Informacje

07.02.2017 12:29 Ma 30 dni

Losy referendum wciąż się ważą. Sprawa w rękach wojewody z PiS

SERWISY:

Entuzjazm warszawskiej Platformy Obywatelskiej odnośnie referendum mógł być przedwczesny. Uchwałę w tej sprawie musi bowiem przeanalizować i ocenić pod kątem prawnym jeszcze wojewoda mazowiecki, który jest z Prawa i Sprawiedliwości. Na podjęcie decyzji ma 30 dni.

Stołeczni radni ogłosili w poniedziałek, że referendum w sprawie poszerzenia Warszawy odbędzie się 26 marca. Sprawa nie jest jednak tak łatwa i szybka, jak mogłoby się wydawać.

Od momentu przyjęcia uchwały przez radę miasta (czyli od poniedziałku) jej przewodnicząca ma siedem dni na przekazanie dokumentu do wojewody mazowieckiego. Następnie ten musi opublikować ją w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Musi zrobić to bezzwłocznie, bez względu na to czy jego zdaniem dokument jest zgodny z prawem, czy też nie. – Bezzwłocznie czyli około jeden dzień lub dwa dni, to zależy od "obłożenia" w urzędzie wojewódzkim – podkreśla Tomasz Zakrzewski, radca prawny i ekspert od samorządu terytorialnego.

30 dni na decyzje

Od momentu doręczenia uchwały przez przewodniczącą rady wybijać zaczyna kolejny zegar – tym razem ustawiony na 30 dni. Przez ten czas wojewoda analizuje dostarczoną uchwałę pod kątem zgodności z prawem. Jeśli uzna, że nie jest zgodna, wydaje specjalne rozstrzygnięcie nadzorcze w tej sprawie, po którym rada miasta musi zakończyć wszelkie czynności związane z referendum.

Może się wprawdzie z decyzją wojewody nie zgodzić i odwołać do sądu administracyjnego, ale procesy w tych sprawach toczą często przez kilka miesięcy.

W poniedziałek rada miasta przesłała wstępne kalendarium czynności związanych z referendum. Czytamy w nim, że "do 24 lutego informacja o referendum ma zostać podana do informacji publicznej poprzez obwieszczenie prezydent Warszawy".

Dalej - do 3 marca będą zgłaszani kandydaci do Miejskiej Komisji do spraw Referendum w Warszawie. Ta ma być powołana do 5 marca.

A co jeśli wojewoda podejmie decyzje negującą uchwałę 6 czy 7 marca (utrzymując przysługujące mu 30 dni)? – To bez znaczenia. Jeśli wojewoda w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym uzna, że dokument jest niezgodny z prawem, rada miasta musi zaprzestać wszelkich czynności – mówi Zakrzewski.

W środę konferencja wojewody

Zatem dopiero po decyzji Zdzisława Sipiery będzie można w stu procentach stwierdzić, że referendum się odbędzie.

Jak informuje zespół prasowy wojewody, konferencja prasowa Sipiery w sprawie referendum odbędzie się w środę. Do tego czasu urząd nie udziela informacji o losie uchwały. Na konferencji obecny ma być też poseł Jacek Sasin (PiS).

Sipiera jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Na poniedziałkowej sesji radni tej partii jednoznacznie twierdzili, że decyzja o referendum jest bez sensu. – Wniosek jest zdecydowanie przedwczesny. To na razie tylko projekt poselski, który stanowi wyjściowy punkt do debaty nad ustrojem miasta. Będzie podlegał zmianom – mówił o planach poszerzenia Warszawy radny Dariusz Figura i zapowiedział, że PiS zagłosuje przeciwko. Tak też się stało.

Za referendum głosowało 34 osoby. Byli to radni Platformy Obywatelskiej i niezależna radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Przeciwko opowiedziało się 19 radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

Poszerzenie Warszawy

W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustroju Warszawy. Politycy PiS zaproponowali, aby do Warszawy przyłączyć okoliczne 32 gminy, które miałyby tworzyć wspólną aglomerację. Na jej czele miał stać wspólny prezydent i wspólna 50-osobowa rada Warszawy.

Pomysł wywołał duże kontrowersje. Przeciwnicy PiS punktowali m.in. to, że został wprowadzony bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi.

W poniedziałek wnioskodawca projektu Jacek Sasin wycofał go. Zapowiedział, że nie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu (jak pierwotnie zakładano). Najpierw obiecał konsultacje, debaty z mieszkańcami, a dopiero potem ewentualne zmiany.

 

 

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 09:51 ~stołek

  trzeba będzie się od stołka odkleić a to boli

 • NieStrasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 20:59 ~NieStrasz  kgkgkg~kgkgkg

  no niech tylko spróbuje to zablokować...
  coo~coo

  to co?
  Sławek~Sławek

  To będzie miał kogel-mogel w stolicy, taki, jakiego jeszcze Polska nie widziała od 1989 roku.

  Nie strasz, nie strasz, bo...

  Po pierwsze nic nie poradzisz, ani nie poradzicie. A po drugie jak już będziecie "poradzać" to przyjdzie was max tyle co na marsze KOD - kilkaset, kilka tysięcy osób. Nie więcej.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 19:03 ~Sławek

  AntyPOlszewik~AntyPOlszewik

  A czemu to POlszewicka banda złodziei i oszustów nie dodała przy okazji pytania o odwołanie Bufetowej?

  Bo widocznie tylko ty jesteś bandytą i złodziejem, a do tego jeszcze szują.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 19:00 ~Sławek


  kgkgkg~kgkgkg

  no niech tylko spróbuje to zablokować...
  coo~coo


  to co?


  To będzie miał kogel-mogel w stolicy, taki, jakiego jeszcze Polska nie widziała od 1989 roku.

 • atos2016

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 18:45 ~atos2016

  zablokuje

 • grajo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 18:26 ~grajo

  Drogo was to będzie kosztować PiS-iory. Spróbujcie nie pozwolić na referendum, Warszawiacy wam odpłacą. I mieszkańcy gmin ościennych także.

 • coo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 17:54 ~coo

  kgkgkg~kgkgkg

  no niech tylko spróbuje to zablokować...


  to co?

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 16:42 Bl0to

  NIE dla tego pomysłu pisokomuny od Narodu i SUWERENÓW. To jest niczym innym jak oszustwem wyborczym i matactwem wyborczym. CAŁA WARSZAWA wyjdzie na ulice jak trzeba będzie!!!!

 • kawabis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 15:56 ~kawabis

  Nikt jeszcze nie przegrał, to referendum jest bez sensu, przynajmniej na razie, pytanie idiotyczne, bo wystarczy w ustawie zapisać, że to Warszawę przyłącza się do pozostałych gmin i referendum już jej nie będzie dotyczyło,poza tym frekwencja będzie na poziomie 10 %, więc każdy będzie twierdził, że wygrał.

 • komoroski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 15:42 ~komoroski

  A czy w naszej demokracji nie można urządzić referendum w sprawie wygaszenia mandatu p.o. Prezydenta RP A. Dudy ? No przecież obiecali wsłuchać się w głos Suwerena .........

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »