Informacje

12.11.2011 15:06 organizatorzy manifestacji oskarżają się wzajemnie

"Lewicowi ekstremiści"
i "prawicowe bojówki"

SERWISY:

 

Organizatorzy Marszu Niepodległości odcinają się od "chuliganów", którzy brali udział w zamieszkach na pl. Konstytucji, narzekają na "nieudolność sił porządkowych" i prowokacje lewicowych ekstremistów. Zupełnie inaczej piątkowe wydarzenia ocenia Porozumienie 11 listopada. - To prawicowe bojówki rozpoczęły zamieszki - mówią organizatorzy kontrmanifestacji.

- Zdecydowanie potępiamy bandyckie zachowania, do jakich doszło w Warszawie. Potępiamy ekstremistów, chuliganów i prowokatorów, którzy z główną kolumną marszową nie mieli nic wspólnego - powiedział na konferencji prasowej prezes Młodzieży Wszechpolskiej, współorganizatora Marszu Niepodległości, Robert Winnicki. - Haniebny był też udział setek niemieckich zadymiarzy - podkreślił z kolei Artur Zawisza.

Odcinają się od bandytów

Organizatorzy piątkowego marszu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej odcięli się od sprawców zamieszek i zapewnili, że uczestnicy Marszu Niepodległości nie brali udziału w burdach. - Organizatorzy Marszu Niepodległości zdecydowanie potępiają bandyckie zachowania, do jakich doszło w Warszawie wczorajszego dnia. Potępiamy ekstremistów, którzy ścierali się z policją na Nowym Świecie. Zdecydowanie potępiamy jakąkolwiek przemoc w wyrażaniu poglądów - powiedział Winnicki.

I dodał, że "w momencie rozpoczęcia zamieszek przez chuliganów na Placu Konstytucji organizatorzy podjęli decyzję o wyprowadzeniu kolumny manifestantów poza jego obręb".

- Przedstawiciele urzędu miasta zaproponowali alternatywną do pierwotnej trasę, na co organizatorzy się zgodzili. Jednocześnie odrzucono prośbę organizatorów o interwencję w razie zagrożenia marszu przez grupy mogące go zdestabilizować. W wyniku eskalacji starć organizatorzy postanowili rozwiązać zgromadzenie - zapewniał.

Nie tak powinno być

Zdaniem Winnickiego "nie do końca prawidłowo działały służby porządkowe". - Sukces frekwencyjny przysłaniają te smutne wydarzenia, ale złożyło się na nie kilka czynników: prowokacje lewicowych ekstremistów, bandytyzm chuliganów, nieudolność sił porządkowych. Zdecydowaną odpowiedzialność za wczorajsze wydarzenia ponoszą obok chuliganów ponoszą również środowiska lewicowych ekstremistów - zaznaczył szef Młodzieży Wszechpolskiej.

I zaapelował o zmianę prawa tak, żeby można było zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

To jest haniebne

Z kolei inny ze współorganizatorów, Artur Zawisza zapewnił, że "marsz niepodległości był sukcesem i jego uczestnicy nie mają ani grama powodów do wstydu". Zaprotestował jednak przeciwko udziałowi obcokrajowców w obchodach polskiego święta. - Niedopuszczalnym i haniebnym był udział setek niemieckich ekstremistycznych zadymiarzy, którzy stanowili blisko połowę zatrzymanych. Haniebne było to, że niektóre środowiska lewicowe nawoływały do tego, żeby niemieccy zadymiarze przyjeżdżali do stolicy Polski - podsumował Zawisza.

Wszystkiemu winien Marsz

Zupełnie inaczej te same wydarzenia widzą członkowie Porozumienia 11 listopada, organizatorów kontrmanifestacji "Kolorowa Niepodległa", którzy również przedstawili swoje argumenty na konferencji prasowej.

- Widzimy zdemolowany Plac Konstytucji, widzimy akty przemocy wobec policji, wobec zwykłych warszawiaków, widzimy spalone wozy telewizyjne, atakowanych dziennikarzy, widzimy ogromne zdewastowanie miasta - mówiła na konferencji prasowej w Warszawie Ellisiv Rognlien z koalicji 11 listopada.

Jak podkreślała, podczas piątkowych rozrób zdemolowano bary, kawiarnie, sterroryzowano też zwykłych mieszkańców Warszawy. Zwróciła uwagę, że ludzie musieli się kryć w obronie przed skrajnymi prawicowymi bojówkami.

Ekstremiści utożsamiają się z MN

Według niej, wszystko to jest skutkiem działania uczestników "Marszu Niepodległości" organizowanego przez Obóz Narodowo Radykalny i Młodzież Wszechpolską. Zdaniem Rognlien, do Warszawy na zaproszenie ONR i MW przyjechały skrajne grupy, dlatego, że ludzie je tworzący utożsamiają się z przekazem politycznym Marszu. - Utożsamiają się ze skrajną, prawicową polityką, rasistowską i faszystowską. To są uczestnicy marszu, którzy byli sprawcami tych aktów przemocy - oświadczyła.

Po piątkowych starciach z policją na warszawskich ulicach zatrzymano 210 osób, 40 policjantów zostało lekko rannych. Do szpitali przewiezionych zostało 29 osób, które odniosły obrażenia.

 

Czytaj także na tvn24.pl

tvn24.pl//mn/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • qsqs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 14:17 ~qsqs

  Połowa z 200-tu zatrzymanych to lewacka tłuszcza. Łatwo obliczyć stężenie chuligaństwa wśród obu manifestacji - na ok. 15 tysięcy ludzi z Marszu przypada (zakładając, że CAŁA reszta to kibole - co jest mało prawdopodobne, ale powiedzmy, że rozważamy to na korzyść lewactwa) 100 chuliganów, na 2 tysiące uczestników Kolorowej Niepodległej - także 100. Jeżeli ktoś skończył podstawówkę to na podstawie tych danych powinien potrafić obliczyć procent ekstremistów w obu grupach, co daje jako takie pojęcie o sytuacji. Ale nawet przy założeniu, że połowa zatrzymanych to ludzie z Marszu - wynik nie wygląda dobrze dla lewactwa i chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego. Wnioski są proste: Krytykę Polityczną należy zdelegalizować, jako organizację namawiającą do aktów terrorystycznych na terenie Polski niebezpieczne grupy ekstremistów zdelegalizowane nawet w RFN. Jak można tolerować (anty)FASZYSTÓW na naszej ojczystej ziemi?

 • dramat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 12:11 ~dramat

  Sami twarzowcy w Młodzieży Weszpolskiej. Masakra.

 • Giniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 10:35 ~Giniol

  Tak ogólnie jest to doskonały test sprawności służb porządkowych w skali makro na Euro 2012. My normalni chcemy poznać publicznie nazwiska i pochodzenie podpalaczy samochodów. Tak dla ciekawości.;-)

 • zaganiacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 09:11 ~zaganiacz

  powinni zmienić sposób karania za takie wykroczenia-to przestępstwo wobec państwa polskiego,(Smoleńsk 10.04.2010)straty jakie po raz kolejny ponieśliśmy są dużo mniejsze niż z przed roku ale za to powinno się zmienić.Surowo karać,żeby to była nauczka powinni zliczyć straty i pomnożyć przez 50 i zamknąć tak około min.6-miesięcy,straty pomnożone przez 50,podzielić na zatrzymanych nieważne czy to będą obywatele polski czy innych krajów i wystawić rachunek za zniszczenia powstałe w trakcie zamieszek doliczyć 1% dziennie czas oczekiwania na spłatę długu (pobyt w areszcie 6 m-cy)

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 01:13 ~Anna

  A gdzie jest p. Kazimiera Szczuka ? Czyżby głos straciła /

 • m.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 23:58 ~m.

  Wina po stronie prawicy, bierzcie swoich kiboli na klatę, przecież to wasi ludzie i dobrze o tym wiecie.

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:59 ~GNT

  Że głupia przemoc szła z obu stron, to wiadomo. Ale polecam zwrócić uwagę na stosunek aresztowanych, do uczestników demonstracji. Kolorowa: około 400 uczestników, z czego ponad 100 zatrzymanych, łapanych w całej Warszawie, Niemców i tych idiotów z Antify. Marsz Niepodległości: w sumie około 25 tysięcy uczestników, z czego niecałe 100 osób zatrzymanych, wyłącznie po atakach na policję na placach Konstytucji i na Rozdrożu. Uczestnicy Marszu Niepodległości naprawdę mogą być dumni, a skala przekłamań, co do wczorajszego dnia w mediach udowadnia to najwyraźniej.

 • a.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:17 ~a.

  Dziwi mnie to że szuka się winnych, w policji, w ratuszu, wśród organizatorów... winni byli Ci którzy zachowywali się tak a nie inaczej, ludzie dla których agresja i przemoc jest sposobem na życie. I to jest bardzo smutne a zarazem przerażające, że tak wiele jest w nich zlości

 • byłem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:10 ~byłem

  Szemot - pierdzielisz głupoty, że aż szkoda słuchać... reprezentujesz typową postawę leniwca kanapowego. Nie wiesz - nie gadaj, a nie pieprzysz od rzeczy, człowieku ogarnij się bo robisz z siebie trolla internetowego.

 • Kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:10 ~Kibic

  Jedynie naturalna selekcja !! Wycofać policje i niech sie leją, Kto przetrwa - do paki. Podliczyć zniszczenia i niech bulą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »