Informacje

24.07.2013 18:42 inwestycje na Okęciu

Lotnisko Chopina: hangar gotowy, remont pasa na półmetku

SERWISY:

Remont drogi startowej na Lotnisku Chopina dobiega końca. Prace prowadzone od kwietnia miały zakończyć się we wrześniu, jednak jak zapowiadają władze portu, może nastąpić to już w sierpniu. Port pochwalił się również nowym hangarem dla samolotów.

Jak informuje lotnisko, remont pasa, który rozpoczął się 22 kwietnia, przekroczył już półmetek.

Na wszystkich remontowanych odcinkach drogi startowej oraz dróg kołowania ułożone zostały już ścieralne warstwy asfaltu. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe przy nawierzchni,

instalowane jest również oświetlenie nawigacyjne.

Równolegle z remontem drogi startowej trwa także budowa nowej drogi szybkiego zjazdu Sierra 2 oraz drogi kołowania Alfa 8 i nowej płyty postojowej .

Prace objęły również stworzenie odpowiedniego odwodnienia pola manewrowego. W tym celu pod istniejącymi drogami kołowania bez ich uszkadzania lub niszczenia, za pomocą specjalnych urządzeń drążone są tunele. Największy, który do tej pory powstał ma średnicę 1,4 m i pełni zarówno funkcję odwodnienia jak również zbiornika retencyjnego.

Jak mówi Michał Marzec, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, prace uda się zakończyć w sierpniu.

Do tego czasu mieszkańcy Ursusa i Ursynowa muszą uzbroić się w cierpliwość. Na czas remontu, ścieżki podejścia do lądowania oraz korytarze startowe przebiegają nad tymi dzielnicami.

Hangar za 15,6 mln złotych

Lotnisko pochwaliło się również nową inwestycją. Jest nią hangar do obsługi technicznej samolotów. - Podnosi on wartość lotniska, jako miejsca, w którym przewoźnicy lotniczy mogą bazować swoje samoloty i je serwisować - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina. Jak tłumaczy, mieliśmy sygnały z rynku, że linie lotnicze są zainteresowane hangarowaniem swoich samolotów.

Hangar ma 17 metrów wysokości, 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni oraz prawie 50 tysięcy metrów sześciennych kubatury. Może pomieścić samoloty o rozpiętości skrzydeł do 36 metrów na przykład Boeing 737 oraz Airbus A320.

Generalnym wykonawcą była firma Land Development. Budowa kosztowała 15,6 miliona złotych. Hangar przewidziany jest pod wynajem dla podmiotu zewnętrznego.

Nowy terminal

Marzec przypomina również, że cały czas prowadzone są prace przy przebudowie starego terminala A. Oddany do użytku 20 lat temu terminal był w bardzo złym stanie technicznym. - Prace idą zgodnie z harmonogramem. Przebudowa powinna zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku- powiedział dyrektor P.P. "Porty Lotnicze".

Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku.

Podczas rozpoczynających się prac stary terminal zostanie całkowicie połączony z nowym zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. W przebudowanej części będzie więcej stanowisk odprawy i kontroli bezpieczeństwa, zostaną też zainstalowane nowe urządzenia do sortowania bagażu.

W trakcie modernizacji wybudowane zostanie przejście podziemne łączące bezpośrednio halę przylotów z lotniskową stacją kolejową.

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • airlines

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 15:50 ~airlines

  Jeśli samoloty są tak złe to po co jak jest wypadek to wzywany jest śmigłowiec? Jak słoikom przeszkadza to wynocha na wieś i tam macie spokój. Lotnisko jest i będzie tam gdzie jest.

 • wuwua

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 15:39 ~wuwua

  Jak Ci słoiku lotnisko przeszkadza, to wróć na swoje pole! Trzeba myśleć gdzie kupuje się mieszkanie.
  Podajesz przykład lotniska Gocławiu...? Super! a widziałaś je tam?
  Lotnisko na Bemowie - małe lotnisko wojskowe!
  Może lepiej nie zajmuj się już gospodarką przestrzenną bo Ci to ewidentnie nie wychodzi.

 • dhl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 15:25 ~dhl

  Po co ustanawia się ścieżki podejścia i startu a potem się ich nie przestrzega. Naprzykład dzisiejszy lot 5:30 QY6296/BCS6296 ?

 • Jacan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 15:08 ~Jacan

  Nie rozumiem lamentu mieszkańców Ursynowa. O tym, że tam jest korytarz powietrzny wiadomo od zawsze. Duża część inwestycji mieszkalnych powstała w ciągu ostatnich 20 lat, więc gdy ich nabywcy kupowali ten nieruchomości było wiadomo, że tam lądują samoloty. Jak znajomy sprzedawał dom na Pyrach to wybierał na spotkania takie godziny, gdy nic nie ląduje. To, że ktoś kupił mieszkanie czy dom a nie sprawdził okolicy to jego wina.

  A z tego co wiem, oprócz sytuacji awaryjnych (problemy techniczne samolotu, potrzeba interwencji lekarskiej pacjenta itp) na Okęciu nie mogą lądować (i wg rozkładu lotów nie lądują ani nie startują) samoloty w godzinach 23-6

 • april

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 15:01 ~april

  Panu dyrektorowi można podziękować za chartery organizowane w środku nocy dla garstki osób, które budzą przy okazji kilka tysięcy ludzi.

 • Aska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 12:14 ~Aska

  Jakie ma to znaczenie, że lotnisko było zanim powstały osiedla? Miasto się zmienia, tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, infrastruktura musi sie do tego rozwoju dopasowywać. Jeśli Warszawa się juz tak rozrosła, że wchłoneła lotnisko, to znaczy, że czas je przenieść na peryferia. A może lepiej miasto całe przenieść, w końcu lotnisko ważniejsze... Na lotnisku można zrobić dzielnicę wieżowców, zamiast pchać je w stłoczone centrum, pokryłoby to pewnie koszty usunięcia tego koszamaru. Huk samolotów mnie wykańcza, dziwie się, że innych nie!
  A lotnisko zdaje się, że było rownież na Gocławiu, na Polach Mokotowskich, na Bemowie... po co się tak upierać na to Okęcie, a jak często lata zwykły Polak? Dałby radę dojechać szybką koleją do lotniska na peryferiach. - np między Warszawa a Łodzią!

 • seb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 10:57 ~seb

  Kris~Kris

  Co Wam przeszkadzają samoloty na Ursynowem, czemu nikt nie bierze pod uwagę że lotnisko powstało wcześniej niż Natolin i Kabaty. Chcieliście tam mieszkać, chcecie też latać samolotami to nie narzekajcie.


  Dokładnie, szczyt hipokryzji....tak samo jak na Bemowie narzekają na nowych osiedlach, które mają 5-10 lat, że lotnisko i za głośno.

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 09:47 ~Kris

  Co Wam przeszkadzają samoloty na Ursynowem, czemu nikt nie bierze pod uwagę że lotnisko powstało wcześniej niż Natolin i Kabaty. Chcieliście tam mieszkać, chcecie też latać samolotami to nie narzekajcie.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 07:04 ~sss

  [/cytat_1607865]
  Niestety prace zakończone przed terminem związane z umową są obarczone karą pieniężną. Niejeden wykonawca, dostawca poniósł karę za takowy stan rzeczy.
  [/cytat_1607973]

  Większej bzdury nie słyszałem w życiu, setki umów czytałem i nigdzie takich zapisów nie było.
  To tylko pokazuje, że każdy pisze co chce i zaraz będzie udowadniał że czarne jest białe, żal.

 • kofe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2013 06:46 ~kofe


  Pawel~Pawel

  "Prace [...] miały zakończyć się we wrześniu, jednak [...] może nastąpić to już w sierpniu."

  I co, da się bez opóźnień? Da się! :) Poprosimy resztę inwestycji z takimi niespodziankami.
  kristovkristov

  Niestety prace zakończone przed terminem związane z umową są obarczone karą pieniężną. Niejeden wykonawca, dostawca poniósł karę za takowy stan rzeczy.


  szkoda że nie ma kar za brak realizacji inwestycji w założonym czasie.
  U nas mozna przeciągać inwestycje latami....a to za zimno, a to za ciepło, a to deszcz, a to mgła...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »