Informacje

22.12.2011 17:04 dobra informacja dla kierowców

Łopuszańską pojedziemy
w święta albo tuż po

SERWISY:

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie wie, kiedy otworzy gotowy węzeł Łopuszańska. Od tygodnia nie jest w stanie podać wiążącego terminu. W końcu usłyszeliśmy ostrożną deklarację, że może uda się w piątek. Gdy tylko ją opublikowaliśmy, rzeczniczka ZMID... wycofała się z tego terminu.

Od kilku dni w listach do redakcji warszawiacy pytają, czemu nie mogą jeździć gotowym węzłem. My od tygodnia pytamy o to urzędników, lecz ci unikają konkretnej deklaracji. Tymczasem sytuacja na Łopuszańskiej wygląda tak: prace budowlane są zakończone - zostały tylko formalności. Do otwarcia potrzebne jest jeszcze pozwolenie na użytkowanie i zatwierdzona przez wszystkie służby organizacja ruchu.

Ten pierwszy dokument drogowcy mogą dostać już w piątek rano. Wtedy na placu budowy pojawią się urzędnicy nadzoru budowlanego. Jeśli nie będą mieli żadnych zastrzeżeń i podpiszą papier, do pracy będzie mogła przystąpić komisja zatwierdzająca organizację ruchu.

Ale w to nie wierzą chyba sami drogowcy. Na pytanie, czy komisja decydująca o organizacji ruchu nie mogłaby się zebrać od razu po wizycie nadzoru budowlanego, Małgorzata Gajewska ze ZMID odpowiada: - To nie jest takie proste. I tłumaczy, że jeśli drogowcy nie będą mieli w ręku decyzji nadzoru, komisja nie będzie mogła nic zrobić. - Nie możemy przecież zapraszać ich do nas, skoro nie mamy pewności, że dostaniemy pozwolenie.

Wcześniej w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl nie wykluczyła jednak, że węzeł będzie otwarty na święta. - Czasami udaje się to zrobić jeszcze tego samego dnia - mówiła wtedy.

W piątek albo we wtorek albo...

Z zebraniem komisji na dzień przed wigilią faktycznie może być problem. W jej skład wchodzą bowiem przedstawiciele wielu instytucji: wydziału mostów i wydziału dróg Zarządu Dróg Miejskich, policji, Zarządu Transportu Miejskiego, a także wykonawcy i inwestora, czyli ZMID.

Tymczasem w czwartek po południu w Zarządzie Dróg Miejskich oficjalnie nikt nie słyszał o tym, by w piątek miała się zbierać jakaś komisja. - Coś obiło nam się o uszy, ale oficjalnego pisma nie dostaliśmy - stwierdził Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. Ale zaraz dodał: - Jeśli nas powiadomią, zareagujemy najszybciej jak się da. Kierowcom należy się prezent na gwiazdkę.

To wyjaśnia, czemu ZMID sam nie wierzy w piątkowy termin. Nic dziwnego, że gdy tylko opublikowaliśmy deklarację, rzeczniczka postanowiła się z niej wycofać. Jej zdaniem węzeł może zostać otwarty "najwcześniej we wtorek, a na pewno przed nowym rokiem".

Wąskie gardło tuż za węzłem 

Jeśli nie uda się w piątek, węzeł otwarty zostanie najwcześniej we wtorek. Tak czy inaczej to dobra informacja dla wszystkich kierowców podróżujących z Włoch, Ursusa, jak również z Pruszkowa i innych podwarszawskich miejscowości.

Niestety, są też złe. Kierowcy nie od razu odczują jednak realną poprawę. Wszystko przez wąskie gardło w Al. Jerozolimskich, przy dojeździe do nowego węzła, od strony Pruszkowa. W tym miejscu formalnie zaczyna się plac budowy kolejnego węzła. Buduje go Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Do wjazdu na węzeł służyć będą jedynie dwa pasy ruchu. Lewym kierowcy wjadą w nieckę, drugi prowadzić będzie na estakadę albo rondo - tłumaczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl. Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

W stronę Pruszkowa wyjazd z niecki także będzie zwężać się do jednego pasa.

Trzy poziomy, pół roku poślizgu

Węzeł Łopuszańska miał zostać oddany do użytku w maju. Przedłużające się zakończenie inwestycji drogowcy tłumaczyli złymi warunkami pogodowymi. Wspomniana wcześniej budowa węzła Salomea, zdaniem ZMID, także przyczyniła się do tych opóźnień. Obie inwestycje trzeba było ze sobą synchronizować.

Węzeł Łopuszańska ma trzy poziomy. - 1 to niecka Al. Jerozolimskich, dla jadących prosto. Tu kierowcy będą mieli docelowo po trzy pasy w każdą stronę. Na poziomie 0 znajduje się rondo, a na poziomie +1 estakady, które połączą Al. Jerozolimskie z ul. Łopuszańską. Dzięki nim, kierowcy, którzy codziennie stoją w korku na Łopuszańskiej, będą mogli bezkolizyjnie przejechać nad rondem w stronę Pruszkowa. Drugą estakadą pojedziemy z Pruszkowa w stronę Mokotowa. Każda estakada ma po dwa pasy. 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

su/as/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawaww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 13:14 ~wawaww

  Warto zobaczyć ten filmik

  http://www.youtube.com/watch?v=oTRl7N9igsg

 • duduś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 12:42 ~duduś

  Durne urzędniki nad torami w Ursusie to wiadukt otwarto bez czekania a tu nie można . Jakby komisja nie mogła zaopiniować wcześniej organizacji ruchu i odebrać prace ? Ale nie broń panie ruszyć urzędasa .

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 11:53 ~nika

  Przejechałem tamtędy wczoraj. Węzeł nie jest wykończony! Stare/prowizoryczne wyjazdy/dojazdy po bokach z i do ronda są w opłakanym stanie. Roboty jest co najmniej na 2 miesiące....

 • Pasterz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 10:49 ~Pasterz

  Przecież ten węzeł nie jest dokończony, przejeżdżam tam codziennie. Prawy wjazd w nieckę nie ma wylanego asfaltu na 2 pasach.

 • vp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 10:40 ~vp

  @r
  Nie wiem czy patrzę na te same plany, ale według mnie do niecki będzie schodził z estakad tylko jeden pas - ten już zbudowany. Aleje w stronę centrum będą szły przez węzeł Salomea po estakadzie. Prawy pas Alej odejdzie do ronda i na wiadukt, lewy zejdzie z estakady na skrajny prawy pas niecki. Dwa pozostałe pasy będą wprowadzały do niecki ruch z Opaczy po poziomie gruntu. Z planów nie wynika, by ich wysokość czy pionowy profil były docelowo inne niż tego pasa już zbudowanego i by ich dokończenie już teraz w jakikolwiek sposób kolidowało z budową reszty węzła Salomea...

 • Eddie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 10:01 ~Eddie

  Most Północny też mieli otworzyć w grudniu...

 • wloch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 09:49 ~wloch

  pewnie jak oddadzą to zapomną zmienić świateł dla kleszczowej i korek zostanie dopóki któs nie zrobi burdy jak pruszków przy otwarciu poziomu 1 pare miesiecy temu

 • slak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 09:19 ~slak

  Łatwiej wybudować niż zebrać komisję do odbioru.
  Urzędnicy znowu górą.

 • agent_J

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 08:28 ~agent_J

  @Łysol30: przecież stosując ich myślenie, to ich drzewo genealogiczne powinno sięgać rodowitych Warszawiaków aż do założycieli miasta. Jeśli w jakimkolwiek miejscu pojawił się nie-rodowity słoik, to już nie mogą być czystej krwi ;)

  @vp: tam i tak będzie wszystko zaorane od Ryżowej do Łopuszańskiej - ze starego układu drogi nie pozostanie praktycznie nic. W aktualnym układzie i tak gdzieś musiałbyś mieć po jednym pasie - inaczej byłoby konieczne kolejne przebudowywanie dróg w okolicy, które za chwilę i tak trzeba by było skasować. Węzeł "Ł" o ile ratuje sytuację rano w stronę Centrum (ruch rozjedzie się na Centrum i Mokotów), to w stronę Pruszkowa i tak będzie kocioł na odcinku Ryżowa<->skręt w lewo na Michałowice. Tam będą korki dopóki nie oddadzą odcinka Trasy Salomea-Wolica do Opaczy, z Opaczy S2 do węzła Konotopa, w Konotopie połączenia z S8 oraz odcinkiem A2 (od biedy) do Pruszkowa.

 • r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 08:14 ~r

  @vp
  Docelową organizację węzłów można obejrzeć na stronie siskom.waw.pl . Docelowo od węzła Salomea dony wan Łopuszańskiej po poziomie gruntu będzie prowadzić tylko jeden pas, reszta będzie schodzić z estakad, dopóki ich nie ma, nie ma możliwości dokończenia wjazdów do wanny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »