Informacje

09.12.2015 06:30 jedna skm-ka na godzinę

"Ludzie jadą jak sardynki"? Sprawdziliśmy przejazd linią S3

SERWISY:


Za mało pociągów, podróż w warunkach urągających standardom - tak codzienną podróż linią SKM S3 opisują pasażerowie i domagają się dodatkowych kursów. Nasza kamera zarejestrowała obraz zgoła odmienny.

O petycji pasażerów z Legionowa i Białołęki napisaliśmy kilka dni temu. Pod tekstem pojawiły się komentarze.

"Dziękuję, że zajęli się Państwo sprawą kursów SKM. Rzeczywiście już rano na PKP Płudy o 8 ludzie jadą jak sardynki. Byłoby jednak najlepiej, gdyby jeden z Państwa reporterów przejechał jedną stację w godzinach porannych i zrobił zdjęcia. Naprawdę nie wygląda to za dobrze i może w końcu da komuś do myślenia" - pisał internauta.

"Szkoda, że TVN nie wrzuci zdjęcia z porannego pociągu, np. z okolic Żerania, albo Toruńskiej. Ludzie jadą jak SARDYNKI. 2 dodatkowe pociągu między 7 a 9 to absolutne minimum!" - postulował inny.

"Sardynki" czytają książki

Jak to wygląda w rzeczywistości, postanowiliśmy sprawdzić z kamerą. O 7.00 rano pojawiliśmy się na peronie stacji w Legionowie. I tu pierwsze zaskoczenie - ludzi sporo, choć trudno mówić o tłumie. Atmosfera raczej senna.

Punktualnie o 7.11 na peron wtoczył się skład linii S3 w kierunku stacji Warszawa Centralna. Drzwi się rozsunęły, chwila zamieszania, ostatni pasażerowie wskakują do środka i jedziemy. Miejsc siedzących rzeczywiście już nie ma (pociąg zaczął bieg o 7.02 w Wieliszewie), trzy przystanki wcześniej, ale trudno mówić o standardzie "sardynek" - nawet ci pasażerowie, którzy muszą stać, mogą spokojnie wyjąć książkę i poczytać.

Pasażerowie, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą że nie zawsze jest tak spokojnie. - Bywa tak, że nie wszyscy wsiadają, bo jest ich tak dużo, że nie mieszczą. Pociągi powinny kursować znacznie częściej - pan Krzysztof, który codzienne jeździ z Legionowa do Warszawy zgadza się z autorami petycji. - Najgorzej jest na stacji Warszawa Choszczówka, gdzie często ludzie zostają na stacji i czekają godzinę na następną SKM-kę - dodaje.

Petycja w sieci, zmiany w rozkładzie

Pod petycją podpisało się niemal 500 osób. Później pojawiła się w internecie, gdzie od 10 października została poparta 152 razy. Jej twórcy chcą, by Zarząd Transportu Miejskiego zwiększył liczbę pociągów między 6.30 i 9.30 oraz między 16 i 18. Chcą też, by było to dłuższe niż do tej pory składy.

"W godzinach porannych, obłożenie pociągów jest tak ogromne, że pasażerowie mają problem z wejściem do pociągu już na stacji Warszawa Płudy - druga stacja na linii S3 na terenie Warszawy" - twierdzą.

Tymczasem w tym tygodniu ZTM zapowiedział korekty w rozkładach SKM. Od 13 grudnia linia S3 będzie kursować do Legionowa przez cały tydzień, a nie - jak dotąd - tylko w dni powszednie. Na tej samej trasie pojawią się też dwa poranne i jeden popołudniowy kursy linii S9.

Ponadto Koleje Mazowieckie dodadzą do rozkładu jeden kurs z Legionowa do Warszawy o godzinie 7.30, a linia SKM S9 będzie miała dwa dodatkowe kursy: z Legionowa do Warszawy Zoo o 6.00 i o 8.00.

To nie są zmiany, jakich oczekiwali autorzy petycji. Te wprowadzone przez ZTM dotyczą linii S9 (która nie kursuje do centrum), a nie S3, jak wnioskowali. Jak poinformował nas ZTM, ratusz przygotowuje odpowiedź na pismo.

>> WIĘCEJ O ZMIANACH W ROZKŁADZIE SKM <<

W pociągu linii SKM S3 byliśmy we wtorek rano. Nie było dużego tłoku, ale to nie znaczy, że takie sytuacje się nie zdarzają. Jeśli je dostrzegacie, róbcie zdjęcia, filmy i wysyłajcie je na warszawa@tvn.pl lub umieszczajcie w Kontakcie24.

kś/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zelus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 14:28 ~Zelus

  Franek~Franek

  Mieszkają pod Warszawą zdecydowali się na dom z ogródkiem tak będzie taniej :) a potem jaka ta Warszawa zła SKM zatłoczone


  Ale przecież nie jeździ się za darmo. Płaci się za bilety, więc nie rozumiem.

 • tak sobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 13:21 ~tak sobie

  aaffe~aaffe

  ot uroki mieszkania na wsi i ich zderzenie z wielkomiejskimi aspiracjami :)

  jeżeli najgęściej zaludnione na km2 miasto w Polsce nazywasz wsią, to masz rację

 • tak sobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 13:19 ~tak sobie

  aaffe~aaffe

  ot uroki mieszkania na wsi i ich zderzenie z wielkomiejskimi aspiracjami :)

  jeżeli najgęściej zaludnione na km2 miasto w Polsce nazywasz wsią, to masz rację

 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 12:33 ~HGW

  Im więcej jezdni tym więcej korków!
  Im więcej pociągów, tym większy tłok!
  Zlikwidujemy połowę pociągów, a perony zawęzimy i stworzymy na nich ścieżki rowerowe!
  Od razu się polepszy :)

  A i donice się przydadzą, dla poprawy kultury.
  Nie dziękujcie, to dla Mnie przyjemność i zysk.

 • taaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 12:18 ~taaa

  Proponuję spróbować wsiąść do pociągu o godz. 7.30 na stacji Warszawa Żerań

 • aaffe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 09:21 ~aaffe

  ot uroki mieszkania na wsi i ich zderzenie z wielkomiejskimi aspiracjami :)

 • Pasażer500

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 09:15 ~Pasażer500

  W linii autobusu nr 500, w godzinach porannych, w rejonie ulicy św. Wincentego jest dokładnie to samo. Tłok i ścisk, wejść się czasem nie da lub trzeba się wpychać.

 • III

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 09:01 ~III

  Ja tak jeżdżę codzienne na linii pruszkowskiej, a potem jeszcze w 162, gdzie czasem trzeba sobie odpuścić, bo nie ma jak wsiąść. Takie życie....

 • Zdzisław Dyrma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 08:13 ~Zdzisław Dyrma

  Ale to chyba nie jest problem, żeby pomyśleć i przeanalizować, gdzie i o jakiej porze dnia występuje większe zapotrzebowanie, a następnie uruchomić większe składy, które przewiozą ludzi w godziwych warunkach...


  Zdzisław Dyrma~Zdzisław Dyrma

  A jechał ktoś rano z Rembertowa lub popołudniu w kierunku Mińska Mazowieckiego? Tam też jest masakra, ludzie nie mieszczą się w wagonach. Nie wiem, kto wymyślił rozkład jazdy, w którym w godzinach szczytu pociągi jeżdżą co 20 minut. Zapraszam na dworzec Warszawa Śródmieście o godzinie 16.
  maniek~maniek

  tak jest ale można co najwyżej składy wydłużyć ,ograniczona przepustowość linni jak i fakt że całe rzesze ludzi zaczynają pracę 8-9 a kończą16-17-18
  kiedyś Więcej pasażerów jechało na 6-7

 • Wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2015 00:52 ~Wkurzony

  Proszę sobie zobaczyć linie 109 w godzinach 8-9 rano. Jeździ mały autobus w którym ludzie są tak ściśnięci, że nie mają możliwości złapać się poreczy! A dla porównania ta sama linia w soboty, kiedy podróżuje 3 razy mniej ludzi, jeżdżą te większe autobusy.... w jakim celu? Za takie warunki ludzie płacą te karygodne kwoty?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »