Informacje

09.07.2014 16:29 Echa Orange Warsaw Festiwal

Mają dość hałasu na Narodowym. "Zgłosiliśmy sprawę na policję"

SERWISY:

Ponad 2 tysiące  osób podpisało się pod protestem przeciwko "uciążliwemu i długotrwałemu zakłócaniu spokoju" przez organizatorów czerwcowego Orange Warsaw Festiwal. Mieszkańcy Saskiej Kępy złożyli protest  do stołecznego ratusza i wydziału środowiska. Sprawa trafiła też na policję. Tymczasem już w piątek kolejny koncert - na stadionie wystąpi zespół Metallica.

Po Orange Warsaw Festiwal mieszkańcy Saskiej Kępy mają dość. Sprzeciwiają się zakłócaniu porządku publicznego i ciszy nocnej oraz płoszeniu dzikiego ptactwa.

Protest podpisali mieszkańcy budynku sąsiadującego ze stadionem oraz innych ulic Saskiej Kępy, a także osiedla Kamionek i Powiśla. Petycja trafiła też do internetu. W sumie pod protestem podpisało się ponad dwa tysiące osób.

Trzęsły się ściany, „chodziły” meble i parapety

Według mieszkańców sąsiadujących ze stadionem wibracje dochodzące z koncertów OWF powodowały "dosłowne trzęsienie się budynków”. "Trzęsły się ściany, lampy na suficie, ubrania na wieszakach w szafach, "chodziły donice na parapetach oraz meble. U jednej z mieszkanek znacznie pogłębiły się pęknięcia w ścianach" – czytamy w liście do redakcji .

Postępowanie w sprawie zakłócania porządku prowadzi policja.

- Do komendy na Grenadierów wpłynęło zawiadomienie od mieszkańców o tym, że doszło do zakłócenia ciszy nocnej podczas koncertu, który odbywał się na stadionie i błoniach. Trafiło do wydziału wykroczeń i postępowania administracyjnego - potwierdza Joanna Węgrzyniak z komendy rejonowej Praga-Południe.

- Traktujemy sprawę poważnie, wszystkie te informacje musimy sprawdzić. Przesłuchujemy świadków, których jest bardzo dużo a ponadto gromadzimy notatki policjantów prowadzących interwencję wówczas, kiedy koncerty miały miejsce. Kiedy zostanie zebrany cały materiał dowodowy, sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu - precyzuje.

Policjantka w rozmowie z tvnwarszawa.pl przyznaje, że po raz pierwszy w historii działalności stadionu ma do czynienia z taką kumulacją osób pokrzywdzonych przez hałas. - Dotąd nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby tyle osób do nas dzwoniło i złożyło zawiadomienie w takiej sprawie - mówi.

"To miejsce musi być żywe"

Protest mieszkańców trafił też do ratusza. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy rzecznika.

- Oczywiście odpowiemy na tę korespondencję – mówi  Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Przy wydawaniu pozwolenia na tą imprezę wskazaliśmy organizatorowi, że te parametry dźwięku nie mogą wykraczać poza ustawowe – tłumaczy i dodaje, że miasto wspólnie na przyszłość planuje wprowadzić takie rozwiązania, które zadowolą wszystkich.

- Stadion stał się symbolem i wizytówką miasta. To miejsce musi być żywe, bo do tego zostało powołane, ale nie może być tak, że imprezy, które tam organizujemy są aż tak uciążliwe dla mieszkańców. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego prowadzimy rozmowy ze stadionem, aby wypracować takie rozwiązania, które umożliwią nam taką organizację wydarzeń na stadionie w przyszłości, by te uciążliwości nie były aż tak duże – mówi Milczarczyk.

Policjantka mówi o interwencjach podczas imprezy:

„Chcemy być dobrym sąsiadem”

Za hałas podczas imprezy operator OWF przepraszał zaraz po zakończeniu festiwalu.

Zapytaliśmy przedstawiciela stadionu o stanowisko w sprawie protestu mieszkańców.

- Wiemy, że festiwal wiązał się z dużymi uciążliwościami dla mieszkańców. Dla 120 000 osób to była balanga, a dla mieszkańców – koszmar. Zależy nam na tym, żeby wypracować taki model współpracy, by być dobrym sąsiadem dla mieszkańców okolic obiektu. Jeszcze w okresie wakacyjnym chcemy spotkać się z ich przedstawicielami i z władzami miasta i dzielnic, by wypracować rozwiązania nam to umożliwiające. Planujemy m.in. wykonać pomiary akustyczne na stadionie - mówi Mikołaj Piotrowski, rzecznik Stadionu Narodowego.

W piątek na stadionie odbędzie się kolejna impreza - koncert legendarnego zespołu Metallica. Po OWF operator koncertu zapowiada: - Musimy pamiętać o naszej odpowiedzialności społecznej za to miejsce. Rozumiemy, że mieszkańcy mogą mieć uwagi po tej imprezie. Dlatego teraz – przed koncertem Metallica już od poniedziałku prowadzimy naszą mini – kampanię informacyjną - mówi Piotrowski.

- Nie odbędą się próby zaplanowane na czwartek, koncert odbędzie się przy zamkniętym dachu a nawet jeżeli doszłoby do rozpoczęcia koncertu później, niż to zaplanowaliśmy impreza skończy się o 23.30. I kropka – zapowiada rzecznik Stadionu Narodowego.

Mieszkańcy Saskiej Kępy narzekali na hałas podczas OWF:

O organizacji festiwalu mówi Piotr Metz:

Katarzyna Śmierciak k.smierciak@tvnwarszawa.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pavulon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 11:10 ~Pavulon

  Armagedon~Armagedon

  Kto chce ciszy i spokoju, powinien kupić dom na wsi. Mieszkanie w mieście wiąże się m.in. z hałasem. Nie można mieć cukierka i zjeść cukierka...

  W przyszłym roku niech ustawią WTF (sory, OWF) na Polu Mokotowskim, tuż pod osiedlem Marina itp. Na pewno wszyscy podejdą do tego z większym zrozumieniem. A i klimat jaki - sama zieleń, do Centrum bliżej :-)

 • Pavulon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 11:09 ~Pavulon

  qqqgggw~qqqgggw

  Te koncerty sa oragnizowane w weekendy także skoro juz wiadomo ze będzie głośno można pojechać na weekend do znajomych, rodziny przespać się tam czy cokolwiek jak komuś hałas przeszkadza czy ma male dziecko.

  Wiadomo ze może to być uciążliwe ale przecież te imprezy tez nie są co weekend !
  także trochę więcej zrozumienia dla osób które chcą się pobawić.
  Na Ursynowie tak jak już ktoś wspomniał tez jest co roku na SGGW impreza i jakoś nikt nie wnosi sprawy do policji.
  A jakos rok temu nikomu to nie przeszkadzało ze było głośno na OWF?


  Stadion Narodowy tez musi się z czegoś utrzymać , chyba nie chcemy z powrotem Jarmarku Europa prawda?

  pozdrawiam


  Wyjdź z klasy, zastanów się nad sobą i wróć, jak zmądrzejesz..

 • qqqgggw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 10:46 ~qqqgggw

  Te koncerty sa oragnizowane w weekendy także skoro juz wiadomo ze będzie głośno można pojechać na weekend do znajomych, rodziny przespać się tam czy cokolwiek jak komuś hałas przeszkadza czy ma male dziecko.

  Wiadomo ze może to być uciążliwe ale przecież te imprezy tez nie są co weekend !
  także trochę więcej zrozumienia dla osób które chcą się pobawić.
  Na Ursynowie tak jak już ktoś wspomniał tez jest co roku na SGGW impreza i jakoś nikt nie wnosi sprawy do policji.
  A jakos rok temu nikomu to nie przeszkadzało ze było głośno na OWF?


  Stadion Narodowy tez musi się z czegoś utrzymać , chyba nie chcemy z powrotem Jarmarku Europa prawda?

  pozdrawiam

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 07:29 ~nick

  na pohybel głupocie~na pohybel głupocie

  Do mieszkańców okolic STADIONU - jakby organizator rozdawał wam bilety za darmo, to hałas by już wadził, nie?

  marzy misię siedzenie/stanie trzy dni w hałasie i ścisku i koniecznie wezmę moją roczną córeczkę, to się ubawi dziewczyna, po co ma spać

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 05:32 ~Armagedon

  Kto chce ciszy i spokoju, powinien kupić dom na wsi. Mieszkanie w mieście wiąże się m.in. z hałasem. Nie można mieć cukierka i zjeść cukierka...

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2014 00:05 ~rami

  Z tego co wiem, to to jest stadion a nie sala koncertowa. No, ale tu chodzi o kasę, bo obiekt ma gigantyczne koszty utrzymania, więc protestujący mogą swoje protesty umiescić wiadomo gdzie.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 19:42 PRZECINAK_149  nnn~nnn

  Ja rozumiem, że większość z was tak na żarty pisze, prawda? Niektórych z was chyba trzeba oświecić, że mieszkamy w mieście, a żeby było milej to w stolicy! Stolicy, która powinna tętnić życiem całą dobę. Jeżeli hałas się nie podoba, to radzę pomyśleć nad przeprowadzką. Skoro przeszkadza niektórym hałas dobiegający ze stadionu(głośniejsze wydarzenia są rzadko na narodowym) to może powinniśmy zakazać poruszania się samochodem/tramwajem/autobusem w godzinach 22-6? Przecież to takie głośne jest! Mieszkam blisko stadionu i koncert/eventy jakoś mi nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie, podoba mi się, że w moim mieście jest tyle wydarzeń gdzie można się rozerwać. Słoiki - zjechaliście się ze wsi to chociaż nie przywoźcie ze sobą swoich zwyczajów i nie uciszajcie jej wieczorami. Jeżeli już chcecie coś takiego zrobić, to przy okazji złóżcie się na utrzymywanie Narodowego.
  tyle~tyle

  O ile się nie mylę w mieście (dotyczy to też stolicy) obowiązują takie same przepisy prawa jak w reszcie kraju. Nie trzeba się zatem przeprowadzać do miejscowości w której obowiązuje cisza nocna. A co do samochodów, to głośność wydechu przekraczająca ustaloną przepisami normę jest karalna.
  pfff~pfff


  nnn chodziło raczej o to, że słoiki na wsiach mają ciszę, więc w stolicy przeszkadza im byle szelest.  do ~nnn... Wnioskuje,że wg ciebie,wszystkie narzekające osoby,to słoiki ?? Gratuluję toku myslenia i proponuje ci zdjąć koło i walnąć sie nim w czoło.

 • PRZECINAK_149

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 19:40 PRZECINAK_149

  na pohybel głupocie~na pohybel głupocie

  Do mieszkańców okolic STADIONU - jakby organizator rozdawał wam bilety za darmo, to hałas by już wadził, nie?

  Mam w nosie darmowe bilety od organizatorów. W czasie Orange Festiwal były słychać głosna muzykę przy Rondzie Wiatraczna,więc co dopiero było na Saskiej Kępie ??!!

 • anonimowa1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 17:38 ~anonimowa1

  Szkoda,że nikt nie wnosi protestów po Ursynaliach odbywających się co roku przy SGGW :-) też się nie da wytrzymać i wszystko drży i szklanki się przesuwają po stole. A ci którzy piszą,że niektórym wszystko przeszkadza zapraszam na trzy dni do siebie w trakcie imprezy. Od 10:00 rano do drugiej w nocy nie można wytrzymać, zamknięte okna nic nie dają. Wracasz po 14 godzinach do domu i nie możesz odpocząć ani się wyspać do niedzieli włącznie i w poniedziałek pobudka o 5:00 rano. Nikt też nie myśli o ludziach chorych lub z małymi dziećmi!!!! Nie wspomnę o tłumach nachlanych i naćpanych małolatów. Brak możliwości zrobienia zakupów w sklepie pod domem bo kolejki na dwie godziny stania, a znajomy sklepikarz robił przy drzwiach barykadę, bo by mu wszystko pokradli. I to ma być życie miasta. Po prostu imprezy tego typu powinny być organizowane na obrzeżach miasta.

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2014 17:20 ~nika

  W Londynie gdzie jest wiele imprez, obowiązkowo wszystkie concerty kończą sie najpóżniej o 23.30, z wyjątkiem Sylwestra Nowego Roku.
  Problemy z 4 dniowym Festiwalem z sponsorem Orange były to że ciagnie się do głębokiej nocy, przekraczał wszelkie normy hłasu oraz był na terenie stadionu ale na błoniach. TrZeba organizatory i sponsorowi wlepić bardzo duże mandaty....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »