Informacje

07.09.2011 17:38 GDDKiA domaga się odszkodowania

Ludowy Sąd Chiński
zawiesił kary za A2

SERWISY:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała pozew do sądu przeciwko chińskiemu konsorcjum Covec. Chodzi o zapłatę kar umownych i odszkodowania za dwa niewybudowane odcinki autostrady A2- podaje PAP.

Konsorcjum, w skład którego wchodziła chińska firma Covec, miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Łodzią, a Warszawą. GDDKiA odstąpiła od kontraktów z Chińczykami po tym, jak konsorcjum przestało płacić podwykonawcom, a następnie zażądało renegocjacji umów.

Mijają terminy, banki nie płacą

Dyrekcja zapowiedziała wtedy, że zamierza egzekwować od Chińczyków kary umowne, a także będzie się domagać odszkodowania z tytułu utraconych korzyści Skarbu Państwa. Przedstawiciele GDDKiA informowali wówczas, że wypłatę kar umownych zapewniają gwarancje bankowe, a Dyrekcja jest w kontakcie z bankami w tej sprawie.

Termin zapłaty gwarancji przez chiński państwowy Exim Bank mija w środę o północy, a przez Bank of China - w piątek. Jednak już teraz wiadomo, że banki nie zapłacą.

- Przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego informację, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek Covec zawiesił wypłatę należnych nam gwarancji - poinformowała w środę PAP Urszula Nelken, rzeczniczka prasowa GDDKiA.

600 mln złotych odszkodowania

W przygotowanym pozwie do polskiego sądu, dyrekcja domaga się od chińskiego konsorcjum zapłaty kar umownych w wysokości 140 mln zł oraz odszkodowania, m.in. za koszty związane z nieukończeniem autostrady w terminie i różnicy między wynagrodzeniem obecnych wykonawców, a wynagrodzeniem Covec - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że chodzi o ok. 600 mln zł.

GDDKiA przygotowała także drugi pozew przeciw Covec. Tym razem o zwrot płatności dokonanych na rzecz podwykonawców chińskiego konsorcjum, którzy pracowali przy budowie dwóch odcinków A2. Tu mowa o ponad 105 mln zł.

- Praktyka przedłużania wypłaty gwarancji nie jest niczym zaskakującym i miała już miejsce np. przy uruchamianiu gwarancji na odcinku A1 Świerklany-Gorzyczki - zauważyła w rozmowie z PAP Urszula Nelken.

Ponadto stwierdziła, że wysokość gwarancji była wówczas zbliżona do obecnych kwot gwarancyjnych i wynosiła ponad 109 mln złotych. - Mimo opóźnień w wypłacie, została uzyskana w 100 proc. wraz z należnymi odsetkami - zaznaczyła Nelken.

GDDKiA podpisała na przełomie lipca i sierpnia umowy na dokończenie po Chińczykach budowy odcinków A i C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Autostrada ma być gotowa jesienią 2012 r., ale drogowcy zapewniają, że kierowcy będą mogli nią pojechać już podczas Euro 2012.

PAP/bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • 123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2011 13:11 ~123

  łapówki moi mili to wziął ktoś za storpedowanie pracy covecu. POmyślcie, kto zarobił na odsunięciu Chinoli a będziecie wiedzieć wszystko. Żółci nie mieli żadnych szans, żeby tą inwestycję przeprowadzić. To są setki milionów zysku, a w każdej firmie pracują byli ministrowie.

 • kaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2011 10:46 ~kaj

  Bank of China ma swoja siedzibe w UK np. wiec ze sciagnieciem kasy nie powinno byc problemu. Wystarczy zajac jego placowki.

 • xx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2011 00:17 ~xx

  Widziałem w komentarzach pytanie, kto wziął łapówę za zawarcie umowy z Chińczykami. Czy ktoś może zna odpowiedź?

 • tusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 16:29 ~tusek

  Komuna u nas jest większa niż w PRL, Wałęsa, Tusk i reszta nam to zagwarantowali. W czechach gdzie była całkowita lustracja są autostrady, zarobki, firmy państwowe, u nas nic.

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 14:35 ~pracownik

  ~ciekawosc
  ~Ali

  właśnie nie koniecznie. pracuję w firmie, która startowała i przegrała przetarg na ten odcinek.
  Ogólnie już po rozpoczęciu robót nikt nikomu się nie wtrąca. Bo każdy ma przecież swoją robotę. (np Budimex, Warbud, Polimex, Strabag mają co robić a nie wtrącać się w czyjąś już rozpoczętą robotę.

  W skrócie rozpoczęcie robót na odcinku=wszystkie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) się skończyły i jest spokój.

 • thomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 16:54 ~thomas

  niemieckie firmy zbudowaly autostrade w Tajlandii pieniedzy nie zaplacono ok.30 miliono Euro.Dwa albo trzy miesiace temu niemiecki komornik zarekwirowal Krolowi Tajlandii samolot na lotnisku w Monachium.Pieniadze zaplacono po 1-2 tygodniach To samo powinna zrobic strona polska.

  http://www.faz.net/artikel/C30350/koeniglicher-jet-gepfaendet-kuckuck-auf-dem-duesenvogel-30462924.html

 • ciekawość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 14:28 ~ciekawość

  Ali- to ciekawe co piszesz . Ludzie często nie wiedzą prawdy .

 • Ali

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 13:10 ~Ali

  Przecież to nie tak! Covec nie płacił podwykonawcą, bo nie dostał kasy z GDDKiA! A nie dostał, bo jedna polskim firmom nie podobało się, że nie wygrały przetargu. Przeciez to Polacy - cwaniaki zaczęli ten przewał, żeby dostać odszkodowanie. (Always fuck'n money!) Chińczycy sa bogu ducha winni!!!

 • byt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 09:48 ~byt

  Obecna Polska to PRLbis - nic się nie zmieniło - to było zagwarantowane przez Magdalenkę.I co się dziwić.

 • kj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 09:42 ~kj

  do ~WalkaZwiatrkami: poziom Twojej dyskusji jest niższy niż kurz o którym piszesz.
  A jeśli juz tak pozjadałes tyle rozumu to napisz ile ci "nasi" polscy podwykonawcy chcieli od chińczyków kasy? 10x wiecej niz w umowach czy wiecej? Ci nasi podwykonawcy za ile wynajmowali sprzet do robót, pomyśl i potem nazywaj innych gamoniami ... Ci nasi podwykonawcy nie wygrali przetargu i tak sie mścili na chinolach, teraz "nasi" to wybudują ale za 3 razy wieksza kase na która wszyscy sie złożymy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »