Informacje

19.04.2017 12:56 przemówienie szefa MON

Macierewicz: żołnierze mają
obowiązek strzec popiersia

SERWISY:

"Na żołnierzy stołecznego garnizonu spada wielki obowiązek strzeżenia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej" - powiedział podczas obchodów święta Dowództwa Garnizonu Warszawa Antoni Macierewicz.

Minister Obrony Narodowej dziękował żołnierzom DGW za to, że są "twarzą Wojska Polskiego oraz strażnikami i gospodarzami placu Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza".

Zaznaczył też, że żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pokazują "zdolność Wojska Polskiego do reprezentowania się na całym świecie, na wszystkich frontach i wszystkich miejscach kuli ziemskiej".

- To wy, wobec naszych gości z całego świata reprezentujecie Wojsko Polskie. Wojsko, naród, ale i całe państwo, patrząc na was, jest dumne - zwrócił się minister do żołnierzy.

Popiersie Kaczyńskiego

Macierewicz przypomniał, że tradycje Dowództwa Garnizonu sięgają powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. - Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru - powiedział.

Dziękował żołnierzom, w tym w szczególności dowódcy DGW generałowi Głąbowi, również za postawę w ostatnich dniach. - Potwierdziliście to [żołnierski honor – red.] raz jeszcze w ostatnich dniach. Fundując i wystawiając na tym placu, w witrynie siedziby garnizonu warszawskiego popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które na zawsze będzie tutaj świadczyło o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej - mówił szef MON.

10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej przed siedzibą garnizonu zostało uroczyście odsłonięte popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na co dzień jest ono ustawione wewnątrz budynku, w oknie sąsiadującym z głównym wejściem.

Żołnierze będą strzec pomnika

W środę minister przypomniał, że podczas uroczystości odsłonięcia popiersia mówił do dowódców, że ich obowiązkiem jest strzeżenie tego pomnika. - Tak jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy zaklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od tygodnia spada na was wielki obowiązek strzeżenia popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej - powiedział Macierewicz do żołnierzy i dowódcy stołecznego garnizonu.

Dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb powiedział, że "19 kwietnia to jedyny dzień w roku, kiedy na chwilę skupiamy się na DGW i podległych jednostkach wojskowych". - Normalnie - przepraszam, że to powiem - ale nie ma na to czasu - zaznaczył generał.

Podczas uroczystości kilku oficerów odebrało odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Z okazji święta Dowództwa Garnizonu Warszawa w różny sposób zostało wyróżnionych około 150 służących tam żołnierzy i pracujących w dowództwie cywilów.

Podporządkowany ministerstwu

Dowództwo Garnizonu odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i około 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.

Najbardziej rozpoznawalną jednostką DGW jest Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, w którego skład wchodzą także Szwadron Kawalerii WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP.

Stołeczne dowództwo zajmuje się także logistyką związaną z zapewnieniem transportu i zaopatrzeniem w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny około 280 instytucji, głównie komórek MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych.

Żołnierze DGW odpowiadają też za ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dwóch najważniejszych dowództw - generalnego i operacyjnego. Podległe stołecznemu garnizonowi jednostki wyposażone w systemy łączności satelitarnej, radiowej i sieć komputerową wykonują też zadania związane z funkcjonowaniem systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Święto DGW ustanowiono na pamiątkę bitwy warszawskiej stoczonej w kwietniu 1794 roku, w czasie insurekcji kościuszkowskiej. To właśnie w tym okresie po raz pierwszy ustanowiono oficjalnie polską władzę wojskową w stołecznym garnizonie.

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ejetojeranga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2017 15:34 ~ejetojeranga

  Jaki ładny, jaki wysoki i jaki niepodobny.....

 • Antoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2017 15:30 ~Antoś

  "I tobie głąbie powierzam pilnować tego popiersia najmniejszego, najgłupszego, najbardziej nieudolnego prezydenta prawdziwych Wolaków prima sorta......"

 • adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 16:06 ~adonis

  A Ty masz dzięciątko HGW czy Tusk czy Niesiołowski ? Czy w tesco były wszystkie 3 w promocji ?

  Daleki~Daleki

  Każdy dobry chrześcijanin ma szopkę bożonarodzeniową a w niej " dzieciątko Jezus".
  Każdy dobry komunista ma w domu popiersie
  dzieciątka Lenin".
  Każdy Pisjanin i wyznawca religii smoleńskiej powinien mieć w domu popiersie "dzieciątka Lecha" a tuż obok dzieciatka Macierewicza, który obowiązkowo stoją po bokach "dzieciątka Rydzyk" Amen Pisjanie.

 • Piotr z Augustowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 08:52 ~Piotr z Augustowa

  Lech Kaczyński poległ w obronie Rzeczypospolitej? Aa, to on leciał w locie bojowym z zamiarem zaatakowania Rosji. No to chwała mu za to. He, he...

 • Oberfeldkurat Katz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:29 ~Oberfeldkurat Katz

  Żołnierze, tylko nie oszalejcie od nadmiaru okazanego wam zaufania.

 • Daleki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:16 ~Daleki

  Każdy dobry chrześcijanin ma szopkę bożonarodzeniową a w niej " dzieciątko Jezus".
  Każdy dobry komunista ma w domu popiersie
  dzieciątka Lenin".
  Każdy Pisjanin i wyznawca religii smoleńskiej powinien mieć w domu popiersie "dzieciątka Lecha" a tuż obok dzieciatka Macierewicza, który obowiązkowo stoją po bokach "dzieciątka Rydzyk" Amen Pisjanie.

 • anty piss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:08 ~anty piss

  nasz minister Macierewicz jest odjebany od rzeczywistości
  zginał na wojence tylko z kim pytam się ...

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:05 ~stonka

  najlepszy sort~najlepszy sort

  Dziwię się panu Jarosławowi Kaczyńskiemu, że pozwala na bezczeszczenie pamięci brata przez ludzi, którzy to robią z obrzydliwą premedytacją.
  No bo jak nazwać te wydarzenia sprzed Garnizonu, Urzędu Miasta i inne inaczej, niż hucpą i chocholim tańcem nad pamięcią o Prezydencie Lechu ? Otacza się pan zgniłymi jabłkami, zapominając, że to niezwykle zaraźliwe. Zabrakło Panu honoru i godności, panie Jarosławie !

  Pamięć po bracie jest na trzecim albo piątym miejscu, zaraz po chęci zdobycia i utrzymania władzy, za chęcią zemsty...

 • niemogęjużtegosłuchać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 21:44 ~niemogęju…

  taaaaa 95 osób zginęło w katastrofie + jeden, który poległ w obronie ojczyzny. Może to kolejny "żołnierz wyklęty"

 • kg1955

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 21:43 kg1955

  Wyrzucić to popiersie na wysypisko śmieci.Tam będzie bezpiecznie leżało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »