Informacje

20.01.2017 19:33 reforma oświaty

Likwidacja gimnazjów: wojewoda chwali się konsultacjami, ratusz planuje

SERWISY:


209 spotkań z 1833 rodzicami, 5680 nauczycielami lub dyrektorami szkół oraz z 450 samorządowcami. Wojewoda mazowiecki podsumowuje konsultacje poprzedzające reformę edukacji. Stolica już kreśli nową siatkę szkół – 49 gimnazjów stanie się nowymi podstawówkami.

Zapowiadana reforma edukacji zbliża się wielkimi krokami i wciąż budzi kontrowersje. Obawy mają rodzice, protestują nauczyciele, a samorządowcy pracują nad nową siecią szkół.

Jak informuje wojewoda mazowiecki, od września do grudnia 2016 roku pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie uczestniczyli w 209 spotkaniach na terenie całego województwa mazowieckiego.

- 75 z nich odbyło się z 1833 rodzicami, 115 z 5680 nauczycielami lub dyrektorami szkół oraz 19 z 450 przedstawicielami samorządów. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły kosztów oraz kwestii techniczno-organizacyjnych wprowadzania zmian w systemie oświaty – wylicza mazowiecki urząd wojewódzki i zapowiada, że do końca marca br. jest planowanych co najmniej 57 kolejnych spotkań.

Sprawne wdrożenie reformy

- Kładziemy bardzo duży nacisk na spotkania informacyjno-konsultacyjne, gdyż zależy nam na sprawnym wdrożeniu reformy - powiedziała Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Warszawa pracuje nad nową siecią placówek edukacyjnych, która będzie obejmowała 249 szkół podstawowych (208 dla dzieci i młodzieży, trzy dla dorosłych i 38 szkół specjalnych).

- Zgodnie z uchwałami intencyjnymi dzielnic 49 gimnazjów zostanie przekształconych w nowe szkoły podstawowe, siedem gimnazjów zostanie przekształconych w szkoły ponadpodstawowe, 67 gimnazjów zostanie wyłącznych do szkół podstawowych, a 30 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych. 110 ogólnodostępnych szkół podstawowych będzie miało zmieniony obwód – poinformowała Katarzyn Pienkowska ze stołecznego ratusza.

Rada Warszawy pochyli się nad stosownymi uchwałami 9 lutego. Zapowiadaliśmy to już na tyvnwarszawa.pl. Dwa dni przed sesją - 7 lutego - komisja edukacji przeprowadzi ich pierwsze czytanie.

200-stronnicowe dokumenty

- Po tym, jak na sesji Rada Warszawy przyjmie projekty uchwał, zostaną one przesłane do Kuratorium. Kurator będzie miał 21 dni, żeby się z nimi zapoznać i zaopiniować, potem wrócą znowu do radnych - powiedziała Małgorzata Żuber-Zielicz, przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny.

Na podjęcie ostatecznych uchwał rada będzie miała czas do 31 marca. - W sprawie ustalenia sieci szkół są dwie uchwały - jedna dotycząca szkół podstawowych i gimnazjów, druga dotyczy sieci liceów i szkól specjalnych. To dwa obszerne ok. 200-stronicowe dokumenty - zaznaczyła Żuber-Zielicz.

Zgodnie z założeniami reformy, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne; gimnazja mają być wygaszane. Do końca marca samorządy muszą przyjąć uchwały o nowej sieci szkół.

"Wygaszanie" gimnazjów

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe "wygaszanie" gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

skw/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 23:55 ~Normalny

  Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na proste pytanie : Co konkretnie ma się zmienić i co będzie lepsze po reformie w głowach dzieci i młodzieży . Najwyższe i najniższe władze nic o tym nie mówią .

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 08:48 ~tatuś

  Kracho~Kracho

  Mam genialny pomysł! Wrócić do siatki podstawówek i liceów sprzed 1999 roku.

  ba,sprzed 1989 roku ;-)

 • dziadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 08:44 ~dziadzia

  gimnazja to patologia po prostu podstawówka przedłużona o rok. trzeba natychmiast zlikwidować gimnazja.

 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 23:24 ~Historyk

  eew~eew

  Może coś o #GERMANDEATHCAMPS ?????

  Słuszna uwaga. Ale tu tego nie uświadczysz. Tu ważniejsze tematy to stłuczka, szara chmura ale potrąceni piesi. Niestety.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 22:51 ~Kracho

  Mam genialny pomysł! Wrócić do siatki podstawówek i liceów sprzed 1999 roku.

 • uff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 22:31 ~uff

  Jeżeli absolwenci czegokolwiek mają reprezentować taki poziom jak ty obecnie, lepiej , żeby "nic nie było"jak mawiał klasyk Kononowicz. Następnym razem, klepiąc w klawiaturę połóż obok SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO masz ogromne problemy ...

 • MMM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 22:15 ~MMM

  konsultacje?????
  ściema na całego ...
  przychodzi przedstawiciel "władzy" z gotowym rozwiązaniem i je prezentuje, a nie konsultuje ...
  argument dlaczego? bo na inne rozwiązanie nie ma pieniędzy. i dużo w tym prawdy. jeśli ktoś chciałby zrobić wszystko porządnie, to brakuje 3 razy tyle, ile daje rząd ...
  teraz samorządy poniosą konsekwencje źle przygotowanej reformy, a najbardziej ucierpię na tym dzieci, w szczególności te, które są teraz w klasach IV, V i VI.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 21:07 ~bolek

  Tusk potrzebowal ludzi do pracy w azbescie,9 lat nauki to bardzo duzo, 16 lat do roboty bys zdazyl do emerytury 67, tu sie klania matematyk,ile lat pracy.POlitycy boja sie tych szkol 8 lat pods.4 lata liceum 3 lata zawodowki I 5 lat tech. moglbys byc zagrozeniem dla wspolczesnie panujacych w mysl przyslowia (czemus glupi bos biedny,czemus biedny bos glupi kolo sie zamyka.na swiecie ludzie juz maja dosc liberalow piekne wystapienie trumpa niezadowoleni miernoty aktorskie oj cos sie dzieje jestem podniecona I gram.Nowa nazwa POlityczny orgasm.

 • eew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2017 20:15 ~eew

  Może coś o #GERMANDEATHCAMPS ?????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »