Informacje

17.04.2012 15:52 WYROK WS. BYŁEGO MINISTRA SPORTU

Lipiec dostał 3,5 roku więzienia za korupcję

SERWISY:


Były minister sportu, Tomasz Lipiec, został skazany na 3,5 roku więzienia za korupcję. Taki wyrok ogłosił we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. Lipiec oskarżony był m.in. o przyjęcie co najmniej 270 tys. zł łapówki. Groziło mu do 10 lat więzienia.

Tomasz Lipiec zgadza się na podawanie swoich danych.

Akt oskarżenia wobec Lipca i dwóch innych osób Prokuratura Okręgowa w Warszawie wysłała do sądu w czerwcu 2008 r. Oskarżyła Lipca m.in. o przyjęcie co najmniej 270 tys. zł łapówek. Proces przed warszawskim Sądem Okręgowym trwał od kwietnia 2009 r. Prokuratura zażądała dla Lipca i członka jego gabinetu politycznego kar po 4 lata więzienia oraz zakazu pełnienia funkcji publicznych.

Lipiec poprosił sąd o uniewinnienie z głównych zarzutów. Już wcześniej przyznał, że pracującej u niego pomocy domowej płacił z publicznych pieniędzy na podstawie fikcyjnej umowy. Zapewniał, że bardzo tego żałuje i poprosił o łagodną karę.

Łapówki za remont lodowiska

Prokuratura oskarżyła Lipca, że jako minister uzależniał powołanie Tadeusza M. na wiceszefa Centralnego Ośrodka Sportu od korzyści majątkowej i przyjął od niego co najmniej 70 tys. zł. Ponadto jako minister miał polecić Tadeuszowi M. fikcyjne zatrudnienie pewnego człowieka jako swego osobistego kierowcy, któremu płacił więcej niż zarabia się na tym stanowisku. Oskarżony członek jego gabinetu politycznego stoi pod dziewięcioma korupcyjnymi zarzutami z okresu zanim objął funkcję w resorcie.

Jeszcze jako szef warszawskiego OSiR-u, Lipiec w latach 2004-05 miał zażądać 170 tys. zł łapówki za realizację umowy na remont lodowiska na Stegnach. Kolejny zarzut dotyczył fikcyjnego zatrudnienia opiekunki do dziecka, za co wypłacono 34 tys. zł. Ponadto w latach 2006-2007 jako minister miał polecić, by zatrudnić w COS pewną osobę w dziale obsługi stadionu X-lecia, choć obiekt ten miał być zlikwidowany.

Lipiec nie przyznał się do winy

Według prokuratury Lipiec w śledztwie nie przyznał się do winy. Mówił, że dyrektorzy COS obciążają go, bo chciał ich zwolnić, a Tadeusz M. miał do niego żal, bo nie zwolnił pewnego pracownika COS, a faktycznie oficera ABW.

Z tej sprawy wypłynęła inna, dotycząca wygenerowanego przy pomocy Lipca "tajnego funduszu" PiS ze środków na budowę Stadionu Narodowego. Prokuratura umorzyła śledztwo w tym wątku uznając za niewiarygodne to, co w tej sprawie mówił Tadeusz M.

41-letni dziś Lipiec, były lekkoatleta, reprezentant Polski i olimpijczyk w chodzie sportowym, został powołany do rządu przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w październiku 2005 r. 9 lipca 2007 r. złożył dymisję, przyjętą przez premiera Jarosława Kaczyńskiego. Od 2003 r. do powołania na ministra Lipiec był dyrektorem stołecznego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

PAP/tvn24.pl/jk/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2012 07:08 ~mops

  Ciekawe,że tylko on siedzi.Bo z PIS-u?.A co z Drzewieckim?,co z Gierszem?,co z Sobiesiakiem?.Co z Sawicką?.Nie siedzą,bo pewnie są z PO.

 • geniuszu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 23:02 ~geniuszu

  Anty PiSAnty PiS

  "Prawo i Sprawiedliwość"
  Nic dodać, nic ująć.
  Ta partia powinna się przechrzcić na:
  "Psychole Smoleńskie"
  To będzie do nich pasowało jak ulał.


  Psychole Smoleńskie. Dobre. Bardzo dobre. Świetne! Tylko o "i" zapomniałeś.

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 22:38 ~skaut

  Pan Lipiec daleko zaszedł. Do samej celi.

 • Kama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 20:00 ~Kama

  Pan Lipiec z PiSu a najbardziej "obiektywne" media Dziennik Polski, Rze nawet nie wspomniały o tym.

 • jędrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 17:59 ~jędrek

  DOSTAŁ ZA MAŁO,URZĘDNIK PAŃSTWOWY POWINIEN DOSTAĆ MINIMUM 10 LAT.

 • nie rozumiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 17:16 ~nie rozumiem

  xmen~xmen

  Szkoda, że ze wszystkich skorumpowanych urzędników i polityków tylko jego wsadzili i tylko na 3,5 roku. Ciekawe co z kasą, bo może to się po prostu opłaca? Jakby mógł ją zatrzymać to wychodzi ponad 6k kieszonkowego miesięcznie na czysto, bo przecież paka za friko :) A co z tymi którzy dostali przetarg?

  Lipiec to małe piwko - to tylko pieniądze. Ci od skażonej soli - "biznesmeni" , sanepid , prokuratura- cicho sza. Nasze zdrowie nieważne. Ja nie rozumiem jak to państwo jeszcze funkcjonuje . I tylko zadowolone twarze polityków . Żadnego honoru , żadnej odpowiedzialności. Może zagranica się tym zainteresuje . Za co Pitera brała pieniądze? Żeby to wszystko chronić?

 • xmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 16:59 ~xmen

  Szkoda, że ze wszystkich skorumpowanych urzędników i polityków tylko jego wsadzili i tylko na 3,5 roku. Ciekawe co z kasą, bo może to się po prostu opłaca? Jakby mógł ją zatrzymać to wychodzi ponad 6k kieszonkowego miesięcznie na czysto, bo przecież paka za friko :) A co z tymi którzy dostali przetarg?

 • ONA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 16:54 ~ONA

  PiS głośno krzyczy, ale chyba żeby przykyc własne niecne interesy.

 • brrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 16:50 ~brrrr

  wszystkie tzw. partie okrągłostołowe / czyt. gangi stworzone przez UBecię niebieską i zieloną / okupujące polski sejm od 22 lat , odgrywają tylko swoje role dla ludu w/g scenariusza swoich ''ojców chrzesnych'' w/w naprawdę rządzących Polską . NIE BĄDŹ NAIWNY A ZARAZEM ŚMIESZNY Z TĄ NIENAWIŚCIĄ DO PiS-uarów to tylko teatr .

 • taki jest pis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2012 16:45 ~taki jest pis

  Czołowy minister z klubu pis!!!!!

  gdzie jest teraz Jarosław K. !!!!

  dlaczego czekał z jego zamknięciem aż będzie po wyborach!!!

  pis tyle kłamie o czyichś układach i korupcji ale to jego ludzie mają udowodnione zarzuty!!!!

  oto pis!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »