Informacje

15.09.2017 08:45 spór właścicieli

Lotnisko Modlin do zamknięcia czy rozbudowy?

SERWISY:

Likwidacja czy rozbudowa? Dwie skrajne opcje pojawiają się w dyskusji o przyszłości lotniska w Modlinie. Dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" zasugerowali możliwość zamknięcia portu. Lotnisko odpowiada, że takiego ryzyka nie ma. W tle jest konflikt właścicielski.

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" w artykule "Zamkną lotnisko w Modlinie?" napisał, że przeciągający się konflikt między udziałowcami największego portu lotniczego dla tanich linii w Modlinie może doprowadzić do paraliżu lotniska. Drogi kołowania wymagają pilnego remontu, a na uruchomienie pieniędzy muszą zgodzić się wszyscy właściciele. Według gazety Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" jest przeciwne inwestycjom. Chciałoby przejąć kontrolę nad Modlinem i dąży do tego za wszelką cenę.

Właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), województwo mazowieckie (30,37 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów).

Rozbudowa i inwestycje

Tymczasem p.o. dyrektor lotniska Leszek Chorzewski prezentuje zupełnie inny scenariusz. W rozmowie z PAP powiedział, że port potrzebuje 60 milionów złotych na inwestycje: 50 na rozbudowę terminalu i 10 na remonty dróg kołowania. Pieniądze są konieczne do rozwoju lotniska, jednak na to zobowiązanie brak zgody jednego z właścicieli - mówi Chorzewski.

"O wszystkich naszych planach krótko i długoterminowych wiedzą właściciele. Znaleźliśmy bank, który jest gotowy dać nam kredyt w wysokości 60 milionów złotych. Z tej kwoty 50 milionów ma być przeznaczone na rozbudowę terminalu, a 10 milionów złotych na kompleksowy remont dróg kołowania. Bank ocenił nasz model biznesowy i uznał, że kwota o jaką się ubiegamy, może być zaciągnięta bez dodatkowych zabezpieczeń, co oznacza, że żaden z właścicieli nie poniesie dodatkowych kosztów z tego wynikających, a zaciągnięte zobowiązanie będzie spłacone z przychodów lotniska. Nie możemy jednak podpisać umowy z bankiem, ponieważ PPL się na to nie zgadza" - powiedział Chorzewski. Dodał, że PPL "podważa wszystkie wyliczenia i ekspertyzy". PPL zarządza warszawskim Lotniskiem Chopina.

Remonty i nowe inwestycje

Jak tłumaczył, zgodnie z planem długoterminowym, na lotnisku mają być wyremontowane wszystkie drogi kołowania, płyty postojowe, a w przyszłości zbudowany nowy pas startowy równoległy do obecnego, o długości 3 km. "Mamy tę świadomość, że w ciągu 10 lat powinien powstać nowy pas. Taka jest potrzeba, ponieważ infrastruktura lotniska ma ponad 30 lat (lotnisko w Modlinie powstało na bazie istniejącego wcześniej lotniska wojskowego-PAP). Ona jest oczywiście cały czas monitorowana" - wyjaśnił.

Jak dodał, rozbudowa terminalu jest potrzebna nie tylko z powodu zwiększającej się liczby pasażerów - w tym tygodniu port obsłużył 10- milionowego pasażera od momentu swojego powstania - ale także ze względu na przychody z działalności pozalotniczej.

"Terminal jest potrzebny ze względu na zwiększającą się liczbę podróżnych, ale też żeby spółka mogła więcej zarabiać. Z działalności pozalotniczej pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na spłacenie zaciągniętego kredytu. Już w tej chwili dochody z działalności pozalotniczej są na poziomie ponad 56 proc. Potencjał zatem jest ogromny" - mówił Chorzewski.

Zapewnił, że lotnisko funkcjonuje bezpiecznie, a w spółce są środki, które są przeznaczone na bieżące remonty dróg kołowania. "Jesienią rozpoczynamy remonty poszczególnych fragmentów dróg kołowania. Lotnisku nic nie grozi. Oprócz tego, że w przyszłości wymaga dofinansowania. Te 60 milionów złotych przy naszym modelu finansowym, to jest kwota, którą możemy wziąć i obsłużyć z własnych przychodów" - mówił Chorzewski.

Nie inwestować, tylko zamknąć?

PAP poinformowała, że do czasu nadania depeszy PPL nie odpowiedziało na prośbę agencji o komentarz.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson powiedział w czwartek PAP, że obecnie nie ma decyzji o zamknięciu lotniska w Modlinie.

"Żeby zamknąć lotnisko musiałoby się okazać, że któraś z dróg kołowania, bądź płyty postojowej, czy pas startowy zagraża bezpieczeństwu operacji. Na dziś wyłączona jest jedna droga kołowania, jako ULC po audycie w lutym o tym zdecydowaliśmy. Ale to nie zagraża operowaniu lotniska, które funkcjonuje" - powiedział.

Podkreślił, że ULC cały czas nadzoruje stan wszystkich lotnisk w Polsce. "Pilnujemy tego, żeby było bezpiecznie. Lotniska mają wiele dróg kołowania. To, jak porty zarządzają tym, jak kołują samoloty - to jest kwestia zarządzającego lotniskiem i jest poza nami. My weryfikujemy pod względem bezpieczeństwa operacji lotniczych, jaki jest stan nawierzchni takich dróg, czy płyt postojowych. Lotnisko w Modlinie na dziś ma możliwości dróg kołowania dla samolotów. Niezależnie od tego, lotnisko cały czas prowadzi prace związane z renowacją tych dróg" - tłumaczył szef ULC.

Lotnisko w Modlinie powstało w 2012 r. Od tego czasu obsłużyło ponad 10 mln pasażerów. W samym 2016 roku było ich blisko 2 miliony 900 tysięcy. Na lotnisku operuje irlandzki Ryanair.

Zobacz materiał o planach dla lotniska w Modlinie:

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kakaduczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2017 09:10 ~kakaduczek

  czesław~czesław

  jaki to wszystko ma sens jak ma powstać duże lotnisko pomiędzy Łodzią a Warszawa??


  Więc zrobią każdą dywersję by uzasadnić
  potrzebę powstania CPLu.
  To dlatego PPL blokuje rozwój Modlina.
  To lotnisko ma potencjał i co najważniejsze
  zarabia na siebie. Po dociągnięciu linii
  kolejowej (przez tereny miejskie w śladzie
  bocznicy) pasażerom czyli nam będzie łatwiej
  i wygodniej dojechać.

  CPL to megalomania. To dopiero będzie
  wyrzucanie pieniędzy w błoto. Do tego
  drogi, kolej (jak porządzą dłużej to KDP)
  i Bóg jedyny wie co jeszcze.
  I nikt spoza Polski nie będzie chciał
  z tego korzystać.

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2017 13:40 ~koniu

  Zamknąć Modlin a wszystkie rejsy przenieść do Radomia.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2017 10:53 ~Marek


  Warszawiak~Warszawiak

  W to lotnisko PO z PSL (Kierwiński i Struzik) władowało wpierw 300 mln, potem przekroczono budżet o 75 mln, potem zdzierano beton i wylewano pas jeszcze raz, a teraz ma być wydane kolejne 60 mln na lądowania dla Ryanair, bo chyba tylko ta linia korzysta z tego lotniska. Chyba kogoś pogrzało!
  Janek~Janek

  Spoko, za to PIS zrobi cpl w polu. Jedni i drudzy są siebie warci.


  Popatrzmy na lotniska w Europie Sztokholm - Arlanda oddalony od miasta, Heathrow - oddalony od miasta, budowany Berlin również...


  Pytanie czy zasadnym jest sam CPL (i co z Modlinem czy lotniskiem w Łodzi) ale odległość od miasta jest zrozumiała.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2017 09:25 ~Janek

  Warszawiak~Warszawiak

  W to lotnisko PO z PSL (Kierwiński i Struzik) władowało wpierw 300 mln, potem przekroczono budżet o 75 mln, potem zdzierano beton i wylewano pas jeszcze raz, a teraz ma być wydane kolejne 60 mln na lądowania dla Ryanair, bo chyba tylko ta linia korzysta z tego lotniska. Chyba kogoś pogrzało!

  Spoko, za to PIS zrobi cpl w polu. Jedni i drudzy są siebie warci.

 • raszyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 17:01 ~raszyn

  Modlin ma przyszłość , Chopin będzie studzony,leży w Warszawie.Dofinansowywqać Modlin i to obficie.

 • GlupiPociag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 12:51 ~GlupiPociag

  To jeszcze ten pociąg dociągnijcie, będzie akurat na zamknięcie lotniska. Genialny pomysł na pozbycie się nikomu niepotrzebnych pieniędzy... pardon, wytransferowania do kolesi Struzika

 • Młoty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 11:25 ~Młoty

  jam~jam

  Kolejny cud Struzika z koalicji PO PSL, droga kołowania po kilku latach do remontu. Nie dziwne, że na 500+ im nie starczało.

  Przecież pas startowy tego pechowego lotniska był do remontu tuż po oddaniu do użytku.

 • czesław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 10:30 ~czesław

  jaki to wszystko ma sens jak ma powstać duże lotnisko pomiędzy Łodzią a Warszawa??

 • realista2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:49 realista2

  To problem wyłącznie tych, którzy koniecznie chcieli mieć własne lotnisko. A jeżeli mają problem, to w każdej chwili mogą pożyczyć kasę od "Prowidenta", "Stefczyka" czy innego parabanku. Mogą tez adaptować obiekt na tor kartingowy, Chętnych dzieciaków nie zabraknie.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2017 09:15 ~jam

  Kolejny cud Struzika z koalicji PO PSL, droga kołowania po kilku latach do remontu. Nie dziwne, że na 500+ im nie starczało.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »