Informacje

11.12.2010 19:43 24-godzinna akcja Amnesty International

Listy, które dają wolność

Przez 24 godziny każdy może napisać list w obronie konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Akcja, która narodziła się w Polsce, jest coraz popularniejsza. Już po raz jedenasty organizuje ją Amnesty International. - Powinno nas to obchodzić - mówiła w "Rytmie Miasta" Ewelina Flinta.

Jak pokazują kolejne edycje maratonu, akcja przynosi konkretne efekty. - W zeszłym roku w przypadkach dziewięciu osób z kilkunastu, dla których pisaliśmy listy, odnotowaliśmy poprawę sytuacji. W kilku przypadkach okazało się, że ci ludzie wyszli na wolność - np. bloger z Egiptu albo opozycjonistka z Etiopii, która była skazana na dożywocie – wyliczała w sobotę podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Amnesty International Polska Draginja Nadażdin.

Jak to się dzieje, że listy zwykłych ludzi potrafią zdziałać więcej niż apele światowych polityków i instytucji? - Jest to ogromna presja. Piszą ludzie z całego świata w ogromnych ilościach, bo to są setki tysięcy listów, często przychodzących do jednego człowieka – przekonywała w studiu „Rytmu Miasta" piosenkarka Ewelina Flinta.

- Listy, których powstają setki tysięcy, mają niesamowitą siłę masowego rażenia - potwierdza  Draginja Nadażdin.

W obronie 20 osób

W tym roku listy są pisane w obronie ponad 20 osób, m.in. tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla Liu Xiaobo z Chin. Wśród bohaterów maratonu są też działacze społeczni z Meksyku i Gwatemali, więźniowie z Azerbejdżanu, Indii, Rosji, Tunezji, Tadżykistanu, Ukrainy, Pakistanu, Iranu i Iraku, opozycjoniści z Birmy, Chin, Senegalu i Gambii, a także 100 eksmitowanych Romów z Rumunii.

Do wyboru jest 20 spraw. Można także napisać we wszystkich. Listy pisze się odręcznie, po polsku lub w jakimś międzynarodowym języku, na przykład angielskim czy hiszpańskim.

- Można pisać po polsku. Na pewno władze będą wiedziały, o co chodzi, jeżeli podkreślimy jakoś nazwisko i imię tej osoby, w obronie której piszemy – tłumaczył Makowski.

Można pisać przez całą dobę

W tym roku listy można pisać w Teatrze Dramatycznym i Cafe Kulturalnej. - Można przychodzić przez całą dobę. Można przyjść punktualnie albo spóźnić się te 23 godziny i przyjść na przykład o 11.00 jutro rano – zapraszał w studio „Rytmu Miasta" Wojciech Makowski z Amnesty International.

Trwający dobę maraton odbywa się zawsze w weekend wypadający blisko 10 grudnia, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Uczestnicy piszą ręcznie listy w obronie konkretnych osób, na przykład więźniów politycznych i prześladowanych obrońców praw człowieka. Korespondencja adresowana jest do decydentów w krajach, w których łamane są prawa człowieka.

Pierwszy Maraton Pisania Listów odbył się w 2001 r. w Polsce. Obecnie akcję organizują sekcje AI na całym świecie, w 2009 r. odbyła się ona w 50 krajach. W zeszłym roku w ramach maratonu na całym świecie wysłano 730 tys. listów, z tego 108 tys. powstało w Polsce.

Czytaj więcej na stronie Amnesty International albo odwiedź blog akcji.

Maraton pisania listów Amnesty International
Teatr Dramatyczny i Cafe Kulturalna
Od 12.00 w sobotę do 12.00 w niedzielę

js/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »