Informacje

27.07.2016 09:40 ORZECZENIE TK

Ma zatrzymać dziką reprywatyzację.
"Mała" ustawa zgodna z konstytucją

SERWISY:

Prawo pierwokupu nieruchomości przez miasto i ograniczenie przejmowania roszczeń metodą "na kuratora" są zgodne z konstytucją - orzekł - w pełnym składzie - Trybunał Konstytucyjny. Troje sędziów zgłosiło zdania odrębne. Teraz ustawa trafi do podpisu, do prezydenta Andrzeja Dudy.

- Przepisy zeszłorocznej ustawy o gruntach warszawskich, która ma rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r., są zgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.

Jak podaje PAP, TK rozpatrywał sprawę w pełnym składzie. Zdania odrębne zgłosiło troje sędziów: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

- Ustawa o gruntach warszawskich zamyka bardzo długi okres niepewności co do stanu prawnego stołecznych nieruchomości, przywraca stan bezpieczeństwa prawnego - wskazał Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku w sprawie przepisów tej ustawy.

Trybunał nie pozostał obojętny

- Trybunał nie może pozostać obojętny na liczne doniesienia o działaniu tzw. czyścicieli kamienic, którzy po uzyskaniu użytkowania wieczystego gruntu, i tym samym potwierdzeniu własności budynku, szykanują najemców mieszkań, chcąc zmusić ich do jak najszybszej rezygnacji z najmu i opuszczenia lokalu - wskazała sędzia TK Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Dodała, że ochrona praw lokatorów "może prowadzić do ograniczenia zakresu ochrony praw innych osób, w szczególności właścicieli budynków przejętych, czy wzniesionych przez państwo".

- Wiele budynków zniszczonych w czasie wojny i następnie odbudowanych przez państwo lub gminy zostało objętych publiczną gospodarką lokalami. Dla lokatorów mieszkań w kamienicach pozostających nadal w zarządzie komunalnym ich oddanie w ręce prywatnych właścicieli oznacza istotną zmianę sytuacji faktycznej i prawnej, a w konsekwencji zdecydowane jej pogorszenie - wskazała sędzia Pyziak-Szafnicka.

Koniec długiego okresu niepewności

W ocenie TK wprowadzenie przepisów zawartych w nowelizacji zamyka bardzo długi okres niepewności, co do stanu prawnego nieruchomości warszawskich i przywraca stan bezpieczeństwa prawnego. TK uzasadniał m.in., że ustawa ujednoliciła i uporządkowała przesłanki odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu dla dawnego właściciela.

- Trudno uznać, by kwestionowany art. 214a wprowadzał nieznane dotychczas przesłanki odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu" - mówiła w uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

Sędzia podkreśliła, że przez 70 lat obowiązywania dekretu było wiele zmian prawa. - Trzeba też wziąć pod uwagę orzecznictwo sądowe. Dlatego odmowa ustanowienia prawa do gruntu może być uzasadniana wieloma przyczynami - wskazała. 

TK powołał się na orzecznictwo m.in. NSA , uznając za słuszną przesłankę odmowy uznania wniosku, gdy brać pod uwagę kryterium niezbędności danej nieruchomości na cele użyteczności publicznej, co należy oceniać każdorazowo w konkretnej sprawie.

Sędzia Pyziak-Szafnicka podkreśliła, że ustanowienie prawa do gruntu jest możliwe tylko pod warunkiem jego posiadania przez gminę. Według TK sprzedaż danego gruntu osobom trzecim może być podstawą odmowy uznania wniosku.

- Stabilizacja stosunków własnościowych ma duże znaczenie dla rozwoju kraju i miasta - oświadczyła sędzia Pyziak-Szafnicka.

Jednocześnie sędzia wskazała, że ustawodawca nie wykonał wciąż wyroku TK z czerwca 2011 r., w którym orzeczono, iż właściciele nieruchomości, które przeszły na własność państwa na podstawie tzw. dekretu Bieruta, w szerszym zakresie powinni mieć prawo do odszkodowania.

Historyczny charakter sprawy

Na zakończenie ogłaszania wyroku głos zabrał prezes TK Andrzej Rzepliński.

- Sprawa ta ma charakter historyczny na przyszłość, tak można powiedzieć, bo w istotnej mierze problem prawny, który Trybunał rozstrzygnął, symbolicznie kończy II wojnę światową, wojnę napastniczą wydaną przez agresorów Polsce we wrześniu 1939 r." - powiedział Rzepliński. Dodał, że miasto stołeczne Warszawa jest także wartością konstytucyjną, chronioną przez ustawę zasadniczą.

Jednocześnie Rzepliński wyraził ubolewanie, że na zeszłotygodniowej rozprawie oraz na środowym ogłoszeniu wyroku nie było przedstawicieli: Sejmu, Prezesa Rady Ministrów, Prokuratora Generalnego, jak również ministra właściwego dla spraw budownictwa.

- Nie jest to lekceważenie Trybunału, jest to lekceważenie konstytucji - podkreślił Rzepliński. Prezes TK dodał, że wyrok Trybunału jest ostateczny i podlega niezwłocznemu ogłoszeniu.

Jak podaje PAP, wiceprezes TK Stanisław Biernat na konferencji prasowej po ogłoszeniu orzeczenia wskazał, że "Trybunał zrobił, co mógł zrobić - wydał wyrok".  - Cała reszta należy do organów, które praktycznie decydują o publikacji wyroków w Dzienniku Ustaw - powiedział.

Ograniczy dziką reprywatyzację?

"Mała ustawa reprywatyzacyjna" to projekt wniesiony przez grupę senatorów PO i Marka Borowskiego, z inicjatywy prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. W ubiegłym roku został przegłosowany przez Sejm i Senat. Zakwestionował go jednak ówczesny prezydent Bronisław Komorowski, który odesłał akt do Trybunału Konstytucyjnego.

Skutkiem tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów i ok. 20 - 24 tys. nieruchomości.

Dwa sporne przepisy

Prezydent Komorowski zaskarżył dwa z przepisów ustawy. Pierwszy rozszerza listę powodów, dla których miasto może odmówić zwrotu. Zgodnie z nowymi przepisami, może to nastąpić, jeśli grunt jest wykorzystywany na cele publiczne lub został oddany w użytkowanie wieczyste na rzecz osób trzecich.

Drugi mówi, że postępowanie umarza się, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron lub ich adresów. To ma z kolei ograniczyć przejmowanie roszczeń metodą "na kuratora", która jest nadużywana; sądy przydzielają kuratorów osobom, które prawdopodobnie dawno nie żyją, bo - jak wynika z daty urodzenia - miałyby dziś po 120 czy 150 lat.

Orzeczenie TK wydał po rozprawie, która odbyła się 19 lipca, w pełnym składzie pod przewodnictwem prezesa TK sędziego Andrzeja Rzeplińskiego.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Po poprzedniej rozprawie Jarosław Jóźwiak wyrażał nadzieję, że wyrok TK będzie korzystny dla miasta:

PAP/skw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2016 17:00 ~warszawiak

  Skandalem jest brak odszkodowań dla warszawiaków Polaków za domy nie zniszczone
  podczas wojny a zabrane i rozebrane
  pod nowe budownictwo Od lat niezałatwione
  Syn byłego właściciela

 • dariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2016 16:54 ~dariusz

  CO Z ODSZKODOWANIAMI ZA PRZEDWOJENNE DOMY
  ROZEBRANE POD NOWE BUDOWNICTWO
  DLA WŁASCICIELI I SPADKOBIERCÓW PRAWNYCH
  DO DZISIAJ NIE WYPŁCIŁY WŁADZE MIASTA
  POMIMO DOKONANIA WYCENY PRZED ICH
  ROZEBRANIEM.np w latach 60 tych

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 15:17 ~lex

  A utworzenie wielkiej miejskiej spółki, która PRZEJMIE nieruchomości też jest zgodne z konstytucją? Może z konstytucją tak, bo konstytucja pozwala tworzyć spółki, ale już z interesem społecznym to nie! Zaraz zacznie się niekontrolowane kupczenie nieruchomościami. Tym bardziej, że rządzący Warszawą już na wylocie.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 14:38 kubat

  lolz~lolz

  co z tego, że zgodna skoro orzeczenie nie zostanie opublikowane ?

  Spokojnie, jeszcze prezes się nie zapoznał. Jak zatwierdzi , to poleci swojej zastępczyni na publikację.

 • sadf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 13:56 ~sadf

  Rzeplińskiego? buuhahahhaha

 • erty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 13:22 ~erty

  a czy ustawa mowi cos o mozliwosci wykupu garazu wybudowaneo za wlasne pieniadze na gruncie miasta?

 • Smocza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 12:22 ~Smocza

  do warszawiak, dziwny jest twój tekst, urzędnicy co "czerpali korzyści z dzikiej reprywatyzacji" nagle zmienili zdanie i przeforsowali prawo uniemożliwiające "czerpanie korzyści z dzikiej reprywatyzacji".

 • zico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 11:53 ~zico

  nareszcie ten TK sie na cos przydał bo decyzja PBK i PAD błedna jak mozna tolerowac jakis tam kuratorów co sie sami ustanawiaja albo oddawanie kamienic spłaconych czy uzyskanych od oszystów a oszusci skazani 60lat temu a prawowici spadkobiercy nie dostaja zwrotu tylko ci co kupili od oszustów kamienice 60lat temu LOL

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 11:51 ~lolz

  co z tego, że zgodna skoro orzeczenie nie zostanie opublikowane ?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2016 11:00 ~Warszawiak

  To zależy. Na pewno dla urzędników z urzędu miasta, którzy czerpali korzyści z dzikiej reprywatyzacji, jest bardzo niekorzystny ....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »