Informacje

18.08.2015 19:59 na pl. Zbawiciela tylko do końca roku

Łuk triumfalny zamiast tęczy? "Potrzeba nam symboli, które łączą"

SERWISY:


Tęcza czy łuk triumfalny? Co lepiej pasuje do warszawskiej przestrzeni? - Brakuje nam symboli, które łączą wspólnotę. Takim byłby łuk triumfalny. Tęcza to symbol dewiacji - przekonywał w programie "Tak Jest" Marian Piłka. - To symbol radości i tolerancji - ripostowała Wanda Nowicka.

Choć dni tęczy na pl. Zbawiciela są już policzone, to nie przestaje ona budzić skrajnych emocji. O jej ocenę i wizję przyszłości spierali się goście wtorkowego programu "Tak Jest" w TVN 24.

- Tęcza miała być symbolem radości i tolerancji, a także pokazać nasze społeczeństwo z innej strony. Chciałabym, żeby została na pl. Zbawiciela – zadeklarowała wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka.

A może jednak łuk?

Innego zdania był Marian Piłka z Prawicy RP, który podkreślił, że zamiast tęczy w Warszawie powinien stanąć łuk triumfalny upamiętniający bitwę warszawską 1920 roku.

– Potrzeba nam symboli, które łączą wspólnotę, a nie dzielą. Tęcza to nie sztuka, tylko przejaw kiczu. Ma na dodatek 6, nie 7 kolorów, co jest symbolem ruchu homoseksualnego – przekonywał Piłka. - Budowanie wspólnoty jest budowaniem na wartościach, nie ma to nic wspólnego z dewiacją homoseksualną – dodał i zaznaczył, ze w Warszawie brakuje monumentów przypominających o ważnych historycznych zwycięstwach polskiego wojska.

- Myślę, że w tęczy jest coś triumfalnego. On jest w pewnym sensie takim łukiem triumfalnym, dlatego mam nadzieję, że jej żywot nie skończy się wraz ze zniknięciem z pl. Zbawiciela. Może będzie ona podróżować po rożnych miastach, niech otwiera też nowe przestrzenie debaty publicznej, niech będzie dla nas symbolem bycia częścią Europy – kontrowała Nowicka.

"Antykatolicka prowokacja"

Zdaniem Nowickiej, tęcza wpisała się w klasycystyczną architekturę pl. Zbawiciela i stanowiła ciekawy dodatek estetyczny. Stała się także symbolem otwartości i tolerancji, zwłaszcza dla mniejszości seksualnych. - Nie da się postawić w Polsce symbolu, który nie byłby w pobliżu jakiegoś kościoła. Pełno mamy też symboli religijnych, a kontestuje się jedyny symbol mniejszości seksualnych – zauważyła.

- Tęcza nie ma nic wspólnego z otwartością – skomentował jej słowa polityk Prawicy RP, według którego instalacja Julity Wójcik była "prowokacją antykatolicką". - Gdyby to było przed synagogą, to mówiłoby się o antysemityzmie. Działacze PO mówili, że przed pałacem prezydenckim nie może stać krzyż, a przed kościołem może stać symbol homoseksualny. To przemoc w wymiarze symbolicznym – argumentował Piłka.

Co dalej z tęczą?

Pod koniec roku kończy się umowa między właścicielem instalacji – Instytutem Adama Mickiewicza a miastem, tęcza będzie musiała zniknąć z tej części Śródmieścia. Instytut nie podjął jeszcze decyzji, co stanie z tęczą po jej usunięciu z pl. Zbawiciela. Jak już informowaliśmy, jednym z rozważanych rozwiązań jest przeniesienie instalacji przed Zamek Ujazdowski.

Pomysł budowy łuku triumfalnego w Warszawie rzucił satyryk i pieśniarz Jan Pietrzak z Towarzystwa Patriotycznego. Monument upamiętniający rozbicie w 1920 roku prących na Europę bolszewików miałby stanąć na setną rocznicę tego wydarzenia. Pod listem popierającym tę propozycję podpisało się kilkadziesiąt osób, głównie związanych z prawicą.

Do pomysłu sceptycznie odniosła się jednak prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która zaznaczyła, że budowa łuków triumfalnych to tradycja XVIII-XIX-wieczna. CZYTAJ WIĘCEJ

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PolakKtóryNieChceByćPolakiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2015 16:17 ~PolakKtór…

  Brzydzę się Polską.

 • a fuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2015 18:39 ~a fuj

  Łuk triumfalny zamiast tęczy? To czysta kpina. Homofobów zauroczyła widać wizja symbolu homofobii.

 • Gogo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2015 12:00 ~Gogo

  nie wiem czy łuk to dobry pomysł. ponieważ jak spadnie deszcz tio powstanie tęcza :)

 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 16:21 ~Artur

  Niech wybudują most a nie łuki czy tęcze

 • Polpan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 14:28 ~Polpan

  Na Plac Trzech Krzyży powinien powrócić Łuk Triumfalny z 1809 roku ,wybudowany z powodu zwycięstwa na Austrią !!!W dniu 28 grudnia 1809 roku przejechał pod nim Ks.Józef Poniatowski na czele wojsk wracających ze zdobytego Krakowa.Łuk zburzono w 1814 roku po wejściu armii rosyjskiej.Twórcą jego był architekt Kubicki ,a dokumentacja budowlana jest w Wilanowie.Części kamienne Łuku leżą przed Instytutem Głuchoniemych.Powinien stanąć na wysepce na jezdni przed kościołem św.Aleksandra , kolumnami i figurą !!!Kolumna z fasces nie trzeba odbudowywać - widać je na rycinie Vogla.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 14:17 ~Marcin


  Masz absolutnie rację, tylko te "miłosierne" i święto.......bliwe barany nie czytają Pisma Świętego. i to jest prawdziwy dramat i żenada.
  wredniad~wredniad

  Rzekł Bóg do Noego: To jest znak przymierza, które zawarłem między Mną a wszystkimi istotami, jakie są na ziemi.
  Mieszkaniec~Mieszkaniec  Zapomniałeś dodać, że "Boska Tęcza" to tęcza 7 kolorowa, a tęcza LGBT ma 6 kolorów.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 13:55 ~Edek

  Mam rozwiązanie i to takie, na którym miasto może jeszcze zarobić.
  Trzeba tam postawić wielkie logo makdonaldsa.
  Będą nawet 2 łuki w komplecie, więc wszyscy powinni być zadowoleni.

 • wichura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 13:39 ~wichura

  jaaa~jaaa

  A może tęczowy łuk :), to będzie "sprawiedliwie"?


  Tęczowy łuk już był. Mam nadzieję, ze wszyscy zapomną o tym gejowsko-hipsterskim( na jedno wychodzi) symbolu

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 12:48 ~oli

  Nie no szanujmy się, tęcza może i być znakiem jeśli chodzi o homoseksualistów, ale jeżeli to doprowadza do tego,, że rok w rok Warszawa ma stawać się celem (głównie) rozwalenia połowy Centrum, bo tak połowa przyjezdnych tak uważa - plus oczywiście podpalmy tęcze, bo nie jest W OGÓLE ODNAWIANA z pieniędzy PODATNIKÓW W WARSZAWIE, a powszecnie wiadomo, że część osób odprowadza podatki u siebie. Zabranie tęczy może chociaż trochę zmniejszy ilość "burd", które się przez nią tworzą. A na pewno nie jest dobrym pomysłem stawiania tęczy pod Zamkiem Ujazdowskim, bo i Ujazdowski pójdzie z dymem. A łuk nie jest nawet takim złym pomysłem, ale niech może część społeczeństwa Warszawy się raczej o tym wypowie.

 • Zofia Burmagen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2015 12:46 ~Zofia Burmagen

  ściągnąć kasę od HGW! Niech oddaje moje podatki, którymi wypchała kieszenie pseudoartystki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »