Informacje

22.08.2019 16:01 przycisk jest nadużywany

Mają dość zatrzymywania schodów. Dodatkowe zabezpieczenia w metrze

SERWISY:


Jak wyliczyło Metro Warszawskie, w ciągu roku pasażerowie wciskają przycisk "stop" na schodach około 10 tysięcy razy. Aby zapobiegać jego nadużywaniu, spółka wprowadza specjalne zabezpieczenia.

Z analiz przeprowadzonych przez metro wynika, że w 2017 roku schody ruchome były zatrzymane przyciskiem awaryjnego zatrzymania dokładnie 10 492 razy, a w 2018 roku - 9 471 razy. Natomiast w pierwszym półroczu 2019 najwięcej razy zatrzymywano schody na Politechnice (169), Dworcu Wileńskim (80) i Nowym Świecie-Uniwersytecie (60). Aby zapobiec tak dużej skali wykorzystywania funkcji "stop" na stacjach montowane są zabezpieczenia.

Klapka z sygnałem dźwiękowym

Jak podaje Metro Warszawskie, przyciski będą skrywane pod uchylną klapką połączoną z sygnałem dźwiękowym. Pierwsze takie zabezpieczenia zamontowane zostały na stacji Dworzec Wileński. Wkrótce pojawią się kolejne na innych stacjach.

"Nieuzasadnione użycie przycisku STOP, który służy do natychmiastowego zatrzymania biegów schodów w sytuacji awarii, jest uciążliwe dla pasażerów i negatywnie wpływa na mechanizm schodów, zwiększając ich awaryjność. Nadmierne, nieuzasadnione używanie przycisku awaryjnego powoduje szybsze zużywanie się mechanizmu schodów ruchomych" - czytamy w komunikacie Metra Warszawskiego.

Wyłącznie w sytuacjach awaryjnych

Jak przypomina metro, zgodnie z opinią producenta urządzeń, przycisk powinien służyć wyłącznie do zatrzymania schodów w sytuacjach awaryjnych. - Takie zatrzymanie wiąże się z koniecznością wezwania ekipy serwisowej, która musi sprawdzić, czy schody uległy awarii, czy po prostu zostały wyłączone - mówi Anna Bartoń, rzeczniczka metra warszawskiego. - Czasem na jej przyjazd trzeba czekać kilka godzin - kończy rzeczniczka.

Na początku tego roku miejska spółka zacieśniła współpracę z policjantami, którzy kontrolują stacje. Jak podało MW, w ciągu zaledwie dwóch tygodni (29 stycznia - 12 lutego) złapano pięć osób, które użyły przycisku bez wyraźnego powodu, a w marcu - kolejną. "Wobec sprawców zastosowano postępowanie zgodne z Kodeksem wykroczeń" - informuje metro.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o opóźniających się odbiorach nowych stacji metra na Pradze i Targówku:

ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gdzie jest prokurator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2019 08:30 ~Gdzie jest…

  Wyłączenie schodów powinno być łatwe, szybkie i intuicyjne. Dodatkowe utrudniania mogą być bardzo niebezpieczne. Kiedyś dojdzie do tragedii. Gdzie jest prokurator i dlaczego nie ściga jeszcze twórcy tego pomysłu?

 • kks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 19:12 ~kks

  Pytanie z jakiego powodu ludzie zatrzymują te schody?

 • onyca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 17:56 ~onyca

  Logika powala. Skoro najczęściej zatrzymują schody na Polibudzie to zamonotowano zabezpieczenie na Wileńskim? Może jednak te schody zatrzymywane są w sposób uzasadniony? W najgorszym przypadku (Politechnika), która ma kilka sztuk schodów zatrzymane zostały 169 razy w pół roku czyli raz dziennie. To nie są bezsensowne liczby. Raz dziennie przy kilku schodniach coś się mogło dziać i nie jest to wynik nadzwyczajny. Wystarczy, ze się ktoś poślizgnie albo wypadnie mu teczka, która mogłaby się wkręcić w schody.

  Gdyby to była zabawa to byłoby kilkanaści razy dziennie w każdym przypadku. Tutaj wydaje się to uzasadnione i to bardzo.

 • ox9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 17:52 ~ox9

  Rozumiem, że naciśnięcie przycisku stop to jest jakieś przestępstwo lub wykroczenie? Może każdy użytkownik schodów powinien podpisywac regulamin korzystania ze schodów? Policja do pilnowania schodów? No w gruncie rzeczy to oni się do tego nadają po wybudowaniu im testowego urządzenia na pl. Piłsudskiego. Moga potrnowac. Nie daj bog, żeby się ktoś z hulajnogą zbliżył do tych schodów. Może oberwać i skończyć na komisariacie.

 • Mike

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 14:49 ~Mike

  A ja uważam, że to tworzy niebezpieczny procedens. Jeszcze niech schody zaczną nam rozmontowywać, bo konsytutucję już rozmontowali i zniszczyli władzę sądowniczą całkowicie. Na prawdę dobrze, żeby najbliższe wybory wygrało w końcu POKO tylko wtedy będzie normalnie

 • Dżony_Łoker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 13:05 ~Dżony_Łoker

  Naaaareszcie. Czemu trzeba było tak długo czekać?

 • obserweator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 11:35 ~obserweator

  Zdjęcie zrobiono za wcześnie; tam jest inny piktogram

 • kgfu6rfjyv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 11:07 ~kgfu6rfjyv

  lisek55~lisek55

  skomplikowane zabezpieczenie przycisku STOP może spowodować trudność w zatrzymaniu schodów w sytuacji awaryjnej

  racja. podniesienie klapki moze przerosnac niejednego wolaka

 • JTP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 11:01 ~JTP

  lisek55~lisek55

  skomplikowane zabezpieczenie przycisku STOP może spowodować trudność w zatrzymaniu schodów w sytuacji awaryjnej

  Jeżeli to będzie skomplikowane to jak poradzisz sobie z szybką p.poż albo gaśnicą.
  Przechodząc przejściem przez jezdnię albo jadąc ruchomymi schodami trzeba się skupić tylko na tej czynności. Zachować rozwagę i zdawać sobie sprawę z zagrożeń, one są zawsze. Nie wolno pozwalać sobie na rozproszenie naszej uwagi.
  Rzeczona klapka na pewno będzie swobodnie uchylna ale zabezpieczy przed myślę przypadkowymi użyciami przez dzieci.
  Zmiana jej usytuowania mogłaby też pomóc.

 • CZK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2019 10:38 ~CZK  pasazer~pasazer

  złej baletnicy przeszkadza rabek spódnicy. Dziwne ze w innych miastach, stolicach Europy nie maja takich problemów. Jezdziłem starymi schodami w metrze w Barcelonie, Madrycie, w Paryzu i czesto ludzie zatrzymywali schody STOPem i schody działaly. Ani razu nie widzialych popsutych schodów. Moze nasi "spece od napraw i metra" powinni pojechać po nauki podstawowe do tamtych miast Europy, oczywiscie nie turystycznie.
  xuzid3~xuzid3

  Bo Polska to nie jest normalny kraj...
  kolo~kolo

  I on tez nie jest normalny.

  " i czesto ludzie zatrzymywali schody STOPem".
  I uważasz że jest to normalne i była taka pilna potrzeba, czy dla zabawy.
  W dobie wszystko mi wolno bo jestem "pasażerem" niestety tylko ciągły monitoring i taki sygnał dźwiękowy odstraszy może żartownisiów.
  To nie jest zabawka dla małych dzieci tylko urządzenie służące tysiącom ludzi to szybkiego i bezpiecznego przemieszania się.
  Każdy mądrala niech robi takie cyrki ze swoim rowerem, samochodem, motocyklem i zobaczy jak długo sobie pojeździ bezawaryjnie.
  Użycie 10000 razy tego przycisku chyba świadczy o skali nie powiem czego !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »