Informacje

06.05.2011 14:31 Wawer:

"Liczą się realia komunikacyjne"

SERWISY:

Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada, że przeanalizuje propozycje mieszkańców Wawra, którym nie podoba się projekt zmian komunikacji w tej dzielnicy. Ale nie wszystkie. - Tylko niektórzy pasażerowie uwzględniają komunikacyjne realia - oceniają w ZTM.

W projekcie zmian dla Wawra największe kontrowersje budzi pomysł likwidacji linii 521. Mieszkańcy chcą zachowania bezpośredniego połączenia autobusowego z centrum Warszawy. Urzędnicy przekonują, że nie ma to sensu.

- Żeby zwiększyć częstotliwość linii 521 z 20 do 10 minut na obecnej długiej trasie, konieczne byłoby skierowanie 7 - 8 dodatkowych wozów - zauważa Skwarek. A to tyle, ile obsługuje całą linię 119 czy 146. W dodatku na długiej trasie, autobusy dużo częściej "wypadają" z rozkładu, bo drobny zator może unieruchomić kilka wozów jednocześnie.

II linia metra, a sprawa Wawra

Zdaniem ZTM, mieszkańcy nie biorą też pod uwagę tego, jak zmienia się komunikacja z ich okolicą. - Zakończona trzy lata temu modernizacja linii tramwajowej Gocławek - Banacha poprawiła warunki podróżowania. Przejazd stał się szybszy, kursuje więcej tramwajów. Wspólnym biletem została objęta linia kolejowa aż do Otwocka, a Koleje Mazowieckie poprawiły ofertę przewozową. Od grudnia ubiegłego roku na stałe funkcjonuje połączenie SKM z Otwocka do Śródmieścia przez Falenicę, Wawer i Anin - wylicza Skwarek.

I dodaje, że jednym z realiów, których mieszkańcy Wawra nie biorą pod uwagę jest... budowa II linii metra. Co ma wspólnego z Wawrem? - W centrum i na Pradze można spodziewać się ogromnych zakłóceń w ruchu drogowym, które będą odczuwalne w całym mieście. Zaproponowane przez ZTM zmiany mają pomóc zminimalizować komunikacyjne utrudnienia, motywując pasażerów do podróżowania liniami szynowymi, niezależnymi od warunków na drogach - tłumaczy Skwarek.

Przypomina też, że w Warszawskim Węźle Kolejowym prowadzone są prace modernizacyjne, które powodują niekorzystne zmiany w rozkładach jazdy. Te mają jednak zniknąć już w grudniu tego roku. - Po zakończeniu modernizacji oferta przewozowa Kolei Mazowieckich i SKM na tej linii powinna charakteryzować się wysoką częstotliwością i regularnością kursowania. Wyższą od dzisiejszej częstotliwości linii 521 - podsumowuje ZTM.

roody/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • granulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 09:35 ~granulka

  Bombardujcie ZTM mailami wyrazajacymi Wasze niezadowolenie! Tego nie mozna tak zostawic! Czy w tym kraju/miescie w ogole bierze sie pod uwage dobro pasazera??

  Zapraszam do grupy na facebooku: Zostawcie 521.

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 00:13 ~lol

  Pierwsza ekipa ZTM, ktora sie porwala na C/521 i pierwsza ktora planuje skrajnie radykalne podwyzki cen biletow... co oni chca zrobic z komunikacja miejska :/

 • bass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 17:58 ~bass

  Mieszkam w Falenicy, odkąd pamiętam , zawsze było połączenie z Centrum,wcześniej nazywała się linia"C", przekształcona w 521.
  A pociągi kursowały, nie tak jak obecnie, tylko co kilkanaście minut(po za szczytem), też była ta linia autobusowa utrzymana.Nierozumiem , skąd więc jej skrócenie, bo jezdzi już od lat 60tych 20wieku.(a może i wczesniej)

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 18:40 ~Monika

  Ja też uważam, że 521 powinno zostać. Moi rodziece mieszkają w Radości ale jej dom jest w takim położeniu, że mamy po 1 km do stacji Radośc albo Międzeszyn. a 521 mam 150-200 metrów i ja jak przyjeżdżam do nich to nocuję i jeżdżę od nich do pracy do Złotych Tarsów. I szczerze jestem ufna 521 bo wiem, ze jak nie zdąże na niego to mam prywatne. Nigdy nie ufałam pociągom a tym bardziej wiem, że SKM jest zatłoczona a 2 sprawa jak jakiś inny pociąg polegnie stoję a maszynista nie wypuści żeby podbiec do bana czy innego transportu. Poza tym 521 jest od tylu lat i jakoś mieszkańcom nie przeszkadzał i ktoś pisze o 185 - właśnie jeździ obok mnie powsińską i to przez takie ulice, które są zakorkowane m.in. DOLINKA SŁ. ja nie mam ochoty przesiadać się 50 razy, żeby dojechać do centrum czy nawet na Sadybę. Trzeba ułatwiać sobie życie a nie utrudniać. Jak szukają oszczędności to niech mniejsze pensje biorą.

 • klik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:58 ~klik

  SKM jest tylko dla mieszkańców Otwocka i Józefowa, którzy rano skutecznie zapychają składy, że dla Wawra nie zostaje już miejsca. A jeśli się znajdzie, to oddech można złapać dopiero w Centrum. I drażnią mnie te beznadziejne naklejki w skm "Pozwól innym wejść i wyjść", skoro ludzie jeżdża rozpłaszczeni na drzwiach. Jeśli ci z 521 przerzucą się nie daj Boże do kolejki, to będzie dopiero masakra.

 • sprzeciw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:50 ~sprzeciw

  Autobus zapchany? - do odstrzału, bo ma opóźnienia. Autobus nie zapchany? - do odstrzału, bo nieopłacalny. Czy w ZTM w ogóle potrafią myśleć? Chyba nikt z nich nigdy nie jechał 521 w szczycie, kiedy jest najbardziej potrzebny. Prawda jest taka, że sporo osób wsiada do niego już na pętli w Falenicy. Aż do Gocławka jest pełno ale w miarę znośnie, a największy tłum dobija się właśnie na Gocławku i Wiatraku, gdzie przecież jeżdżą tak ukochane przez ZTM tramwaje. To chyba o czymś świadczy. 521 w szczycie jeździ pełny, ale nie aż tak jak skm i pociągi, które są gorsze od transportu z bydłem i non stop się psują.

 • Podróżnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:32 ~Podróżnik

  Kiedys probowalem dojechac do pracy z falenicy na ochote skm. Skm sie zepsula, pół Patriotow zablokowane z powodu zamkniętych szlabanów. Zadzwoniłem po taksówkę - na wawerską pustynię przybyłaby dopiero za 20 min. Pognałem pieszo z Radości do Międzylesia, 15 minut oczekiwania na 115 i w końcu dotarłem do wschodniego, a stamtąd dopiero pociągiem na ochotę. Skutek? Ponad godzinna obsuwa, czułem się poza tym jakby walec po mnie przejechał. Wobec czego przeprosiłem poczciwe 521, które jeszcze nigdy mnie nie zawiodło.

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 13:13 ~Jurek

  Chcą zabrać 521 bo dubluje superszybką, punktualną i niezawodną (zwłaszcza zimą) kolej? To niech zabiorą wszystkie duble metra. Jest ich do wyboru i koloru. Gdy po godzinnym oczekiwaniu na pociąg z włoch do wawra chciałem się dowiedzieć, czemu nie ma informacji o opóźnieniu, usłyszałem, że gadki przez megafon o opóźnieniach pociągów to dodatkowy koszt i kolei na to nie stać. Skoro kolej jest tak super jak uważa ZTM, co za problem powiedzieć jedno zdanie raz na jakiś czas przez megafon? Paranoja. Nigdy już nie wsiądę do żadnej podmiejskiej szyny. Na likwidacji 521 skorzystają jedynie gapowicze z linii otwockiej, bo kto w takim ścisku będzie sprawdzał bilety? Można sobie jechać w tłoku aż do Centrum, ale za to za darmo:P

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 12:51 ~fifi

  Pojazdy szynowe są niezależne od warunków drogowych? Chyba tylko od korków, bo wystarczy, że spadnie śnieg, kolej i tramwaje umierają śmiercią kliniczną a potem długo dochodzą do siebie. Każda przesiadka to wydłużenie o parę minut podróży do pracy lub szkoły. Jeśli ZTM uważa, że to luksus, to pogratulować. Niektórzy mają także inne zajęcia niż praca i/lub szkoła oraz dojazdy. Już teraz kolejka na linii otwockiej i tramwaje od Wiatracznej do Centrum są totalnie zapchane. Co będzie po likwidacji 521? To proste, że ludzie zamiast 113 wybiorą bezpośredną skm, km lub własne auto - wtedy zwiększą się zatory. Niech już zostanie jak jest.

 • wstyd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2011 09:23 ~wstyd

  UKARALI WAWER ZA WYNIK WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »