Informacje

07.07.2014 06:12 Plac zabaw na Białołęce

Magiczny Park na Białołęce:
jeszcze w budowie, już zdewastowany

SERWISY:

Magiczny Park nie został jeszcze oficjalnie otwarty, a już jest niszczony i dewastowany. - Unoszący się odór moczu i wymiocin, potłuczone butelki, wypisane wulgaryzmy na świeżo pomalowanych ściankach, poniszczone wewnątrz stoły - wylicza w mailu wysłanym na Kontakt24 Jarek.

Sprawa dotyczy powstającego przy ulicy Magicznej na Białołęce parku. Mimo że prace nie dobiegły jeszcze końca, mieszkańcy już oblegają nowy park. Ale pojawiły się też problemy.

"Domki służą chuliganom"

O sytuacji napisał na Kontakt24 jarek (pisownia oryginalna):

"(...) Park jest jeszcze w budowie i oficjalnie nie został oddany do użytku a już wiele elementów nadaje się do naprawy lub odnowy. (...) Domki służą okolicznym chuliganom i pijaczkom do hucznego imprezowania do późnych godzin. Unoszący się odór moczu, wymiocin potłuczone butelki wypisane wulgaryzmy na świeżo pomalowanych ściankach, poniszczone wewnątrz stoły i ławy to widok który gości w oczach odwiedzających dzieci i ich rodziców" - pisze.

I dodaje: "Ustawione 2 tygodnie temu sztuczne zwierzęta już nadają się do naprawy. Bulwersujący jest fakt, że nie ma dobrej woli urzędu miasta Białołęka aby zaprzestać dalszej dewastacji. Każe się pisać oficjalne pisma do burmistrza albo wzywać policje która interweniuje z rożnym efektem a dewastacja się pogłębia".

Z psami do piaskownicy

Odwiedziliśmy park z kamerą. W ekologicznych domkach i na trawnikach rzeczywiście leżą potłuczone butelki, kartony i opakowania. Ściany w wiatach są pomazane i popisane. Zabawki na placu zabaw wymagają poprawek, a sztuczna trawa, na której bawią się dzieciaki, zwija się podczas chodzenia.

Władze dzielnicy zapowiadają jednak, że wykonawca w ramach gwarancji dokona poprawek. - Widzieliśmy to wszystko. Nie płacimy za fuszerkę, zleciliśmy naprawy. Wbrew pozorom urzędnicy to nie jest banda idiotów. Pilnujemy tego, aby pieniądze społeczne, które nam powierzono wydawano z głową - mówi tvnwarszawa.pl Piotr Smoczyński, zastępca burmistrza, którego spotkaliśmy w parku.

- Przykro patrzeć, że jest tu taki nieporządek. Wydawało nam się, że robimy to dla dobra mieszkańców. Na ich życzenie budowaliśmy ten park - dodaje, nie kryjąc żalu.

O tym, że mieszkańcy biorą udział w projektowaniu parku pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Smoczyński przekonuje, że do tego, w jakim stanie jest park, przyczynia się nie tylko zbuntowana młodzież i osoby urządzające nocne libacje, ale też rodzice, którzy przychodzą do parku z pociechami i zwierzętami.

- Psa do tego parku wprowadzać nie wolno. Ludzie łamią ten zakaz, nikt nie skontroluje, co jest w stanie w każdej chwili zrobić w piaskownicy. A z chęcią sprzątania po pupilach jest różnie - mówi Smoczyński.

I faktycznie, tylko podczas naszej krótkiej wizyty z kamerą, w parku zobaczyliśmy kilka osób wyprowadzających tam swoich pupili.

"Mówiąc kolokwialnie syf"

- Sądziliśmy, że po zbudowaniu tego obiektu mieszkańcy będą się nim cieszyć. To, co tu widać butelki, śmieci, kolokwialnie mówiąc syf, wskazuje na to, że nie wszyscy rozumieją, do czego ten park służy - dodaje wiceburmistrz.

W parku jest rozstawionych kilkanaście koszy na śmieci. Według Smoczyńskiego, obiekt jest sprzątany kilkanaście razy w miesiącu. - Staramy się, by wyglądał jak plac zabaw, a nie jak śmietnik. Sprzątamy go trzy razy w tygodniu, nie ma częściej sprzątanego obiektu w dzielnicy - mówi.

Jego zdaniem, niezbędne jest też zamontowanie kamer monitoringu i oświetlenia. - Nie sądziliśmy, że monitoring będzie warunkiem koniecznym do przetrwania tego miejsca, ale tylko w tygodniu, kiedy zaczęły się odbiory, mieliśmy już sytuację, że próbowano ukraść plastikową krowę z placu. Były próby kradzieży krat ogrodzeniowych - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Środki, które są na to potrzebne, nie są niestety małe. Złożyliśmy wniosek do miasta o wpisanie nam tych środków do budżetu i w tej chwili przygotowujemy się do przetargu - podsumowuje burmistrz.

Magiczny Park na Białołęce jest oblegany przez mieszkańców jeszcze przed otwarciem:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Katarzyna Śmierciak, k.smierciak@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • judym23012015

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2015 08:23 ~judym23012015

  A cha! Najgorsze wieśniaki to ci którzy wytykają miejsce pochodzenia. Człowiek ze wsi przynajmiej potrafi powiedzieć ,,dzień dobry" a co niektórzy nie.

 • hiop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 23:41 ~hiop

  W weekend festyn w parku, mam nadzieję że pogoda nie dopisze :)

 • lorda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2014 23:36 ~lorda

  Czy zglaszaliscie do Rady Mieszkańców interwencję do Urzędu Białołęka w sprawie wyciszenia od strony Parku według mnie doskonałym rozwizaniem byłoby ogrodzenie parku i możliwość jego użytkowania do max.22 bo teraz hałas mie do zniesienia.!

 • marcinB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 19:32 ~marcinB

  Brawo za pomysł zrobienia miejsc do grillowania pod samymi oknami bloków. Dym i hałas po 22 mam w mieszkaniu codziennie:(

 • AK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2014 13:37 ~AK

  Powinniśmy cisnąć UG o zmianę lokalizacji lub jakiekolwiek wyciszenie od strony parku

 • pozytywny na nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2014 10:36 ~pozytywny na nie

  Jestem mieszkańcem osiedla Derby, mam to (nie) szczęście widoku z okien i ogrodka na park Magiczny. W ciągu dnia hałas nie do zniesienia przy otwartym oknie, przy zamkniętym i głośno nastawionym telewizorze lepiej. Kupując mieszkanie bylem świadomy, że będzie park ale nie przewidziałem że będzie to Malpi Gaj tuż za oknami i 24h piski. PARK to raczej drzewa i krzewy, kwiaty tak mi się błędnie wydawało. Czy wiecie coś czy park będzie ogrodzony i zamykany. Bo jeśli nie to pozostaje czekać z utęsknieniem na zimę :) jak Wy (mieszkancy Derby 14 ) sobie radzicie z tym halasem i nocnymi krzykami?

 • KKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2014 17:10 ~KKK

  To raczej autochtoni ze starych budynków to robią , robole z budów okolicznych bloków lub ci co wynajmują mieszkania i mają wyj..ne na to czy jest czysto czy nie - czyli najgorszy rodzaj słoja. Słoje osiadłe, rodzinki z dziećmi bym o to nie posądzał.

 • słójpełnągębą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2014 19:48 ~słójpeł…

  Tak mieszkam na tym osiedlu, przyjechałem ze wsi i jestem z tego dumny, co tydzień przywożę od rodziny pyszne jedzenie, którego pseudowarszafka nigdy nie skosztuje, hehe. Stać mnie na kredyt, wakacje i godne życie na własną rękę bez wsparcia rodzicow. To czy jeżdżę na blachach WA, LU czy BI to tylko i wyłącznie moja sprawa i nic komu do tego. Szkoda, że wsrod nas zawsze znajdzie sie ktos kto uwaza sie za lepszych od innych na tak marnej podstawie jak miejsce urodzenia. Pozdrawiam wszystkich życzliwych ;)

 • Geniusze z gminy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2014 13:20 ~Geniusze z gminy

  Łłolllaaaaboooogaaaa!!! Świat się kończy!

  Postawili domki w parku i się nagle dziwią, że je młodzież pomazała i się odlewa pod ścianami?!

  Z księżyca spadli?

  Swoją drogą, że tam ŻADNE służby nie sprzątają i WSZYSTKIE kosze są przepełnione i śmiecie walają się po ziemi, to już nie wina mieszkańców lecz tych samych geniuszy z gminy co wymyślili postawienie domków!

  To samo dotyczy toalet - całkowity BRAK. A miały być, bo były zgłaszane przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych... A tak to KASA na toalety poszła na kretyńskie domki...

  To co się teraz dziwią, że są jak kloaka?!

 • Mkki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2014 12:06 ~Mkki

  Ludzie czy wy tylko potraficie się wzajemnie obrażać ? Przecież wystarczy aby UM podjął odpowiednie kroki. Więcej zieleni. Park otwarty od 6 do 20 i kontrole ochrony.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »