Informacje

28.05.2018 14:07 dekomunizacja w stolicy

Lecha Kaczyńskiego i 11 innych ulic. Sąd uchylił decyzję wojewody

SERWISY:


Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenia wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw 12 ulic w Warszawie - w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Zarządzenie wojewody zaskarżyły władze stolicy.

Sąd uznał, że podstawowym błędem był brak wykazania w uzasadnieniach zarządzeń powodów takich decyzji i wskazania przesłanek ustawowych dla danej zmiany.

WSA ocenił, iż wojewoda wydając zarządzenia powinien w uzasadnieniach decyzji wyraźnie wskazać, dlaczego w świetle ustawy dekomunizacyjnej dotychczasowe nazwy ulic podlegają pod te przepisy i w związku z tym wymagają zmiany. - W uzasadnieniu powinno się znaleźć wyraźne wyjaśnienie, dlaczego w ocenie wydającego zarządzenie dana nazwa symbolizuje lub propaguje komunizm - zaznaczył sąd.

Sąd podkreślał, że badając zaskarżenie decyzji wojewody oceniał wyłącznie jej zgodność z prawem. - Sąd w żaden sposób nie wchodzi w oceny natury historycznej czy politycznej, bo nie jest to jego rolą i kompetencją. Mimo że wojewoda odwołał się do polityki historycznej prowadzonej przez obecny rząd, sąd nie jest władny i nie ocenia zasadności, celowości, sposobu przeprowadzania polityki historycznej - uzasadniał sędzia.

Wojewoda zapowiada wniosek kasacyjny

W poniedziałek po południu biuro prasowe wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery powiadomiło, że wojewoda złoży skargi kasacyjne na wyroki do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zrobi to po zapoznaniu się z ich pisemnym uzasadnieniem (ma na to 30 dni od daty wpłynięcia wyroku do urzędu wojewódzkiego).

Biuro prasowe Sipiery przypomniało, że zarządzenia zastępcze zmieniające nazwy ulic i placów wynikały z realizacji zapisów Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

W całym Mazowieckiem wydano 103 zarządzenia zastępcze dotyczące nazw, z czego 47 dotyczyło Warszawy.

Rada zmieniła tylko sześciu patronów

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy Platformy Obywatelskiej - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic.

W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

- Wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie wykonuje tak zwane zarządzenie zastępcze. Skoro władza samorządowa sama się zrzeka, czegoś nie wykonuje, a powinna, trzeba to wykonać przez decyzje, które są przypisane ustawowo. Z tego oczywiście skorzystałem - mówił wtedy Sipiera.

Miasto skarży zarządzenia

Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami.

W skargach - poza kwestią braku konsultacji - wskazano m.in. na naruszenia przepisów o ogłaszaniu aktów normatywnych, gdyż zarządzenia weszły w życie w chwili ich podjęcia, bez żadnego vacatio legis. Ponadto, zdaniem skarżących, przepisy tzw. ustawy dekomunizacyjnej naruszyły konstytucję, w tym zasadę "określoności prawa", bo są "ogólne i nieprecyzyjne". Wskazano też, że ustawa wprowadziła nakaz zmian nazw ulic, a nie przewidziała wsparcia finansowego dla samorządu ze względu na koszty tej operacji.

- Ustawa dekomunizacyjna ingeruje w status jednostki samorządu terytorialnego w sposób oczywisty - wskazywał reprezentujący miasto mecenas Adam Jaroszyński.

"Bezczynność samorządu"

W odpowiedzi prawnicy reprezentujący wojewodę wskazali, że miasto już wcześniej - na podstawie tych przepisów, które teraz uznaje za niekonstytucyjne - dokonało zmiany nazw sześciu ulic. Odnosząc się do zarzutu ingerencji wojewody w kompetencje samorządu, mecenas Maja Dudak powiedziała, że miasto miało 12 miesięcy na zmiany nazw ulic. - Dopiero bezczynność samorządu uruchomiła działanie wojewody, zarządzenia zastępcze wchodzą w grę tylko wtedy, gdy organ miał coś zrobić, a tego nie zrobił - zaznaczyła przed sądem.

Ponadto, według pełnomocników wojewody, zażalenia powinny być w ogóle odrzucone przez sąd, gdyż pierwotnie wniesione zostały przez radę miasta, a nie miasto stołeczne Warszawa. Dopiero później - po wezwaniu sądu - brak ten został uzupełniony, ale w ocenie reprezentantów wojewody nie może to już sprostować pierwotnego stanu.

Wkrótce kolejnych 13 rozpraw

W poniedziałek rozpatrywane były - poza zmianą al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego - także skargi na zmiany nazw ulic: z 17 stycznia na Komitetu Obrony Robotników, z St. Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, z St. Wrońskiego na Anny Walentynowicz, z S. Bartosika na Grzegorza Przemyka, z T. Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, z F. Bartoszka na Stanisława Pyjasa oraz z J. Wasilkowskiego na Wojciecha Kilara.

Na 29 maja wyznaczono 13 takich rozpraw, m.in. zmiany nazwy z Małego Franka na Danuty Siedzikówny "Inki", z J. Szałka na Olgi Johann, z A. Kacpury na Stefana Melaka oraz z Z. Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego. Następne 12 rozpraw ma odbyć się 30 maja - w tym zmiany z H. Kozłowskiej na Grażyny Gęsickiej, z W. Rzymowskiego na Przemysława Gintrowskiego, z Dąbrowszczaków na Borysa Sawinkowa oraz z J. Lewartowskiego na Marka Edelmana. Inne z zażaleń mają być rozpoznane na terminach czerwcowych.

Łącznie w WSA zarejestrowano 50 skarg na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 roku.

PAP/kk/mś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bonbon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2018 12:49 ~bonbon

  Dziś Wojewoda wygrywa w sądzie i już nie ma żadnej informacji?

 • peerelka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2018 15:37 ~peerelka

  Sławomir~Sławomir

  Komuniści z Armii Ludowej atakowali i mordowali żołnierzy AK.

  Za to amerykanie zrzucani na komunistów stonke ziemniaczaną !

 • Reaktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 19:11 ~Reaktor

  [cytat_2846077]

  Sławomir~Sławomir

  Komuniści z Armii Ludowej atakowali i mordowali żołnierzy AK.


  To już teraz takich głupot was uczą na szkoleniach partyjnych?
  [/cytat_2846077

  Armia Ludowa zestrzeliła też współpracując z Armią Cewrwoną TU-154-M pod Smoleńskiem ! To pewne ! Antonii ma dowody !

 • zdradzieckamorda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 18:04 ~zdradzieckamorda

  judge~judge

  to w koncu te sady sa zawłaszczone przez PIS czy nie skoro wyrok jest jak najbardziej nie na reke pis?

  Spokojnie, teraz pisowski IPN przygotuje "odpowiednio mocne uzasadnienie" i zmieni się nazwy na nowo. Nie po to prezes ma w szpitalu dużo czasu, żeby ciemnego luda po pleckach nie posmyrać. Trzeba pokazać społeczeństwu, jacy to my jesteśmy wspaniałomyślni, a wszystkiemu jest winna "totalna opozycja". Ktokolwiek to jest, bo się pogubiłem...

 • HEL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 14:41 ~HEL

  Nie lepiej wprowadzić po prostu numerację ulic i byłoby po kłopocie. Numer nie ma podtekstu politycznego-numer jest tylko numerem.

 • Jontek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 14:40 ~Jontek

  Sławomir~Sławomir

  Komuniści z Armii Ludowej atakowali i mordowali żołnierzy AK.


  To już teraz takich głupot was uczą na szkoleniach partyjnych?

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 14:36 ~Michał


  Zygisa~Zygisa

  Czy Armia Ludowa walczyła o wolną Polskę ?
  Scrutinizer~Scrutinizer

  Tak jak najbardziej, jak każdy inny Polak wtedy. Tylko kompletny debil siedzący w wypierdzianym fotelu jest w staniu twierdzić, że już wtedy wiadomo było co będzie. Nie nie było i każdy walczył o Polskę jak mógł. Boszszsz... co za prymitywne naród - ten mój własny.
  Joes Garrage~Joes Garrage

  GL i AL to była pospolita bandyterka zwerbowana przez sowieckich komunistów. Zajmowali się napadami rabunkowymi oraz donoszeniem na AK i NZS do Gestapo. Poczytaj dokumenty źródłowe.
  ScrutinizerScrutinizer

  Boszszsz....
  Jacek~Jacek

  Prawda w oczy kole?
  ScrutinizerScrutinizer

  Nie, biało-czarny świat, który był przyczyną niekończącego się pasma sukcesów Polski przez ostatnie 300 lat.

  Możesz rozwinąć swoją wypowiedź?

 • Sławomir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 14:05 ~Sławomir

  Komuniści z Armii Ludowej atakowali i mordowali żołnierzy AK.

 • polityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 13:04 ~polityk

  bocian~bocian

  Mówiłem, że nie ma takiej ulicy w Warszawie - Lecha Kaczyńskiego!!!
  Sofronow~Sofronow

  A kto to był ten Kaczyński??
  qolfa~qolfa

  Pan Lech Kaczynski byl najlepszym powojennym Prezydentem Polski.

  Brrr~Brrr

  A na czym polegałą jego najlepszość. Bo miał brata? Bo zagrał w filmie? no tak to takie amerykańskie.
  ydi32~ydi32

  Przede wszystkim konkurencja nie powala:
  0 O Jaruzelskim nie ma nawet co wspominać,
  1 Wałęsa - dziś idol środowisk powiązanych, nawet jeśli wszystkie oskarżenia kierowane pod jego adresem są fałszywe to i tak był tak niekompetentnym politykim iż po jednej jego kadencji znaczna część Polaków w wolnych i demokratycznych wyborach zagłosowała na pzpr-owskiego działacza młodzieżowego.
  2 Kwaśniewski - za największą zasługę można mu poczytać iż nie zdołał doprowadzić Polski do takiego stanu jak Białoruś Łukaszenki czy Ukraina za czasów Janukowicza.

  później zaś Komorowski który w zasadzie nie robiły nic poza paroma (na tle dwóch poniższych stosunkowo drobnymi) gafami.

  Nawet nasz obecny prezydent Andrzej Duda też jakoś żadnego pojedynczego wybitnego osiągnięcia nie posiada.

  Na ich tle miernota Kaczyńskiego też zbyt nie powala.

 • Zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2018 12:34 ~Zmiana

  Cynek~Cynek

  Wojewoda powinien teraz z własnej kieszeni zapłacić za wymianę dowodów osobistych wszystkich mieszkańców tych ulic. Kropka.

  Nie trzeba wymieniać dokumentów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »