Informacje

01.03.2018 23:38 7. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej

Lokatorzy przypomnieli policji
o Brzeskiej. "Dość bezradności"

SERWISY:

W dniu siódmej rocznicy śmierci Jolanty Brzeskiej lokatorzy zorganizowali demonstrację przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji. Domagali się "pociągnięcia do odpowiedzialności winnych za zacieranie śladów" w śledztwie dotyczącym śmierci znanej działaczki.

Pikieta rozpoczęła się o godzinie 16 na placu przed Pałacem Mostowskich, czyli siedzibą Komendy Stołecznej Policji. Brali w niej udział członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Komitetu Obrony Lokatorów i innych organizacji zrzeszających lokatorskie środowisko.

"Żądamy sprawiedliwości"

- Początkowo było kilkanaście osób, ale z czasem dochodzili kolejni. Mieli flagi z wizerunkiem Jolanty Brzeskiej oraz transparenty i plakaty. Na nich było napisane: "Żądamy sprawiedliwości" i "Żądamy wybudowania mieszkań czynszowych" - opisywał Mateusz Dolak, reporter tvnwarszawa.pl, który obserwował demonstrację.

- Zebrani krzyczeli swoje hasła, na przykład: "Lokatorzy to nie towar" - relacjonował dalej Dolak. - Ostro krytykowali też funkcjonariusze policji - dodał.

Lokatorzy w tym roku spotkali się przed komendą policji nie bez powodu. Ich zdaniem, działania, ale i zaniechania funkcjonariuszy w pierwszych dniach po śmierci Brzeskiej miały duży wpływ na to, że do dziś nie wyjaśniono okoliczności zdarzenia. "Stracone kluczowe fragmenty monitoringu, niezabezpieczone i tarzające się na miejscu jeszcze miesiąc po zabójstwie dowody, zastraszanie ważnych świadków i ignorowanie ich dowodów" - takie błędy zarzucają policji lokatorzy w wydrukowanym zaproszeniu na pikietę.

- Protestujemy przeciwko, jak już dziś wiemy, bezkarności policji, która brała udział w zacieraniu śladów. Domagamy się ukrócenia tej bezkarności i pociągnięcia do odpowiedzialności konkretnych funkcjonariuszy - powiedział w czwartek w rozmowie z naszym reporterem Antoni Wiesztort z Kolektywu "Syrena".

Jak mówił nasz reporter, do lokatorów wyszła liczna grupa policjantów. - Obserwowali sytuację - podał.

Stołeczna policja w dniu pikiety nie odniosła się do zarzutów stawianych przez demonstrujących. W sprawie ewentualnych błędów popełnionych przez policjantów lub prokuratorów toczy się osobne śledztwo. Jednak do tej pory prowadząca je Prokuratura Krajowa nie ujawniła, by komukolwiek przedstawiono zarzuty.

 

Ikona ruchu lokatorskiego

Jolanta Brzeska to dla ruchu lokatorskiego ikona. Była założycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, jako jedna z pierwszych nagłaśniała temat reprywatyzacji, bezprawnej presji wywieranej przez nowych właścicieli kamienic na lokatorów i udzielała pomocy poszkodowanym mieszkańcom. Sama także była ofiarą tego zjawiska - budynek przy Nabielaka 9, w którym mieszkała - została zwrócona w 2006 roku znanemu handlarzowi roszczeń Markowi M.

W ubiegłym roku komisja weryfikacyjna stwierdziła, że zwrot nastąpił z rażącym naruszeniem prawa, a Markowi M. nakazała zapłacić trzy miliony złotych odszkodowania.

Brzeska zginęła tragicznie, w marcu 2011 roku jej zwęglone ciało znalazł w Lesie Kabackim przypadkowy przechodzień. Do dziś nie wiadomo, co się wtedy wydarzyło. Prowadzone pierwotnie śledztwo (wszczęte jeszcze w 2011 roku) formalnie dotyczyło nieumyślnego spowodowania śmierci, ale prokuratura badała w nim kilka możliwych wersji, w tym samobójstwa i zabójstwa. Dwa lata później z powodu niewykrycia sprawców sprawa została umorzona. W końcowej decyzji przyjęto, że najbardziej prawdopodobną wersją było jednak zabójstwo.

Postępowanie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Śledztwo trwa

W sierpniu 2016 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o ponownym wszczęciu śledztwa w tej sprawie. Obecnie nadzoruje je Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Postępowanie kończy się 30 marca, ale - jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl - śledczy będą wnioskować o jego przedłużenie do końca września.

Z okazji rocznicy śmierci Brzeskiej spotkaliśmy się z jej współpracownikami i przyjaciółmi, aby wysłuchać ich wspomnień. Zobacz i posłuchaj, jak opowiadają o założycielce WSL:


 

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zeuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 11:00 ~zeuuu

  Smierć człowieka to najgorsze przestępstwo i powinno być ścigane z pełną bezwzględnością (włączając w to śmierć na komisariacie we Wrocławiu). Ale przy okazji: czy Policja już odkryła, kto był odpowiedzialny za spalenie stalowo/betonowego mostu Trasy Łazienkowskiej? Milionowe straty a to chyba samozapłon był?

 • sdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2018 10:11 ~sdf

  Bojowniczka Wykleta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »