Informacje

01.06.2019 15:00 autobusy na objazdach

Lekarze przeszli przed Sejm.
"Dość umierania pacjentów w kolejkach"

SERWISY:

Lekarze rezydenci protestują w Śródmieściu. Były utrudnienia w ruchu na Trakcie Królewskim.

Lekarze ubrani na biało, z transparentami w rękach ustawili się o 13 na ulicy Miodowej, przy budynku Ministerstwa Zdrowia.

Zapowiedzieli, że chcą pokazać, jak bardzo zależy im na porządnym systemie opieki zdrowotnej w Polsce.

- Zasadniczym przesłaniem tej manifestacji jest: dość umierania pacjentów w kolejkach do leczenia - powiedział jeszcze przed siedzibą resortu - Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Jeżeli 20 lat protestowaliśmy i nie pomogło, to będziemy dalej protestować - dodał.

"Obiecaliśmy 6 procent"

Do protestujących wyszedł wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. W rozmowie z dziennikarzami powiedział on, że w ostatnich latach wzrosło finansowanie ochrony zdrowia, które - jak mówił - zostało przeznaczone m.in. na zmniejszenie kolejek. - Obiecaliśmy 6 proc. PKB w 2024 roku i tak jak we wszystkich innych przypadkach, rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzyma słowa - podkreślił.

- Walczymy też o to, aby w Polsce było też więcej lekarzy, o 50 proc. więcej miejsc na studiach lekarskich. Wszyscy wiemy, że wykształcenie lekarza to jest kwestia 10 lat, więc wiemy, że nie wydarzy się to z dnia na dzień - mówił Cieszyński.

Sprzed Ministerstwa Zdrowia demonstranci przeszli pod Sejm. Protest otwierał transparent: "6,8 proc. PKB na zdrowie". Demonstranci nieśli również inne transparenty: "W sieci szpitale umierają po cichu", "Stop śmierci w kolejkach", "Zmęczony lekarz = żaden lekarz", "Krótsza kolejka = dłuższe życie", "Wszyscy jesteśmy pacjentami", "Dość oszczędności na zdrowiu i godności", lekarze nieśli czerwone baloniki w kształcie serca i krzyczeli m.in.: "Pozwólcie nam leczyć w Polsce" i "Powiedz lekarzu, gdzie wyjedziesz po stażu".

Utrudnienia na ulicach

Sprzed gmachu Ministerstwa Zdrowia przy ulicy Miodowej uczestnicy przemaszerowali: Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, placem Trzech Krzyży i Wiejską przed Sejm RP.

W biurze podawczym parlamenty złożyli projekt petycji w sprawie podniesienia nakładów na opiekę zdrowotną do 6,8 proc. PKB.

Podczas przemarszu trasy zmieniały autobusy linii: 102, 105, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 158, 166, 171,  178, 180, 195, 222, 400, 503, 507, 517, 518, 521.

Codzienność na oddziałach ratunkowych

24 godziny spędzone na SOR-ach w Warszawie, Radomiu i Wrocławiu. Reporterzy magazynu "Czarno na białym" TVN24 - Cyprian Jopek i Daniel Chaliński przyglądali się temu, jak wygląda rzeczywistość oddziałów ratunkowych, kto tam trafia i jak długo czeka się na pomoc. To będzie obraz widziany z perspektywy i lekarzy i pacjentów.

ran,PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • afsfdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.06.2019 15:00 ~afsfdf

  Nie ma pieniędzy bo wszystko idzie na 500+. A jak ktoś powie, że 500+ to świetny pomysł to jest w błędzie. Statystycznie wcale nie jest więcej urodzeń. A ile warte jest 5,10 złotych? Ile przez to kosztuje paliwo? Ile kosztuje żywność? Tępaki okradacie samych siebie.

 • Vermis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2019 09:06 ~Vermis

  Wasze zdrowie jest w rękach systemu, który jest organizacyjnie i finansowo w stanie terminalnym! Pracownicy ochrony zdrowia protestują, bo widzą nadchodzący kataklizm, a Wy ich posądzacie o chciwość? Wiecie, jak będzie wyglądach krach systemu? Cicho. Zgaszone światło, kartka na drzwiach, głuchy sygnał w słuchawce... Wtedy będzie wielkie zdziwienie, bo przecież konstytuacja gwarantuje, a politycy obiecali.

 • Mily

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 21:06 ~Mily

  Lekarzu,pamietaj skladales przysiege pierwsze to zdrowie czlowieka normalnego obywatela,sam wybrales nikt nie kazal byc lekarzem niestety a to zobowiazuje.

 • bogaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 14:32 ~bogaty

  Za komuny lekarze leczyli i to Prawda dzis to tylko kasa sie liczy a wiedzy tyle co kot naplakal tak jest wszedzie niestety tylko kasa w EU;pacjet to niechciany a jeszcze z kasy chorych,prywatnie to tak,opieka no i reszta ok.

 • edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 12:25 ~edek

  Trudno się nie zgodzić ale kto znajdzie specjalistę który wie jak uzdrowić służbę zdrowia?

 • pacjent_ka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 09:55 ~pacjent_ka

  Długie kolejki (kilkuletnie) do lekarzy specjalistów i do zabiegów, operacji to swoista jawna eutanazja, bo to skazywanie ludzi na śmierć. Również dotyczy to wzrostu cen leków z kilku złotych do kilkuset i więcej.

 • Pacjęci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 05:19 ~Pacjęci

  Minister Zdrowia ze swoimi doradcami do natychmiastowej dymisji. Ze względu na niekompetencje.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 04:47 ~zenada

  lekarze opamietajcie sie bo ludzie umieraja w szpitalach gdzie pacjentami nie zajmuja sie lekarze to tragedia duza czesc waszego srodowiska jest niestety tragedia

 • Izka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2019 00:09 ~Izka

  Bardzo dobrze, że lekarze wyszli na ulice o zmniejszenie kolejek. Dzisiaj właśnie wróciłam ze szpitala na oddziale dermatologicznym po silnej alergii prawdopodobnie na lek ( badania w trakcie). Zrobili mnie mnóstwo badań w ciągu 1,5 dnia, ale musiałam być 4 dni ( tzn. 3 noce), żeby NFZ zwrócił kasę za mój pobyt + leczenie. Idiotyzm i tyle ! Trzy osoby w potrzebie mogłyby w tym czasie skorzystać z leczenia zamiast mojego bezsensownego pobytu :-( Komu to zawdzięczać ?

 • czemu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2019 23:05 ~czemu

  Młodzi lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, położne, to oni będąc w trakcie studiów stoją przed wyborem swojej przyszłości.

  Widzą tą frustrację pacjentów, widzą niemoc lekarzy, słyszą jak w oczekiwaniu na pomoc umiera ktoś na sorze, jak zamyka się oddział onkologiczny z braku pielęgniarek, jak społeczeństwo źle życzy ich starszym kolegom z zawodu.

  I taka młoda osoba zastanawia się, czy to będzie dla niej dobre, czy to nie pozbawi jej ideałów, które w sobie ma i czy będzie w stanie znieść pracę w takim systemie, czy będzie w stanie poświęcić swoje życie prywatne żeby zasuwać po 300 godzin w miesiącu by mieć pieniadze na życie. Czy jednak przełamie się i wyemigruje, do kraju gdzie jej praca będzie szanowana, gdzie nigdy nie poczuje się jak w Polsce, zawsze będzie to obca ziemia, ale gdzie 160h pracy w miesiącu wystarczy żeby godnie żyć. Gdzie w razie błędu będzie mogła go zgłosić bez strachu przed karą, a z nadzieją, że może ktoś jej pomoże żeby kolejny raz tego błędu uniknąć. Gdzie do pracy będzie wychodziła z domu i po pracy będzie do niego wracała, gdzie będzie miała czas który poświęci rodzinie, swoim dzieciom. Będzie spełniona w swojej pracy, pracy o której zawsze marzyła i zdobywa wyższe wykształcenie w jej kierunku.

  Czemu to nie może być Polska, czemu w poszukiwaniu normalności taka młoda osoba musi uczyć się języków i wyjeżdżać? Tak nie powinno być, społeczeństwo o osoby ratujące życie powinno walczyć a nie szykanować i obwiniać o to, że jest za mało personelu. To tylko pogarsza. Dopóki Polacy nie zrozumieją, że zdrowie i życie jest ich najcenniejszym dobrem, tak długo będziemy słyszeć o śmierci w oczekiwaniu na pomoc.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »