Informacje

13.09.2014 07:34 plany na stulecie klubu

Legia chce wybudować
ośrodek piłkarski w Sulejówku

SERWISY:


Legia Warszawa chce stworzyć w Sulejówku nowoczesną bazę treningową dla swojej Akademii Piłkarskiej. Pierwsze dwa boiska i internat dla młodych talentów mogą być gotowe na stulecie klubu.

Najważniejsze osoby w Legii i jej akademii od jakiegoś czasu przyglądały się funkcjonowaniu ośrodków szkoleniowych w Europie. - Odwiedziliśmy między innymi Hiszpanię i Portugalię - mówi Ernest Waś, dyrektor wykonawczy Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

I przyznaje, że koncepcja ośrodka w Sulejówku zrodziła się kilka miesięcy temu.

Jednocześnie prowadzono również rozmowy z władzami podwarszawskiej gminy. Według planów ma ona przekazać w wieczystą dzierżawę teren pod budowę akademii. Legia z kolei ma za korzystanie z terenu, co roku płacić określoną sumę pieniędzy. Jaką dokładnie? Tego jeszcze nie ustalono. Sulejówek natomiast będzie zarabiał na wynajmie powierzchni ogólnodostępnej.

"Inwestycja przyniesie korzyść"

- Czekamy tylko na decyzję rady gminy o przekazaniu terenu. Sesja ma odbyć się 18 września. Liczymy, że zakończy się ona dla nas korzystnie. Zresztą inwestycja przyniesie też korzyści całej gminie - zapewnia Waś.

Jak wylicza, to nie tylko promocja. - Pod opiekę weźmiemy lokalny klub piłkarski Victoria Sulejówek, dla którego będziemy organizowali szkolenia. Będą też turnieje piłkarskie i spotkania z zawodnikami pierwszej drużyny. Dzieci i młodzież z akademii będzie uczęszczała do miejscowych szkół, co przełoży się na zwiększenie subwencji dla tych placówek - przekonuje dyrektor wykonawczy Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Pierwsze boiska na stulecie klubu

Inwestycja, która według wstępnych szacunków pochłonie około 40 milionów złotych, będzie podzielona na trzy etapy. W pierwszym, powstaną dwa boiska piłkarskie, internat dla 250 zawodników oraz strefa ogólnodostępna dla mieszkańców: boisko Orlik, centrum fitness i część lekkoatletyczna.

- Chcemy, żeby z tej infrastruktury można było korzystać już w 2016 roku, w którym przypada stulecie Legii - mówi Ernest Waś.

Drugi i trzeci etap przewiduje budowę kolejnych trzech boisk, a także placówek do szkolenia techniki, między innymi bramkarskiej.

Projekt akademii stworzyła pracownia Lamela Estudio, która w swoim portfolio ma między innymi szkółkę Realu Madryt.

ZOBACZ MATERIAŁ PROGRAMU "CZARNO NA BIAŁYM" M.IN. O WARSZAWSKIEJ SZKÓŁCE BARCELONY:

bf/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Atomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2014 00:04 ~Atomek

  No dobrze, ale Stadion już istniejący jest objęty planami Legii, czy nie? Bo z grafik wynika, że nie. Obok istniejących obiektów ma stanąć kilka boisk stanowiących własność Legii. Ja to tak rozumiem. Gdyby oni chcieli wejść na gotowe, to po co dawali by sobie czas do 2016? Internat mają prawie gotowy, boiska są, myślę, że mogliby działać już od 2015 roku. Chyba, że jednak dobrze zrozumiałem, że Legia buduje swoje obiekty, a istniejące pozostają w gestii miasta.

  Poza tym przybysz, według różnych doniesień medialnych teren nie byłby zupełnie zamknięty dla mieszkańców. Część fitness byłaby ogólnodostępna (tam widzę planowana jest bieżnia, mogłyby z niej korzystać nasze szkoły, i mieszkańcy niezależnie) i ogólnodostępny byłby staw kozacki, który z racji, że będą otaczały go obiekty sportowe diametralnie zmieni swój charakter (ze zbiornika retencyjnego, na - jak sądzę - teren rekreacyjny, z ławeczkami, alejkami etc.)

  I wreszcie po trzecie... Akademia pochłonie oględnie mówiąc ze 2/3 obecnych glinianek. A 1/3 może zostanie zagospodarowana w inny sposób. Być może jakiś inwestor prywatny uzna, że sąsiedztwo prestiżowego ośrodka sportowego jest wystarczającym gwarantem, aby otworzyć na tym terenie basen, albo powstanie teren rekreacyjny o bardziej zorganizowanym charakterze (alejki, ławeczki, pawilony wynajmowane przez prywatnego inwestora drobnym sklepikarzom i restauratorom).

  Ja nie jestem w 100% zapatrzony na Akademię Legii... Nie wiem, czy moje przypuszczenia są słuszne, czy nie. Cały czas obserwuję, jak rozwija się sytuacja. Jeśli miasto wynegocjuje dobre warunki, to nie warto tego przekreślać. Jeśli jednak Legia będzie szukać jelenia na zasadzie "OK, zabieramy obiekt i płacimy za jego utrzymanie, płacimy 35 tys. zł rocznie za dzierżawę terenu, nie płacimy podatków od nieruchomości i na tym koniec", to ja nie jestem już tak entuzjastyczny.

 • Same Dogmaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 22:56 ~Same Dogmaty

  nick~nick

  Kolejny prezent z pieniędzy publicznych!
  Chociaż może pomysł nie jest aż tak zły i nasze orły naucza się grać w piłkę nożną.


  Koszt budowy ponosi Legia. Sulejówek dzierżawi teren, rozumiem że nie rozumiesz słowa dzierżawa, a oznacza to że Legia będzie płacić miastu. Ponadto, tzw tereny wspólne będą zarabiać dla Sulejówka, miasto będzie miało prawo je wynajmować. Pokaż mi więc ten prezent z publicznych pieniędzy.

  Nie chce mi się pisać osobnego postu do trolli wypominających stadion Legii za 500 mln. Po pierwsze to kosztował kilkadziesiąt mln mniej, po drugie od tej kasy odejmijcie VAT i już jest bodaj 365 mln o ile pamiętam. I jest to faktyczny koszt stadionu. I nie jest on własnością Legii, klub tylko go dzierżawi, jest to stadion miejski. Wiele klubów działa na tej zasadzie i grają na stadionach czasem dwu, trzykrotnie droższych. Rzućcie okiem na Wrocław, czy Grańśk, i tam idźcie pyskoskwać że z miejskiej kasy zbudowano stadionhy za niemal miliard.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 21:01 ~greg

  Ty jesteś bufetowy!!! To Twój prezydent Kaczor a później Marcinkiewicz podpisali umowę budowy to oni wtedy rządzili Warszawą głąbie!!!!

  Azerate~Azerate

  Czy klub dostanie pieniądze na ten ośrodek z kasy miasta, podobnie jak na stadion? Czy może fakt, że TVN i Legia nie mają już wspólnego właściciela sprawi, że bufetowa nie sypnie pieniędzmi tak chętnie?

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 01:13 ~Wwa

  Szkoda ze nie w Warszawie.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 19:32 ~nick

  Kolejny prezent z pieniędzy publicznych!
  Chociaż może pomysł nie jest aż tak zły i nasze orły naucza się grać w piłkę nożną.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 17:00 ~jam

  A może w końcu Pruszków/Piastów/Ursus/Włochy doczekałyby się szkółki z prawdziwego zdażenia?

 • GRCHW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 15:24 ~GRCHW


  Najpierw niech 500 milionów złotych oddadzą za stadion.
  komu , tobie ? wiem ze boli i ma boleć !

 • skudi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 13:48 ~skudi

  benek~benek

  Najpierw niech 500 milionów złotych oddadzą za stadion.

  Co tam 500 milionów.Nie bądźmy drobiazgowi.
  Może 5.... miliardów?
  A co?

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 12:38 ~Azerate

  Czy klub dostanie pieniądze na ten ośrodek z kasy miasta, podobnie jak na stadion? Czy może fakt, że TVN i Legia nie mają już wspólnego właściciela sprawi, że bufetowa nie sypnie pieniędzmi tak chętnie?

 • rrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2014 12:34 ~rrr

  Na terenie Hutnika Warszawa była by lepsza lokalizacja ( Dojazd Metro )

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »