Informacje

25.08.2016 20:05 Skutki afery lokalowej

Lokale sprzedawane
tylko w przetargach

SERWISY:

Koniec ze sprzedażą lokali użytkowych bez przetargu. Radni miasta przegłosowali w czwartek ważną uchwałę. "To zwiększa kontrolę w kształtowaniu przestrzeni" - zapowiadają urzędnicy. Zmiany w prawie są konsekwencją głośnej afery lokalowej, w której sprzedawano nieruchomości po zaniżonych cenach.

Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 32 radnych, troje było przeciw, a 16 radnych wstrzymało się od głosu.

Nowe zasady sprzedaży lokali zapowiadaliśmy na tvnwarszawa.pl już we wtorek. Uchwała radnych to pokłosie nieprawidłowości m.in. na Ochocie, gdzie władze dzielnicy sprzedawały lokale po znacznie zaniżonych cenach. Potwierdziła to oficjalna kontrola zlecona przez prezydent Warszawy w ochockim urzędzie.

Do tej pory lokale mogły być sprzedawane na dwa sposoby: bezprzetargowym lub w drodze przetargu. Dzięki przyjętej w czwartek uchwale w grę będzie mógł wchodzić tylko przetarg. "To efektywna i najbardziej obiektywna forma sprzedaży majątku miasta" - czytamy w dokumencie.

Bardziej transparentnie

Ważnym zapisem uchwały jest też zapowiedź, że każda decyzja o sprzedaży lokalu musi być uzasadniona interesem ekonomicznym miasta i zgodna z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

"Dzięki tej zmianie zostanie zwiększona kontrola w kształtowaniu przestrzeni publicznej Warszawy" - zapowiadają urzędnicy w komunikacie prasowym. - Zakładamy, że tryb przetargowy będzie również gwarantował nam uzyskanie ceny w wysokości wartości rynkowej - powiedział podczas sesji wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

O wyeliminowanie sprzedaży bezprzetargowej od dawna apelowali miejscy aktywiści, którzy nagłośnili aferę lokalową. Podkreślali, że taka forma, choć zgodna z prawem, nie jest tak korzystna i transparentna jak oparty o jasne zasady przetarg.

11 milionów strat

Na Ochocie łączne starty poniesione przez nieprawidłowości przy transakcjach wyniosły 2,5 mln zł. Jednym z przykładów zaniżonej sprzedaży była nieruchomość przy ul. Raszyńskiej, która została sprzedana najemcy za 455 tys. złotych, a ten dziewięć miesięcy później odsprzedał ją za 1,45 mln zł na wolnym rynku.

Całej sprawie przyglądają się Prokuratura Okręgowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne, które sprawdza oświadczenia majątkowe urzędników odpowiedzialnych za sprzedaż. Pod lupę wzięto byłego burmistrza Maurycego Komorowskiego, obecnego wiceburmistrza Krzysztofa Kruka i byłą dyrektor ZGN Lucynę Kowal.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Afera lokalowa to nie tylko problem Ochoty. Nieruchomości po cenach niższych niż rynkowe sprzedawano też na Śródmieściu. Chodziło o trzy adresy (przy ul. Koszykowej 10, Krakowskie Przedmieście 16/18 i Ordynackiej 11).

Społecznicy zgłosili sprawę do prokuratury. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna, która bada dwa wątki. Pierwszy dotyczy nieprawidłowości związanych z wyceną sprzedawanych lokali, drugi natomiast ewentualnego wyrządzenia "znacznej szkody majątkowej" przez urzędników dzielnicy.

Afera lokalowa wybuchła w lutym:

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wrszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 17:33 ~Wrszawa

  Na rynku lokale są warte tyle ile chce zapłacić kupujący. Cena lokali użytkowych jest już tak wyśrubowana że kupno lokalu i prowadzenia w nim działalności nie pozwala na odrobienie wkładu przez jedno pokolenie a co mowa o zysku. Jest to poprostu lokata kapitału, którą pamiętajmy trzeba jeszcze utrzymać. Każda nieruchomość jest obłożona podatkiem gruntowym i innymi opłatami. Lokale sprzedane były zapewne stare do remontów kapitalnych. Czy wymiana okien, drzwi, tynków, podłóg, malowanie, okablowanie i hydraulika pewnie w oczach zazdrosnych nie kosztuje??? Niekiedy 50% wartości tych lokalów pochłania dodatkowo ich remont, ale widzi się tylko jedynie że sprzedali za 50% czy 70% drożej. Teraz będą przetargi i pewnie nie będzie podbijania ceny celowo aby nie sprzedać albo brak ofert żeby ponownie wystawić 50% taniej i tak można przykładów dawać bez liku. Z kąd te wszystkie wyliczenia że miasto poniosło straty, jak by potrzymali lokale jeszcze może rok albo pięć lat to może by były jeszcze droższe to też by była strata. Dziś kurs waluty jest taki za kilka lat inny przykład franka taka jest droga biznesu i nikt nie mówi że będzie łatwo i przejrzyście. Ludzie opanujcie się z tą zawiścią i nieufnością zawsze są tacy co kupią taniej i sprzedadzą drożej i miasta też się to tyczy.

 • rynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 00:13 ~rynek

  Miasto zrobiło po raz drugi prezent tym, którym sprzedało lokale użytkowe tanio i na kredyt. Ponieważ zamyka praktycznie możliwości wykupu lokali użytkowych, to powoduje zmniejszenie ich podaży. Mała podaż lokali, to wysoka cena sprzedaży. Już obecnie ceny lokali użytkowych na wolnym rynku były wyśrubowane. Teraz ceny jeszcze skoczą. Kto ma wykupiony lokal i jeszcze go nie sprzedał, teraz sprzeda jeszcze drożej. Ale aktywiści tego nie pojmą. Prawa rynku dla niektórych pozostaną niezgłębione.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2016 21:08 ~mały sklepik

  Przez 10 lat ekipa HGW sprzedawała lokale wg własnego prawa i własnego widzimisię a teraz przejrzała na oczy i jest transparentna!
  Co za bzdury. Co robili przez 10 lat. HGW kpi czy o drogę pyta? Poczekajmy na jej zarządzenie do uchwały. Tam będą kwiatki.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »