Informacje

02.11.2017 13:53 Komentarze o Rafale Trzaskowskim

Lubnauer zdziwiona kandydaturą. Jackowski: to było dosyć oczywiste

SERWISY:

- Nie powinniśmy pozwolić na to, żeby ktokolwiek kogokolwiek dopychał do ściany. Dlatego dziwi mnie ta deklaracja - tak posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer komentowała kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Warszawy. Z kolei senator PiS Jan Maria Jackowski stwierdził, że ta informacja "nie jest niespodziewana".

Rafał Trzaskowski będzie gościem "Kropki nad i" w czwartek o 20 w TVN24.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w czwartek, że chciałby, aby Rafał Trzaskowski był kandydatem PO i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta Warszawy. Dodał, że chce, żeby opozycja wystawiała wspólnych kandydatów w wyborach samorządowych, szczególnie w wyborach na prezydentów największych miast.

"Nie chcemy powiedzieć, że zamykamy rozmowy"

Katarzyna Lubnauer nie ukrywała zaskoczenia dzisiejszym komunikatem ze strony PO. - Biorąc pod uwagę, że trwają w tej chwili rozmowy, to mam wrażenie, że taka deklaracja nie ułatwia nam porozumienia i prowadzenia dalszych negocjacji. To jest kwestią pewnej dojrzałości i doświadczenia, żeby wiedzieć, że takie ogłaszanie kandydata nie pomoże w rozmowach, które mogłyby pozwolić na wyłonienie wspólnego kandydata - podkreśliła.

Jak dodała, kandydat popierany jednocześnie przez PO i Nowoczesną "miałby realną możliwość uratowania Warszawy przed Prawem i Sprawiedliwością".

- A po drugie pamiętajmy o jednym. Jeżeli w tej chwili dojdzie do jakichś konfliktów między nami, to będzie nam bardzo trudno potem wzajemnie się popierać - powiedziała.

"Przeświadczenie, że nasze jest ważniejsze niż czyjeś"

- Nie powinniśmy pozwolić na to, żeby ktokolwiek kogokolwiek dopychał do ściany. Nie powinno nami kierować takie przeświadczenie, że nasze jest ważniejsze niż czyjeś, dlatego dziwi mnie ta deklaracja - mówiła. - Kiedy my ogłaszaliśmy kandydaturę Pawła Rabieja na kandydata na prezydenta Warszawy to było wtedy, kiedy nie prowadziliśmy jeszcze żadnych rozmów, kiedy nie było w ogóle mowy o wzajemnej koalicji w wyborach na prezydenta Warszawy - wskazywała Lubnauer.

Zaznaczyła jednocześnie, że Nowoczesna nie zamyka się na dalsze rozmowy z PO. - W tej sytuacji my oczywiście nie chcemy się kierować żadnymi uprzedzeniami. Nie chcemy powiedzieć, że zamykamy rozmowy, ale taka deklaracja ze strony Grzegorza Schetyny nie ułatwia sytuacji, nie ułatwia możliwości porozumienia, nie ułatwia naszego poczucia zaufania, że możemy zbudować wspólnie coś, co wymaga tego, żebyśmy wzajemnie sobie wierzyli - wyjaśniła.

"Kandydat, który powstrzyma marsz PiS na Warszawę"

- Wychodzimy z założenia, że rzeczywiście Polacy, a szczególnie warszawiacy, w tej chwili oczekują od nas tego, żebyśmy się porozumieli, żebyśmy wyłonili kandydata, który powstrzyma marsz PiS na Warszawę - powiedziała. Dodała, że Nowoczesna będzie też prowadzić rozmowy z partnerami z innych partii politycznych oraz ruchów miejskich.

- Wierzę w to, że ten ruch Grzegorza Schetyny nie jest ruchem ostatecznym - mówiła Lubnauer. - Jeżeli mamy sytuację, że rzeczywiście Platforma Obywatelska ma w Warszawie problem, to warto by było postawić na człowieka, który nie jest z Platformą Obywatelską związany - dodała.

"Kolejna kandydatura Gronkiewicz-Waltz"

Senator PiS Jan Maria Jackowski, komentując decyzję PO, stwierdził, że informacja o kandydaturze Trzaskowskiego "nie jest niespodziewana". - To, że pan poseł Rafał Trzaskowski jest mocnym kandydatem na kandydata Platformy w wyborach samorządowych w 2018 roku, to było dosyć oczywiste - stwierdził.

- Platformie Obywatelskiej bardzo trudno będzie się odkleić od dzikiej reprywatyzacji, od jakiejś formy zorganizowanej przestępczości, jaka kryła się za wadliwym procesem reprywatyzacyjnym, który był w Warszawie prowadzony - ocenił Jackowski. Przyznał, że Trzaskowski nie ma z tym nic wspólnego, ale będzie reprezentował partię, która nadal autoryzuje Hannę Gronkiewicz-Waltz, bo jest jej wiceprzewodniczącą.

- Trzeba pamiętać, że pan poseł Trzaskowski był szefem kampanii Hanny Gronkiewicz-Waltz i nasz minister [wiceminister sprawiedliwości - przyp. red.] Patryk Jaki trafnie zwrócił uwagę, że w gruncie rzeczy Rafał Trzaskowski to byłaby taka czwarta kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz, która już formalnie zapowiedziała, że nie będzie startować. A nawet gdyby chciała startować, to bez żadnych szans na powodzenie - powiedział.

Reakcje PiS, seria tweetów

Kandydaturę skomentował też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "PO rozpoczęła walkę o czwartą kadencję HGW. Szef kampanii HGW - R. Trzaskowski milczał najdłużej na temat przekrętów reprywatyzacyjnych" - napisał na Twitterze Jaki, szef komisji weryfikacyjnej badającej przebieg i skutki reprywatyzacji w stolicy.

"Warszawa przez duet HGW-Trzaskowski na świecie zaczęła się kojarzyć jako zielona wyspa dla mafii i złodziei. Trzeba to zmienić.#4kadencjaHGW" - dodał Jaki.

W kolejnym tweecie napisał: "PO mówi 'w stolicy potrzebna jest zmiana'. PO nie chce już dłużej wiceszefa PO. Radykalna zmiana to - poseł PO. #4kadencjaHGW".

 

 

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek napisała z kolei na Twitterze, że "w Warszawie opozycja PO i N próbuje przekonać, że osobno znaczy razem, dlatego wystawiają Trzaskowskiego i Rabieja#totalnalogika".

 

 

Rzeczniczka PiS napisała też: "Kandydat PO to nie jest 'zmiana' w Warszawie. To 'POdmiana'. Rafał Trzaskowski za Hannę Gronkiewicz-Waltz".

 

 

Na ogłoszenie kandydatury Trzaskowskiego na prezydenta stolicy PiS zareagowało też na oficjalnym profilu partii na Twitterze. "Szef kampanii Hanny Gronkiewicz-Waltz kandydatem PO w Warszawie. Pokażmy swój sprzeciw!" - czytamy.

Rządzące ugrupowanie zamieściło także grafikę ze wspólnym zdjęciem Trzaskowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z napisem: "Rafał Trzaskowski to czwarta kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie".

>>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL <<<

mart/now

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 22:41 ~Wprost

  warszawianin~warszawianin

  pani labnauer proszę nie mówic warszawiacy nie chca kandydata z PIS. proszę mówic za siebie i swoja wydmuszke PO. Dosć złodziejstwa PO w Polsce. Mało się dotad nakradli? i nie siedzą a powinni.

  A niech sobie gadają. Właśnie taką butą i bezczelnością sami siebie pogrążają.

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 20:10 ~warszawianin

  pani labnauer proszę nie mówic warszawiacy nie chca kandydata z PIS. proszę mówic za siebie i swoja wydmuszke PO. Dosć złodziejstwa PO w Polsce. Mało się dotad nakradli? i nie siedzą a powinni.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 19:15 ~ewa

  Niech się pani nie dziwi droga pani, tylko nie pani zamilczy jak się pani nie podoba. Opozycja musi być zjednoczona, więc niech pani nie miesza.

 • armiaboga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 17:11 ~armiaboga

  O czym ona mówi? Przecież sami wystawili swojego już w czerwcu. Czyli co, kopną go w tyłek i wystawią jeszcze innego? Czy oni są poważni?

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 14:45 ~BBQ

  Pani Poseł, trzeba było zaproponować kogoś mniej ... kontrowersyjnego.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 14:38 ~wawa

  Jaki, stań pod blokiem w Opolu a od Warszawy się odp....

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 14:16 ~Ola

  Czy ta nasza opozycja nie potrafi wyciągnąć wniosków? Takie rozbicie jest na rękę pisiorom bo rozmyje elektorat na kilka kandydatur. Zjednoczcie się barany bo inaczej banda krótkich będzie władać stolicą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »