Informacje

12.04.2013 09:21 psycholog w magazynie polska i świat

"Lubimy relacje osobiste, a stojący słupek nie rozumie"

SERWISY:


Wystartowały kontrole kaskadowe w Warszawie - radar co pół kilometra może mierzyć prędkość kierowców. Eksperci przekonują, że bezduszny system nie niesie korzyści dla karanych mandatem. – Z policjantem można wejść w relację osobistą, a z fotoradarem nie – wskazuje w rozmowie z reporterem programu Polska i Świat psycholog ruchu drogowego.

Zestawione w różnych kombinacjach fotoradary i strażnicy miejscy w radiowozach sprawdzają, czy kierowcy nie przekraczają prędkości. Radary muszą stać, co najmniej co 500 metrów. Można się spodziewać nawet trzech kontroli na krótkim odcinku drogi, więc kierowca może stracić prawo jazdy.

Przechodzą przez sito

- Kierujący pojazdem będzie musiał liczyć się z tym, że będzie przechodził przez sito, będzie przechodził wielokrotnie kontrole – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej

To nie zadowala ekspertów. - Kierowcy zaczynają się czuć wykorzystywani – przekonuje Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy. System walki z piratami nazywa metodą kija bez marchewki. – Gdzie ja mam bonus z tego, że będę jechał wolno? – pyta.

O krok dalej idzie psycholog ruchu drogowego. - Kasa, kasa, kasa, a nie bezpieczeństwo – mówi Andrzej Markowski. Psycholog ruchu drogowego przedstawia fotoradary w krzywym zwierciadle. Między innymi dlatego, że z nimi nie można się dogadać. – Lubimy wchodzić w pewne relacje osobiste. Z policjantem można wejść w relację osobistą, z tym stojącym słupkiem wejdzie pan? Nie. Robi zdjęcie i nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego przekroczyłem prędkość – przekonuje.

"Przykręcanie śruby"

Już w listopadzie 2012 roku warszawska straż miejska zapowiedziała: "przykręcimy śrubę" piratom drogowym. We wrześniu 2011 roku strażnicy miejscy rozpoczęli walkę z piratami drogowymi. Wtedy znaki miały stanąć w ponad 50 miejscach.

Ostatecznie stanęły w 11, a w piątek drogowcy na prośbę strażników miejskich ustawili kolejne. Prawie 40 nowych znaków D-51, stanęło w 19 nowych lokalizacjach.

Jak zapowiada rzeczniczka, strażnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Szykowane są kolejne lokalizacje, także takie, gdzie mają być po trzy radary.

Łukasz Wieczorek( Polska i Świat)/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kaskozorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 11:53 ~kaskozorzec

  "System walki z piratami nazywa metodą kija bez marchewki. – Gdzie ja mam bonus z tego, że będę jechał wolno?"

  Czyli jeśli ja wspaniałomyślnie nie zabiję dziś przechodnia to dostanę nagrode za obywatelską postawę?

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 11:43 ~mmm

  Straż MIejska, niech sie moze weźmne za usuwanie opuszczonych pojazdów z drogi/parkingów (niech dostosuja przepisy w tym zakresie)u mnie od 2 lat pod blokiem 3 auta zajmują miejsca i mimo zgłoszeń nikt nie moze nic z tym zrobic a gdzie inni maja parkowac jak miejsc coraz mniej?Niedługo te auta chyba juz tam wrosną, jedno zaczęlo nawet slużyc włascicielowi za piwnicę.

 • Greg_Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 09:44 ~Greg_Waw

  ~markoo

  lecz się ! radary to ograniczenie wolności i złodziejstwo !

 • markoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2013 08:53 ~markoo

  radary są ok jesli stawia sie je w punktach w kórych najczesniej dochodzi do kolizji z powoddu nadmiernych predkosci.
  A te bzdety, że lubimy relacje z ludzimi to przecież ewidentnie wiaze się z patologią lapowek. Predzej dalbym policjantowi kopa niz lapowke.
  Radary to rownosc wobec prawa. Ogrniczenie cwaniactwa i patologii.

 • zyx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 23:08 ~zyx

  xyz~xyz

  Zanim rodacy zaczniecie biadolić.
  Proszę przeczytać ze zrozumieniem:

  http://www.euroinfrastructure.eu/bezpieczenstwo/fotoradary-w-polsce-i-w-europie/

  Co tu rozumieć ?Państwo nie chce by na przykład obywatel jeździł bezpiecznym ,nowym autem, i ocalił życie . tym kierunku zawsze od lat nic. Bo trzeba od państwa złotówkę dać ,o nie dwie zabrać i niech obywatel zginie, ale nigdy dać.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 20:38 ~xyz

  Zanim rodacy zaczniecie biadolić.
  Proszę przeczytać ze zrozumieniem:

  http://www.euroinfrastructure.eu/bezpieczenstwo/fotoradary-w-polsce-i-w-europie/

 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 14:51 ~vpw

  Gallass~Gallass

  Najpierw trzeba usunąć niezrozumiałe ograniczenia prędkości, bez sensu ustawianie ograniczenia "40" przez drogowców. Na Wislostradzie przed objazdem przy Centrum Kopernika najpierw jest znak na tablicy świetlnej "50", potem po ok. 300 m "30", a następnie po następnych 300 m "40" na godzinę. Kto jest w stanie respektować taki chaos ? Nie urzędasy wezmą sie za beznadziejnie oznakowane drogi a pózniej za karanie.


  BTW czy znaki na tablicach świetlnych są obowiązujące? Z tego co czytam w przepisach wykonawczych określających wygląd znaków drogowych, nie widzę takich znaków na wyświetlaczach. Ani barwa, wielkość ani jasność nie jest określona w przepisach. To może są to tylko sugestie od właściciela tablicy?

 • baca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 13:51 ~baca

  Polacy jeżdżą coraz lepiej jednak wciąż zdarzają się osoby, które nie zważają ani na na znaki ani na innych uczestników ruchu i tacy powinni być karani z całą bezwzględnością. Pytanie, czy kontrole radarowe to załatwią?

 • Gallass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 12:13 ~Gallass

  Najpierw trzeba usunąć niezrozumiałe ograniczenia prędkości, bez sensu ustawianie ograniczenia "40" przez drogowców. Na Wislostradzie przed objazdem przy Centrum Kopernika najpierw jest znak na tablicy świetlnej "50", potem po ok. 300 m "30", a następnie po następnych 300 m "40" na godzinę. Kto jest w stanie respektować taki chaos ? Nie urzędasy wezmą sie za beznadziejnie oznakowane drogi a pózniej za karanie.

 • wkurMiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2013 10:52 ~wkurMiony

  Po co stosować taktykę małych kroków? Od razu wprowadźcie ograniczenie na każdej drodze do 20 km/h dajcie możliwość strażnikom wiejskim kontroli wszędzie, po co się bawić w jakieś znaki? Zostanie więcej kasyna premie! Aha, no i oczywiście zachęcajcie do płacenia podatków w Warszawie i zróbcie film promocyjny jakie to mamy fajne wypożyczalnie rowerów i że już niedługo będzie druga linia metra! Efekt wow gwarantowany. Tylko pamiętajcie w tym szaleństwie, że weryfikacja przyjdzie. Wybory...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »