Informacje

03.08.2012 12:45 Dwa systemy i dwa regulaminy

Lepiej wypożyczyć rower na Bemowie. Ukradną - nie zapłacisz

SERWISY:

- Regulaminy Bemowo Bike i rowerów miejskich Veturilo są sprzeczne – zwraca uwagę jeden z internautów tvnwarszawa.pl. Jeżeli zostaniemy napadnięci i ktoś ukradnie nam rower Veturilo będziemy musieli zapłacić 2 tysiące zł kary. Na Bemowie jest inaczej.

Czym różni się wypożyczalnia Bemowo Bike od miejskich rowerów Veturilo? Teoretycznie niczym. Systemy są ze sobą kompatybilne. Można wypożyczyć rower na Bemowie i zostawić go w Śródmieściu. Internauta zwrócił nam uwagę na regulaminy. Każdy system ma swój własny- różnia się istotnym punktem.

W przypadku Veturilo użytkownik "ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualną kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie roweru". Znaczy to tyle, że wg przepisów nawet jeżeli zostaniemy napadnięci i ktoś ukradnie nam rower, będziemy musieli zapłacić karę. Wynosi ona aż 2 tysiące złotych.

Dwa systemy, dwa regulaminy

Inaczej jest na Bemowie, tu wypożyczający ponosi odpowiedzialność finansową za rower "tylko w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia przed kradzieżą"- kara wynosi 2 tysiące złotych.

- Nasz zapis jest bardziej korzystny, ponieważ udało nam się taki wynegocjować. Choć systemy działają wspólnie, to jednak ZTM podszedł do sprawy inaczej. Rowerzysta, który zostanie napadnięty na rowerze z Bemowa nie odpowiada za jego kradzież – potwierdza rzecznik prasowy dzielnicy Mariusz Gruza i mówi, że od uruchomienia systemu w kwietniu skradzione były dwa rowery. – Nie było to jednak z winy użytkownika, więc nikt nie płacił kar – uściśla rzecznik.

"Nic nie działa z automatu”

System Veturilo działa od 1 sierpnia. Jego użytkownicy muszą być jednak bardzo ostrożni. Kara za utratę roweru to 2 tys. zł. Wg regulaminu, pieniądze będzie trzeba zapłacić nawet wtedy, gdy ktoś nas napadnie i ukradnie nam rower, lub gdy jednoślad zostanie uszkodzony w wyniku wypadku - nawet wtedy gdy dojdzie do niego nie z winy rowerzysty.  Rowerzystów miejskich uspokaja rzecznik ZTM.

- Nic nie działa z automatu. Będziemy brali pod uwagę wyjaśnienia. Jeżeli fakt napadu będzie badany przez policję, to możemy uchylić karę. Nie ma co straszyć – mówi Igor Krajnow.

NextBike odpowiada:

Po opublikowaniu tekstu na tvnwarszawa.pl firma NextBike Polska, która utworzyła obie sieci rowerów przesłał do redakcji oświadczenie.

Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu wyjaśnia:

Spółka Nextbike Polska zapewnia, że zapisy dotyczące postępowania w przypadku utraty przez użytkownika wypożyczonego roweru w ramach systemów Veturilo i Bemowo Bike, pomimo ich różnego sformułowania, wiążą się z takimi samymi konsekwencjami i procedurą postępowania. W każdym z regulaminów to wypożyczający odpowiada za utratę roweru. W przypadku kradzieży, użytkownik jest zobowiązany do zgłoszenia tego faktu w najbliższym Komisariacie Policji. Jeśli w wyniku działań podjętych przez Policję uda się potwierdzić, że użytkownik, pomimo odpowiedniego zabezpieczenia roweru, utracił go na skutek kradzieży lub rabunku, nie zostaje on pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Zapis w regulaminie Veturilo ma za zadanie uświadomić użytkownika, że jeśli nie zgłosi zajścia Policji i tym samym sprawa nie zostanie wyjaśniona, to on odpowie finansowo za utratę roweru. Procedurę tę uruchamiamy zarówno w ramach regulaminu dla Veturilo, w którym działanie Policji ma pomóc potwierdzić fakt zajścia kradzieży, jak też w ramach regulaminu dla Bemowo Bike, gdzie zgodnie z zapisami, przy pomocy Policji należy ustalić, czy kradzież miała związek z niewłaściwym zabezpieczeniem roweru.

band//ec/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2014 11:58 ~nika

  Nie polecam korzystanie z rowerów Next bike. Mimo iż zwróciłam rower w systemie i przypiełam zapięcie-rower nie został zwrócony do tego gdzieś zaginął. Co z tego że prawidłowo użytkowałam rower miejski jak teraz grodzi mi kara zwrotu pieniędzy za zaginiony rower. System jest bardzo awaryjny trzeba co chwile dzwonić i sprawdzać czy rower na pewno został zwrócony. Chciałam zaoszczędzić pieniądze dojeżdzając do pracy rowerem a teraz grozi mi opłata 2000 zł. To jest chore ja mam płacić za złodziejów i awaryjny system.

 • Peterek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2012 16:29 ~Peterek

  Dobrze radze pilnujcie dobrze swoje komórki bo zapłacicie ogromne kary w euro lub złotych jak ktos na wasza komórke zajewani taki rowerek.

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2012 16:03 ~hahaha

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,752,138020478,138063826,Klopoty_z_Veturilo_rejestracja_tylko_dla_cierp_.html

 • bananowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2012 16:02 ~bananowiec

  psz~psz

  elektrozamki w tych rowerach nie działają. każdy rower ma linke z niezmienialnym kodem. co z tego wynika? zapamiętaj numery rowerów (docelowo społeczność może taką bazę zrobić) i odpowiadający mu kod linki. Masz rower za darmo na cały czas.

  Dokładnie tak, co za paranoja, a oto chyba potwierdzenie pierwsze

 • XMen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 02:45 ~XMen

  Jestem zachwycony tymi rowerami. Skorzystalem i bylo super! Przestancie sie czepiac - nie chcesz nie jezdzij i tyle w temacie.

 • psz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 11:49 ~psz

  elektrozamki w tych rowerach nie działają. każdy rower ma linke z niezmienialnym kodem. co z tego wynika? zapamiętaj numery rowerów (docelowo społeczność może taką bazę zrobić) i odpowiadający mu kod linki. Masz rower za darmo na cały czas.

 • ala3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 22:40 ~ala3

  Jestem pewien, że po miesiącu już bedą zdewastowane i pociete opony...

 • qwerty2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 22:38 ~qwerty2

  Wypożyczenie roweru z polski w niemczech to pikuś!!! Dobrze, że nie trafileś gdzieś dalej... były by inne koszta... Omijajcie te rowery szerokim łukiem znowu kilka baniek poszło...

 • antywsiór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 21:10 ~antywsiór

  No wiesz, ja mam Meride za trójaka i inne się chowają. No, ale bonzo wie lepiej.

 • zakręcony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2012 18:44 ~zakręcony

  UWAZAJCIE NA TE ROWERY! dziś wypożyczyłem rower, jeździłem 3 godz, postanowiłem wpaść do sklepu na chwile i zamknąłem go na zamek żeby nikt nie ukradł. zapomniałęm kodu więc zadzwoniłem na infolinię żeby mi podali. niestety nie ma żywego konsultanta a przez tel można jedynie pożyczyc lub oddać rower. zestresowany tym ze czas ucieka a licznik bije niechcacy wpisałem pin zamiast numeru roweru i jak się okazało wypożyczyłem rower w...Niemczech!(tak, bo był taki o tym numerze) niewiem jak to mozliwe, miałem to olać ale naliczali mi euro, wiec oddałem go niby przez internet i skonczylo sie na straconym 1 euro, a mogło byc dużo więcej...gdybym nic nie zrobił to tak jakbym go ukradł i zapłacił jakąś ogromną karę kilku tysięcy euro! system jest niedopracowany!jak przez polska infolinie mozna pozyczyc rower w niemczech?!same problemy i tyle

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »