Informacje

17.01.2019 17:31 spór

Lekcje o mowie nienawiści. Prezes Ordo Iuris: Trzaskowski wybrał indoktrynację

SERWISY:


Prezydent Warszawy podjął decyzję o przeprowadzeniu w warszawskich szkołach lekcji przeciwdziałaniu mowie nienawiści. Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski zarzucił Rafałowi Trzaskowskiemu, że "wybrał indoktrynację opartą o materiały lewicowych radykałów". - To absurd - odpowiada Trzaskowski.

"Nienawiść ma niszczycielskie skutki. A wszystko zaczyna się od słów" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

I zarządził, by w warszawskich szkołach jeszcze przed feriami (w województwie mazowieckim będą trwać od 28 stycznia do 10 lutego) przeprowadzone zostały lekcje na temat tego, "jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści".

"Rodzice są pierwszymi wychowawcami"

Z taką formą edukacji nie zgadza się adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, konserwatywnej fundacji zajmującej się pomocą prawną. Kwaśniewski na Twitterze napisał: "wg. Konstytucji rodzice są pierwszymi wychowawcami".

W związku z tym fundacja opublikowała na swojej stronie internetowej "rodzicielskie oświadczenie wychowawcze". Podpisując je rodzic oświadcza, że udział dziecka w "zajęciach, warsztatach, spotkaniach - realizowanych w ramach działań o charakterze wychowawczym lub profilaktycznym […], których treści w całości lub częściowo odnoszą się do tzw. "mowy nienawiści" […] wymaga każdorazowo mojej odrębnej zgody wyrażonej na piśmie".

W oświadczeniu możemy przeczytać również, że "tzw. mowa nienawiści jest "koncepcją niejasną i nieprecyzyjną (...), opierającą się na skrajnie subiektywnych ocenach (...), obejmującą swym zakresem także rzeczowe, racjonalne i uprawnione w demokratycznym społeczeństwie wypowiedzi, w tym krytykę politycznych postulatów m.in. subkultur i grup definiujących się w oparciu o takie pojęcia jak tożsamość seksualna lub tożsamość płciowa".

 

"Tak nie buduje się szacunku i dialogu"

Decyzję o przygotowaniu oświadczenia, prezes Ordo Iuris wytłumaczył w poście na Facebooku.

"Podnosząc hasło 'walki z nienawiścią', Rafał Trzaskowski mógł zainicjować debatę o tym, jak kształtować postawy pełne miłości dla drugiego człowieka. Mógł zbudować koalicję na rzecz wychowania do szacunku" - czytamy w poście. Zaznaczył jednak, że Trzaskowski "wybrał indoktrynację opartą o materiały lewicowych radykałów, bez liczenia się z wolą i wrażliwością rodziców".  Według Kwaśniewskiego, takie działania prowadzą do dalszej polaryzacji i konfliktu. "Tak nie buduje się atmosfery szacunku i dialogu" – dodał.

Prezes Ordo Iuris zaznacza, że "problem polega na tym, że pod nieostrym pojęciem 'mowy nienawiści' mieści się dzisiaj dowolne treści. W znacznej części stanowiące realizacją postulatów radykalnej lewicy".

"Jak można mieć cokolwiek przeciw lekcjom tolerancji"

Prezydent Warszawy pytany o to oświadczenie w czwartek w radiu TOK FM, powiedział, że jest to "absurd". - Cisną się mocniejsze słowa na usta dlatego, że ja tego kompletnie nie rozumiem. To znaczy wszystko, co ostatnio robię, prawica próbuje interpretować jako działania ideologiczne. Nie rozumiem, jak można mieć cokolwiek przeciw lekcjom tolerancji, lekcjom tego jak się zachowywać w internecie, żeby nie paść ofiarą hejtu czy manipulacji - podkreślił.

Przypomniał, że jako minister cyfryzacji promował filmy o tym, jak zachowywać się w internecie. - I nie rozumiem, jak można mieć cokolwiek przeciwko temu. Tu nie ma cienia żadnej ideologii. Chyba wszyscy chcemy walczyć z nienawiścią i hejtem, i chyba wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze dzieci wiedziały o tym, że pewnych rzeczy nie powinno się robić w internecie - podkreślił prezydent stolicy.

Jego zdaniem główną rolę mają do odegrania w tej kwestii rodzice. - Ale nie wszyscy wiedzą, jak funkcjonuje internet, w jaki sposób swoje pociechy uchronić przeciwko takim niebezpiecznym zachowaniom i jak im tłumaczyć, że internet wcale nie jest anonimowy - zaznaczył Trzaskowski.

Po zabójstwie prezydenta Gdańska ulicami Warszawy przeszła manifestacja:


ml/PAP/pm/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • innygosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2019 14:40 ~innygosc

  Panie Trzaskowski! Wystarczy opublikować treść takich zajęć.
  Pozdrawiam

 • bolko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 17:55 ~bolko

  hej - czyli jednak tutaj jest cenzura - powinniście się wstydzić tvn 24 - zapomnieliście wyświetlić mój komentarz o tym jak się ma mowa nienawiści w stosunku do wyświetlanego już od dwóch lat przez Teatr Powszechny w W-wie spektaklu pt KLĄTWA ,w której to aktorka wygłasza monolog ,że zbiera pieniądze na zabójcę pewnego polityka. Trzaskowski w związku z KLĄTWĄ powiedział ,że kultury i sztuki nie można cenzurować.Więc o co chodzi ???
  Pozdrawiam serdecznie TVN24

 • bolko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 15:36 ~bolko

  ordo szerzy nienawiść?

 • tusk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2019 09:32 ~tusk


  iza~iza

  Niesiołowski będzie prelegentem?
  qwerty~qwerty

  Pawłowicz

  Janusz Palikot

 • TakaPrawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 17:53 ~TakaPrawda

  Przecież wiadomo nie od dziś, że Ordo Iuris jest z Radykalną częścią Prawicowego Rzymsko Katolickiego Kościoła (Toruń). I włada perfekcyjnie z uśmiechem na ustach mową nietolerancji i nienawiści do wszystkich myślących inaczej niż oni.

 • aka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 14:44 ~aka

  tatamama~tatamama

  nie ma powodu, abym wysyłał moje dzieci na nauki Czasko!

  ale w ogóle do szkoły wyślesz? :)

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 14:39 ~gość

  tatamama~tatamama

  nie ma powodu, abym wysyłał moje dzieci na nauki Czasko!


  Nie masz też powodu aby obrażać kogoś.

 • gringo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 14:06 ~gringo

  tatamama~tatamama

  nie ma powodu, abym wysyłał moje dzieci na nauki Czasko!

  Jak nie wiesz czy jesteś tatą czy mamą to faktycznie nie ma.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 13:56 ~gość

  Ordo iuris - porażające!!!!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 13:56 ~kubat

  Chyba pan mecenas często chodzi Nowogrodzką. Gdzie taki się ulągł?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »