Informacje

22.11.2017 15:36 poparcie dla działań ministra

Leśnicy przed Sejmem. Szyszko: niech nas nikt nie poucza

SERWISY:


Przed Sejmem zebrali się leśnicy, by wyrazić poparcie dla ministra środowiska Jana Szyszko. Szef resortu zabrał głos podczas manifestacji.

Po południu przed budynkiem parlamentu przy Wiejskiej zebrali się między innymi pracownicy Lasów Państwowych, leśnicy, myśliwi, związkowcy. Zebrani wyrażają solidarność z ministrem i decyzjami w sprawie działań na terenie Puszczy Białowieskiej. Manifestujący mają ze sobą transparenty. Na jednym z nich widnieje napis "Szyszko = równowaga w lesie i przyrodzie".

"Czyńcie sobie ziemię poddaną"

Do leśników wyszedł minister Szyszko. - Prawda jest taka, jaka jest zapisana w księgach, jak jest zapisana w pamięci ludzi. Prawda jest taka, że to leśnicy, miejscowa ludność, polska szkoła ochrony przyrody ma rację – i to jest prawda. Natomiast jeszcze jest normalność niezwykle potrzebna, polega na tym, że to nie człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, nie najwyższą formą ochrony jest nie wycinać drzew i nie zabijać zwierząt, tylko normalnością jest, co powiedział ksiądz Tomasz: czyńcie sobie ziemię poddaną – oświadczył minister środowiska.

Przekonywał, że Polska jest wzorem pod tym względem dla całego świata. - Dzięki polskiemu leśnikowi, dzięki polskiemu rolnikowi, dzięki polskiemu myśliwemu, dzięki tej polskiej tradycyjnej wsi żeśmy w ten sposób gospodarowali zasobami przyrodniczymi, że mamy wszystkie gatunki występujące w tej strefie geograficznej i z wszystkich możemy korzystać – stwierdził.
I skwitował: - Niech nas nikt nie poucza, jak mamy to użytkować, bo my w tej chwili jesteśmy w tym najlepsi.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tysięcy euro kary dziennie.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • LEŚNICZKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2017 14:10 ~LEŚNICZKA

  Witam.
  Zaraz na początku przyznam się, ze jestem leśnikiem. I, ze uważam, że pozostawienie lasów, które funkcjonują jako gospodarcze , o szczególnych walorach przyrodniczych i są w sieci cennych siedlisk NATURA 2000, a nie SĄ W PARKU NARODOWYM należy je traktować tak jak mówi "sztuka leśna", krótko pisząc likwidować źródło i odnawiać, to co umarło. Czyli niestety najpierw trzeba ten las uprzątnąć, żeby było gdzie sadzić nowy. Każdego dnia, kiedy przychodzi mi tłumaczyć ludziom o co w tej aferze z Puszczą chodzi chce mi się płakać. Jest mi wstyd za notabli leśnych, że prowadza tak beznadziejny, żeby nie napisać żenujący PR. PIS , kiedyś przeminie, a złe postrzeganie ludzi mojej profesji będzie się ciągnęło za polskimi lasami przez lata. Emocje każdej ze stron wymknęły się juz dawno z ram konstruktywnej dyskusji. Ale ja zapewniam wszystkich czytajacych te słowa, ŻE POLSCY LEŚNICY SA DOBRYMI FACHOWCAMI I ZNAJĄ SIĘ NA TYM CO ROBIĄ, I ŻE TO CO NAJWAŻNIEJSZE!!!!!!!!WCALE, ALE TO WCALE NIE PATRZĄ NA KLĘSKĘ W LASACH PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ JAKO NA ŹRÓDŁO DOCHODU Z WYCIĘTYCH DRZEW, ALE NA PROBLEM PRZYRODNICZY, Z KTÓRYM NALEŻY SOBIE PORADZIĆ I UTRZYMAĆ CIĄGŁOŚĆ DRZEWOSTANOWĄ.
  A TAK NA MARGINESIE, Niemal NIKT, NIE WSPOMINA, ZE W OKRESIE DWUDZIESTOLECIA miedzywojennego, to nikt inny jak polskie Lasy Państwowe chcąc ratować ten fragment naszych ojczystych lasów wykupił go od spółki angielskiej, która wycięłaby go w pień. To było prawie sto lat temu, a ten las przetrwał do dzisiaj, więc nie jest prawdą, ze polscy leśnicy chcą tylko rżnąć!!!!!

 • misia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 13:57 ~misia

  Kornik~Kornik

  Od 2012 r. zamarło już 1,5 mln drzew. Kolejnych martwych fragmentów lasu przybywa. W trzech puszczańskich nadleśnictwach w ciągu pięciu lat zginęły drzewa na powierzchni 7,2 tys. ha. To tak, jakby z mapy Warszawy zniknęły nagle trzy dzielnice: Śródmieście, Wola i Ochota.

  Śródmieście, wola i Ochota mówisz ? Dołóż jeszcze Tarchomin i jestem ZA.

 • bachus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 09:49 ~bachus

  Wprost~Wprost

  Na wiece Komorowskiego PO dowoziło tłumy statystów - i na to są dowody, bo można je łatwo znaleźć nawet na YouTube. Jednak jest różnica między dowożeniem ludzi, a ich dobrowolnym przyjazdem.


  Poczytaj komentarze - leśnicy sami tu piszą, że ich zmuszono do przyjazdu strasząc utratą pracy. Choć słysząc na nagraniu od czasu do czasu entuzjastyczne "Brawoooo" część z tych co przyjechała chyba naprawdę utożsamia się z Panem Ministrem Szyszka.

 • bzyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 09:47 ~bzyk

  Czyli dla p. Szyszki najważniejsze jest to, co powiedział ksiądz, zapewne wybitny dendrolog i botanik...

 • bladych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 09:46 ~bladych

  Adam~Adam

  W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem. Ekolodzy zablokowali wycinkę – dziś martwych jest ponad 834 tys. świerków.


  To w takim razie nie warto już tego niespełna miliona drzew wycinać, tylko pozostawić naturze do naturalnego rozkładu i zastąpienia miejsca tych drzew przez inną roślinność.

 • Puszcza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 09:06 ~Puszcza

  W Niemczech okazało się (niestety, post factum), że ingerencja człowieka to jedyna skuteczna walka z kornikiem, a wycinkę przeprowadzał Park Narodowy i to dodatkowo z obawy, że szkodnik rozprzestrzeni się na lasy prywatne i trzeba będzie za kolejne martwe drzewa płacić słone odszkodowania.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 08:50 ~Adam

  W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem. Ekolodzy zablokowali wycinkę – dziś martwych jest ponad 834 tys. świerków.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 08:30 ~Wprost  Łewap~Łewap

  Pamiętam 1976 i te wiece poparcia dla jedynie słusznej władzy.
  pamiętam~pamiętam

  Wtedy też dowożono aktyw autobusami.
  Obserwator~Obserwator

  Teraz ciemnota sama przyjeżdża z rybkami na samochodach...

  "z rybkami", oj-oj-oj ale to zabawne.

  Na wiece Komorowskiego PO dowoziło tłumy statystów - i na to są dowody, bo można je łatwo znaleźć nawet na YouTube. Jednak jest różnica między dowożeniem ludzi, a ich dobrowolnym przyjazdem.

 • Maryna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2017 08:12 ~Maryna

  Za rządów PO-PSL zmieniono sposób zarządzania i użytkowania Puszczy Białowieskiej, co doprowadziło do gradacji szkodników niszczących drzewa.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2017 23:19 ~Obserwator


  Łewap~Łewap

  Pamiętam 1976 i te wiece poparcia dla jedynie słusznej władzy.
  pamiętam~pamiętam

  Wtedy też dowożono aktyw autobusami.

  Teraz ciemnota sama przyjeżdża z rybkami na samochodach...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »