Informacje

29.06.2018 11:33 za kratami od dwóch lat

Łzy nie przekonały sądu. Były dyrektor IMGW nie wyjdzie za kaucją

SERWISY:

Mieczysław O. chciał nawet zastawić nieruchomość, żeby wyjść na wolność. Sąd uznał jednak, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że dopuścił się zarzucanych mu przestępstw korupcyjnych i po opuszczeniu aresztu mógłby uciec za granicę.

Obrona byłego dyrektora Instytutu Metorologii i Gospodarki Wodnej wnioskowała, by wypuścić 64-latka zza krat za poręczeniem majątkowym.

- Najbliżsi Mieczysława O. są przygotowani na kwotę 100 tysięcy złotych. Jeżeli miałoby to być więcej, wówczas poręczenie mogłoby być stosowane w formie hipoteki na nieruchomościach. Proponuję także dozór policji, może być pięć razy w tygodniu, zakaz kontaktu z uczestnikami tego postępowania, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu – wyliczał mecenas Lech Kaniszewski.

Prosił o to także sam oskarżony, który ze łzami w oczach oświadczył sądowi, że chciałby wrócić do żony i córki.

"Mógłby uciec"

Prokurator oponował. Przekonywał, że O. może wpływać na świadków, fałszować dokumenty świadczące przeciwko niemu, albo je niszczyć.

- Przyjął 900 tysięcy w łapówkach, gdzieś te pieniądze musi posiadać. Nie udało się ich zabezpieczyć, prawdopodobnie są na zagranicznych kontach. Mógłby uciec - mówił prokurator Przemysław Ścibisz i wnioskował o przedłużenie aresztu na pół roku.

Sąd nie zdecydował się wypuścić Mieczysława O. za kaucją.

Sędzia Izabela Magdziarz wystąpiła za to do Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wnioskiem o areszt dla Mieczysława O. do 15 marca 2019 roku. W tym czasie zaplanowanych jest prawie trzydzieści rozpraw i przesłuchanie około setki świadków.

W lipcu miną dwa lata, od kiedy Mieczysław O. został tymczasowo aresztowany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli oskarżony ma być pozbawiony wolności powyżej tego okresu (bez wyroku) musi na to wyrazić zgodę sąd apelacyjny.

900 tysięcy złotych

Podczas rozprawy sąd kontynuował przesłuchanie Mieczysława O. Były dyrektor IMGW składał wyjaśnienia przez ponad cztery godziny w środę i dwie podczas czwartkowej rozprawy. Odpierał każdy, z 94 zarzutów, jakie postawił mu prokurator.

Według śledczych O. przez lata pobierał od pracowników na stanowiskach kierowniczych "procent" od wynagrodzenia i premii. Miał na tym zarobić około 900 tysięcy złotych. Oskarżony zaprzeczał tłumacząc, że ze musiałby być "kompletnym idiotą", żeby przyjmować łapówki. - Nie wiem jak mam się bronić, skoro nie ma żadnych dowodów na to, ze mi te pieniądze dawali - powiedział.

Dyrektor uważa, że za jego czasów IMGW miał się lepiej, niż wcześniej. Zwalczał "familijne klany" i sprzeciwiał się wszelkim formom łapówkarstwa. Twierdzi, że nie przyjmował od pracowników żadnych prezentów.

Jednak prokuratura zarzuca mu fikcyjne zatrudnianie ludzi, którzy nie pracując pobierali wypłaty oraz zatrudnianie młodych mężczyzn, którzy za pracę mieli się odwdzięczać seksem.

Mieczysław O. odpowiada przed sądem także za złe wydatkowanie funduszy IMGW. Według wyliczeń oskarżyciela szkoda mogła wynosić nawet 2 miliony złotych. Oskarżony zaprzeczył, by kupował alkohol i prezenty dla kierowników, żeby budować pozycję społeczną. - Przez lata było kilkadziesiąt kontroli i żadna nie zakwestionowała tych zakupów - tłumaczył.

Dwa lata śledztwa

Śledztwo w sprawie korupcji w IMGW trwało prawie dwa lata. Zostało wszczęte po serii anonimowych donosów. W procesie, który rozpoczął się przed Sądem Okręgowym w Warszawie oskarżone są trzy osoby. Pozostałe 18 osób, które miały zarzuty opłacania dyrektora, przyznało się do winy i poddało karze bez procesu.

Jedną z tych osób jest Łukasz L., były zastępca Mieczysława O. i główny świadek w tej sprawie. Mężczyzn przed laty miał łączyć romans. Były dyrektor jest przekonany, że L. złożył obciążające go wyjaśnienia by dostać łagodniejszą karę.

Zobacz też materiał o procesie dotyczącym zabójstwa sprzed 23 lat:


PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pogodynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2018 10:36 ~pogodynka

  kret~kret

  25-lat za te nietrafione prognozy pogody !

  i jeszsze 5 lat za wysoki stan wody na Bugu we Wlodawie !!!

 • sondy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2018 11:59 ~sondy

  niech się nie martwi zostanie uniewinniony przez SN?

 • kret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 15:11 ~kret

  25-lat za te nietrafione prognozy pogody !

 • Misio Pysio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 15:40 ~Misio Pysio

  Obrzydliwe homofoby w tych sądach :(
  Ale za to pod celą mogą być fajne ciacha :)

 • Aniela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 12:53 ~Aniela

  Zapewne wrabiają faceta, pewnie podpadł pisowcom

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 12:43 ~Ania

  oj jaki biedny, buuuuuuu:( nagrode mu jeszcze dać i czerwony dywan rozłożyć.

 • sru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:58 ~sru

  zemsta części rowerowych .... :/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »