Informacje

04.10.2017 21:51 PROTEST GŁODOWY

Lekarze rezydenci
nie dogadali się z ministrem

SERWISY:

Lekarze rezydenci nie przerwą prowadzonego od poniedziałku protestu głodowego. Środowe spotkanie z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem i wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko zakończyło się bez porozumienia stron.

- Rozmawialiśmy przede wszystkim o koniecznym wzroście nakładów na ochronę zdrowia. Mówiliśmy także o sytuacji personelu medycznego w szczególności o sytuacji młodych lekarzy. Z naszej strony oczywiście padło zapewnienie, że jest pełne zrozumienie dla stanowiska młodych lekarzy, ale także wyjaśniałem, że w znacznej mierze idziemy w kierunku którego oczekują - powiedział minister Radziwiłł po zakończeniu ok. trzygodzinnych rozmów z rezydentami.

Ocenił, że rozmowa była "trudna, ale z pełnym szacunkiem". Podkreślał, że nakłady na służbę zdrowia stale rosną. Zaapelował też do protestujących o przerwanie głodówki, podkreślał, że ta forma protestu może być niebezpieczna dla ich zdrowia.

Protestujący lekarze rezydenci ocenili, że na spotkaniu z kierownictwem resortu nie przedstawiono im żadnych konkretnych propozycji.

- Jesteśmy smutni, rozżaleni, spotkanie przełomu nie przyniosło, nie przyniosło też żadnych nowych propozycji ze strony Ministerstwa Zdrowia – powiedział po spotkaniu wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Łukasz Jankowski. Dodał, że protest głodowy trwa nadal, a postulaty medyków są aktualne. Rezydenci powiedzieli, że czekają na kolejne spotkania i konkretne, wiążące propozycje ze strony MZ.

Wcześniej odwiedził ich minister

We wtorek wieczorem minister Radziwiłł pierwszy raz spotkał się z protestującymi.

- Porozmawialiśmy sobie jak lekarze z lekarzem - powiedział na antenie TVN24 Damian Patecki, jeden ze strajkujących.

Dodał, że protestujący mówili ministrowi o swoim ogólnym rozczarowaniu sytuacją panującą w ochronie zdrowia i niedofinansowaniu ochrony zdrowia. - Bez zwiększenia finansowania nie uda nam się dogonić krajów zachodnich pod kątem opieki zdrowotnej - dodał.

Pytany przez Ewę Paluszkiewicz o postulowane spotkania z premier Szydło, wicepremierem Morawieckim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim Damian Patecki odparł, że na razie nie pojawiła się szansa na takie spotkanie, choć lekarze rezydenci byliby nim zaszczyceni. - Postrzegamy te osoby jako decyzyjne w sprawie finansowania ochrony zdrowia - mówił.

Samopoczucie i wsparcie

Rozmówca Ewy Paluszkiewicz zapewniał, że głodujący od dwóch dni rezydenci czują się dobrze. Są pod opieką lekarza z zewnątrz. - Na razie wszystko jest pod kontrolą - powiedział Patecki.

Głodówka dziewiętnastoosobowej grupy lekarzy rezydentów to protest przeciw zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia. Młodych lekarzy popierają także przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Strajk odbywa się hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy Żwirki i Wigury w Warszawie. Młodzi lekarze, którzy zdecydowali się na tę formę protestu, przyjechali z różnych miast Polski. Organizatorem akcji jest Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. To organizacja zrzeszająca młodych lekarzy w trakcie specjalizacji. Od 10 lat walczy o lepsze warunki pracy i płacy dla rezydentów.

Rezydentów wspierają też przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, między innymi fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy. Organizują akcje wspierające w całej Polsce.

Wielu lekarzy w całej Polsce na znak protestu nie przychodzi do pracy, biorąc dzień wolny na honorowe oddanie krwi.

PAP/mś/kz/r/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • do5217

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 13:15 ~do5217

  Lekarze-najbardziej bezwstydna grupa protestujących! Najpierw my obywatele kształcimy tych bezwstydników przez 6 lat za nasze pieniądze z podatków, a później oni traktują nas ( korzystających z ubezpieczenia) jak pomiot, jak kogoś gorszego, kto przeszkadza im w zbijaniu kasy w prywatnych gabinetach. A jechać sobie doktorku do Niemiec i zobaczyć jak pracuje tam lekarz i uczyć się rzetelności i szacunku do chorego, a nie krzyczeć ciągle o pieniądze. W Niemczech lekarz z pacjentem jest w kontakcie nie tylko telefonicznym, ale i e-mail'owym. Podam przykład tylko z przychodni: tam lekarze pracują od godz. 7-ej do 12-tej, potem do 15-tej mają wizyty domowe, potem znowu praca w przych. od 15-tej do 18-tej i po 18-tej znowu wizyty domowe w razie potrzeby. I nikt nikomu łachy nie robi. Lekarz przychodzi uśmiechnięty i miły, a w Polsce naburmuszone towarzycho nawet nie raczy się zjawić, a jak się zjawi, to gotowe jeszcze dobić pacjenta.Jak się nie podoba, to zmienić zawód na śmieciarza ( też bardzo ważna profesja), bo jak nie posprzątasz, nie wywieziesz śmieci, to zginiesz od smrodu i zarazy. Do roboty lenie i do nauki szacunku do pacjenta, bo z naszych chorób żyjecie, bez tego bylibyście w ogóle niepotrzebni. Po to was kształcimy, byście nam pomagali w chorobie, a nie uznawali się za "święte krowy". Nie o wszystkich tak piszę, ponieważ znam również wielu wspaniałych lekarzy i tym oddaję cześć.

 • Informatyk sieciowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 14:17 ~Informatyk…

  [cytat_2718038]
  [cytat_2717655]
  [cytat_2717627]
  Studia medyczne są najtrudniejsze! Takie jak inne studia? Nie prawda! Na których studiach rezygnujesz z młodości? Po których studiach ponosisz bezpośrednią odpowiedzialność za czyjeś życie... Informatyk najwyżej popełni błąd, nic się nie stanie, naprawi :) Medycy pracują w potwornym stresie i nie mają szans żeby cokolwiek naprawiać- to żywy organizm.

  Zobaczymy czy bedziecie tak mowic, jak informatyk sie pomyli i nagle wszystko przestanie dzialac i umrze wam mama tata, bo lekarz nie mogl sie dostac do systemu. Zdajcie sobie sprawe ze dzis wszystkim steruja komputery pod kontrola systemów. Ignoranci, cieszcie sie ze jeszcze nie strajkujemy bo by byl dopiero płacz.

 • ekonomistka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 21:42 ~ekonomistka

  Z tymi wynagrodzeniami dla młodych lekarzy to kompletny skandal. Panie Morawiecki dysponuje Pan dużymi pieniędzmi na inwestycje. czy nie dostrzega Pan, że młody lekarz to bardzo dobra inwestycja dla Narodu ?

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 21:37 ~emerytka

  Służbę zdrowia mają szansę naprawić tylko młodzi. Traktujcie ich poważnie. To skandal, że lekarz zarabia tak mało i musi dziennie biegać od szpitala do szpitala.

 • pacjent NFOZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 21:34 ~pacjent NFOZ

  Panie Radziwiłł, czasy poddańcze dawno się skończyły. Kompromituje Pan Państwo, które młodym lekarzom płaci na poziomie sprzedawcy w supermarkecie.

 • ZZz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2017 01:50 ~ZZz

  Za studdia medicine w USA trzeba zaplacic ok 500000 $ wy macie to darmo . More trzeba zmienic I wprowadzac oplaty za wyzsze uczelnie , wtedy nie bedzie trzeba sie dzwiczki ze Sie Malo zarabia a Cale spoleczenstwo nie musi placid za wyksztalcenie lekarskie z podatkow ..?

 • halina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2017 13:56 ~halina

  No tak najlepiej żeby każdy lekarz miał kierowce do wożenia, sekretarke do wypełniania dokumentów i dojna krowe jako państwo. To nie sa pensje głodowe. Przekwalifikowac sie jak robi to wiele innych osób a nie stale narzekać, bo ja jestem lekarzem i mi sie należy więcej. Nie znam biednego lekarza. Nie znam żle ubranego lekarza. Znam lekarzy, którzy pomylili się z zawodem ale znam też wielu wspaniałych lekarzy.

 • klizio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 13:51 ~klizio


  Jedrzej~Jedrzej

  Studia medyczne są najtrudniejsze! Takie jak inne studia? Nie prawda! Na których studiach rezygnujesz z młodości? Po których studiach ponosisz bezpośrednią odpowiedzialność za czyjeś życie... Informatyk najwyżej popełni błąd, nic się nie stanie, naprawi :) Medycy pracują w potwornym stresie i nie mają szans żeby cokolwiek naprawiać- to żywy organizm.

  aeiou123~aeiou123

  Budowlanych?


  źle policzysz most i w sekunde ginie 1000 osób - BANG!

  polecam ślęczenie nad książkami z wytzymałości materiałów - BANG nr 2!!

 • Adwokat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 13:33 ~Adwokat

  Lekarze i prawnicy to najbardziej zdeprawowane grupy zawodowe.

 • aeiou123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2017 09:12 ~aeiou123

  Jedrzej~Jedrzej

  Studia medyczne są najtrudniejsze! Takie jak inne studia? Nie prawda! Na których studiach rezygnujesz z młodości? Po których studiach ponosisz bezpośrednią odpowiedzialność za czyjeś życie... Informatyk najwyżej popełni błąd, nic się nie stanie, naprawi :) Medycy pracują w potwornym stresie i nie mają szans żeby cokolwiek naprawiać- to żywy organizm.


  Budowlanych?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Zablokował montaż słupków, służby nie mogą usunąć auta

Na chodniku przy Andersa zaczęły pojawiać się słupki. Znalazł się jednak kierowca, który zaparkował auto w taki sposób, że pokrzyżował drogowcom plany.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »