Informacje

22.11.2016 17:16 List wiceprezydenta Paszyńskiego

Likwidacja gimnazjów. Ratusz ostrzega rodziców przed chaosem

SERWISY:

Chaos organizacyjny, nieprzygotowanie i słabsza jakość kształcenia – wiceprezydent Warszawy ostrzega rodziców i dyrektorów szkół przed likwidacją gimnazjów. Samą minister edukacji krytykuje natomiast za brak dialogu z samorządem.

"Ministerstwo nie uwzględnia licznych opinii teoretyków i praktyków, rodziców i organizacji przed szybkim wprowadzeniem nieprzygotowanych zmian" – pisze Włodzimierz Paszyński, który w miejskim ratuszu odpowiada właśnie za edukację.

W liście skierowanym do dyrektorów i uczniów opisuje, jaka jest obecna szkoła i wymienia, jak się zmieni, jeśli plany minister Anny Zalewskiej wejdą w życie.

Wiceprezydent krytykuje m.in. nieprzemyślaną podstawę programową na 12 lat nauki, brak odpowiednich podręczników i pomocy dydaktycznych.

Ucierpią najsłabsi?

Przekonuje, że skrócenie o rok cyklu kształcenia ogólnego (od dziewięciu do ośmiu lat) grozi zmniejszeniem szans edukacyjnych, zwłaszcza najsłabszych uczniów. "Wcześniejszy, mniej przemyślany wybór dalszej ścieżki edukacyjnej, bardziej uzależniony od społeczno-ekonomicznych warunków życia rodziny młodego człowieka niż jego talentów i aspiracji" - argumentuje.

Zdaniem wiceprezydenta, odbije się to nie tylko na młodzieży, ale też na nauczycielach. Oni również potrzebują zapoznania się z nowym programem tak, aby móc kompetentnie przekazywać wiedzę uczniom. "To proces wieloletni i kosztowny. Nie jest możliwe zakończenie go do początku nowego roku szkolnego. Oznacza to, że niezbędne kompetencje nauczyciele zdobywać będą w boju, co niewątpliwie odbije się, na jakości procesu dydaktycznego przynajmniej kilku pierwszych roczników zapowiadanych zmian" – tłumaczy Paszyński.

Dalej pisze, że ministerstwo odbiera uczniom podstawówek szansę nauki w nowym środowisku, w wymarzonym gimnazjum.

Prognozuje problemy z liczbą miejsc w szkołach średnich w przyszłości. "Spotkanie się absolwentów ostatniego rocznika gimnazjalnego i ósmej klasy szkoły podstawowej w 2019 roku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, oznacza dwukrotnie większą konkurencję w walce o miejsce, zwłaszcza w tych najbardziej obleganych" - przewiduje.

Problem z przedszkolami

Dodaje, że likwidacja gimnazjów wiąże się z szeregiem zmian organizacyjnych. Potrzeba m.in. przekształcenia szkół, obwodów, a często też przebudowy danych placówek. Paszyński przyznaje, że czasu jest mało, a co za tym idzie, chaos organizacyjny jest nieunikniony.

Cofnięcie gimnazjalistów do podstawówek może oznaczać też "pogłębienie deficytu miejsc w przedszkolach". Stracić mogą na tym przede wszystkim trzylatki, o czym pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl.

"Zmiany w edukacji, jak w każdej innej dziedzinie życia, są potrzebne. Ale nie wolno ich wprowadzać naprędce – muszą być przemyślane, przyjazne dzieciom, dobrze przygotowane" – przekonuje wiceprezydent.

Przypomina, że stołeczny ratusz wraz z innymi miastami skupionymi w ramach Unii Metropolii Polskich wysłali do MEN szereg zapytań związanych z planowaną reformą. "Niestety nie zostały uwzględnione, a nawet nie podjęto z nami próby dyskusji" - pisze.

"Inwestycja w przyszłe pokolenia"

To nie pierwszy krytyczny głos w sprawie likwidacji płynący ze stołecznego ratusza. Kilkanaście dni temu w mediach społecznościowych odniosła się do niej sama prezydent Hanna Gronkiewcz-Waltz. "Reforma edukacji MEN jest nie tylko nieprzemyślana, ale też bardzo kosztowna. Są lepsze sposoby na wykorzystanie tych pieniędzy" – napisała na Twitterze.

Innego zdania jest wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku listopada przekonywał, że zmiany MEN są odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa. Mają "służyć uczniom i być inwestycją w przyszłe pokolenia".

W ostatnią sobotę przeciwko likwidacji gimnazjów protestowali nauczyciele, rodzice i samorządowcy. Według władz miasta, na ulice Warszawy wyszło około 30 tys. osób.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ania9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 00:40 ~ania9

  Rodzice i tak chcą likwidacji gimnazjów, nie wypisujcie bzdur.

 • Z SIECI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 13:34 ~Z SIECI

  ZOBACZ TO KONIECZNIE , TYLKO 12 MINUT !!! SZOKUJĄCY MATERIAŁ !!
  JEDEN Z BYŁYCH EKSPERTÓW MINISTER ZALEWSKIEJ OPOWIADA JAK JEST PRZYGOTOWYWANA REFORMA EDUKACJI-------WPISZCIE W GOOGLE- „KULISY REFORMY EDUKACJI” I WEJDŹCIE W PIERWSZE TRAFIENIE!
  Co jest w tym materiale ? M.in.--- o wyznaczeniu eksperta przez minister Zalewską, który chwali się nominacją na facebooku i dosłownie 10 dni później od tej nominacji w mediach minister Zalewska opowiada, że zespół tego eksperta przygotował podstawę programową dla klas 1-3 !! Tak to wygląda, bardzo dobrze przygotowana i przemyślana reforma . Rodzice zacznijcie się bać i mówię całkiem poważnie !!
  PIS nawet nie wie co to jest reforma, używają słów, których nie znają znaczenia.
  Reforma – proces ewolucyjnego, stopniowego i zwykle długotrwałego przekształcania elementów systemu politycznego, nie naruszający jego podstawowych reguł i mechanizmów, przebiegający pod kontrolą instytucji władzy politycznej. Reformy stanowią przeciwwagę i uzupełnienie zmian rewolucyjnych.
  PS Przecież, to koalicja AWS-UW czyli dzisiejszy PIS i PO wprowadzili reformę gimnazjów w 1999 r. ! Wg wyliczeń ZNP na utworzenie ponad 7 tysięcy gimnazjów i całej infrastruktury z tym związanej wydano gigantyczne pieniądze-ponad 100 miliardów złotych!! Dzisiaj po 17 latach ten sam człowiek PREZES, który głosował za ta reformą, chce cały ten wysiłek, te gigantyczne pieniądze podatników wyrzucić do kosza i wydać kolejne miliardy na powrót do starego systemu !! Ludzie ! Podoba wam się takie marnotrawienie waszych pieniędzy ? Myślicie, że PREZES robi tak samo ze swoimi pieniędzmi ? Dla mnie to jest jakiś matrix, że tak lekko do tego podchodzicie ! Mówią wam, że ten powrót do starego systemu będzie kosztował ledwie miliard złotych. Jaki miliard ? Przecież , to brednie, to co oni wyliczyli trzeba pomnożyć przynajmniej razy 10 !! Oni kłamstwo mają we krwi !

 • ccccc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 11:12 ~ccccc

  narodem ciemnym i niewykształconym łatwiej się rządzi. Do tego obowiakowe leksce religii i "patriotyzmu" i mamy gotowy materiał na bezmyślnego obywatela rodem z korei. Przeciez o nic innego nie chodzi. Jesli ktos wierzy, ze owa reforma ma na celu jakiekolwiek dobro dziecka, rodzica czy nauczyciela to powinien natychmiast udac sie do specjalisty od głowy. Skonczy sie na tym, ze jedynym wyjsciem bedzie posylanie dziecka do szkoly za granice o ile Jaro z kolesiami nas murem nie odetną od reszty cywilizacji

 • ededded

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 11:08 ~ededded

  nawet jesli ta zmian bylaby konieczna (bo nie jest) to powinna byc przeprowadzona z głową i zapleczem finansowym. W tym wypadku nie ma ani jednego ani drugiego. PIS ma nierowno na punkcie PO i za wszelka cene chce zaorać wszystko co ci zrobili. M.in. gimnazja. I w swojej zawiści mają gdzies uczniow, rodzicow, nauczycieli. Dla nich liczy sie tylko cel ich jedynego i slusznego zbawcy narodu.

 • sxss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 10:56 ~sxss

  raz dwa trzy~raz dwa trzy

  Bardzo dobrze gimnazja do likwidacji jestem na TAK !!!! Nikomu nie potrzebne, 8 klas wystarczy, jeszcze Szkoły Zawodowe by się przydało reaktywować bo niedługo to Fachowców zabraknie.  no tobie to by sie jednak ten jeden rok nauki przydał bo z gramatyka jestes na bakier. A tak moglbys nadrobic. Ja rozumiem, ze wszelkiego rodzaju osly szkolne jak najszybciej chca sie z niej urwac ale zapewniam cie, ze w zyciu bedziesz mial ciezko bo dzis nawet do kopania rowow trzeba miec mature.

 • Orzech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 10:48 ~Orzech

  Największy krzyk to ponoszą dyrektorzy gimnazjów. W gminie w której mam działkę będzie konflikt rodzinny Dyr. gimnazjum żona wójta. Dyr podstawówki siostra wójta.Sekretariaty, obsługa, zastępcy znajome nazwiska. A budynek jeden.Likwidacja gimnazjum spowoduje waśnie rodzinne. Jak tak można!!! Oj będzie się działo.
  W sąsiednich gminach wszędzie gimnazjum i podstawówka znajdują się w tych samych budynkach. W wielu z nich ci sami nauczyciele uczą w obu placówkach lekcje odbywają się w tych samych salach. Podejrzewam że w wielu małych gminach jest tak samo. Dlatego jest ten cały rejwach.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 10:11 ~Bielańczyk


  Bielańczyk~Bielańczyk

  Paszyński troszkę mija się z prawdą w swoim liście do rodziców. Wstyd dla ratusza.
  rodzicielka~rodzicielka

  W czym się myli? Uspokój mnie, bo jestem przerażona, nie tylko ja, ale wszyscy rodzice szóstoklasistów, których znam, a znam ich sporo, bo sama jestem rodzicem szóstoklasistki.
  Podaj jakieś konkrety...


  Kłamstwo pierwsze:
  liczebność rocznika idącego do liceum po skończeniu gimnazjum i nowej ósmej klasy. Wystarczy to sprawdzić w ogólnie dostępnych danych i jasno widać, że żadnej wielkiej "kumulacji" nie będzie.
  Kolejne informacje mało wiarygodne będę komentował w miarę wolnego czasu.
  Chyba, że pytającym nie chodzi o odpowiedź, a o zamieszanie.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 10:08 ~Bielańczyk


  rodzic~rodzic

  Dużo sił dla Pani Zalewskiej. Wygasić tę patologie(gimnazja). Obawy mam jedynie przed chaosem wzniecanym przez p. Paszyńskiego. Ma obawy bo trzeba będzie troszkę popracować. Pewnie, że jak się nic nie dzieje to i się urzędnik nie narobi..
  reforma~reforma

  Jesteś świrem! Ja też jestem rodzicem w dodatku szóstoklasisty. Na Żoliborzu wszystkie 7 klasy mają być stłoczone w budynku gimnazjum na Felińskiego.


  Skąd ta wiedza? Dziś nikt nie jest w stanie odpowiedzieć dokładnie, ponieważ samorządy jeszcze nie zdecydowały, gdzie będą dzieci po 6 klasie. Takie pisanie to jedynie sianie paniki. Ciekawe, czy ma związek z dzisiejszym spotkaniem Halickiego?

 • skk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 10:01 ~skk

  Bardzo dobrze że gimnazja zostaną zlikwidowane, utworzenie ich było totalną pomyłką.

 • raz dwa trzy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2016 08:27 ~raz dwa trzy

  Bardzo dobrze gimnazja do likwidacji jestem na TAK !!!! Nikomu nie potrzebne, 8 klas wystarczy, jeszcze Szkoły Zawodowe by się przydało reaktywować bo niedługo to Fachowców zabraknie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »