Informacje

10.04.2016 17:43 "Bądźmy razem w sprawach najważniejszych"

Lech Kaczyński upamiętniony na Pałacu. Prezydent Duda apeluje o pojednanie

SERWISY:


Przy Krakowskim Przedmieściu odsłonięto tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tablica zawisła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. W trakcie przemówienia Andrzej Duda przypomniał zasługi tragicznie zmarłego prezydenta i zaapelował o "jedność, solidarność i wzajemny szacunek".

Tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego została odsłonięta m.in. przez Andrzeja Dudę, Jarosława Kaczyńskiego i Martę Kaczyńską. Obecni przed pałacem odpowiedzieli na odsłonięcie gromkimi brawami.

- Profesor Lech Kaczyński angażował się wszędzie tam, gdzie widział dobro narodu. Walczył o prawdę i godność Polaków. Zawsze był sobą – powiedział ksiądz, który poświęcił tablicę i odmówił krótką modlitwę.

Po odsłonięciu złożono kwiaty. Jako pierwszy wiązankę złożył prezydent Andrzej Duda, a zaraz za nim Marta Kaczyńska z córkami i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wieńce składali także przedstawiciele Sejmu i Senatu, rządu, kancelarii prezydenta, wiceprzewodniczący sejmu Republiki Litewskiej i inni.

"Widok ścisnął nasze dusze i serca"

Poza najwyższymi władzami państwowymi przed Pałacem Prezydenckim pojawiły się tysiące osób, które przyszły oddać hołd zmarłym w katastrofie. Jak poinformował nas rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, na Krakowskim Przedmieściu było 22 tys. ludzi.

- Tamtego ranka 10 kwietnia 2010 roku nad lotniskiem Smoleńsk Północny opadła mgła. Zginął w tej mgle biało-czerwony tupolew. Wszyscy ci, którzy byli na miejscu wspominają ją z drżeniem. Kiedy się rozpiechrzała, widok ścisnął nasze dusze i serca. Nasi rodacy zginęli – rozpoczął swoje przemówienie Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że pod Smoleńskiem zginęło wielu wspaniałych ludzi, którzy lecieli do Katynia z pielgrzymką. Chcieli oddać hołd ofiarom mordu NKWD na polskich bohaterach. – Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi – dodał.

"Przyszliście z potrzeby serca. Setkami tysięcy"

O Lechu Kaczyńskim mówił, że był to "wzór budowy postaw patriotycznych". - Trzeba pamiętać, że w 2007 roku to właśnie prezydent Kaczyński z ministrem Aleksandrem Szczygło dokonali awansu polskich oficerów pomordowanych w Katyniu i Charkowie. Prawie 8 tys. polskich żołnierzy – przypomniał.

Prezydent zwrócił się też do osób, które po katastrofie przybywały na Krakowskie Przedmieście. - Nikt was nie prosił, żebyście tu wtedy przyszli, a przyszliście. Z potrzeby serca. Setkami tysięcy. Wylewaliście łzy, chcieliście być razem – mówił.

- To wielki dorobek naszych serc, że potrafiliśmy wtedy stanąć ponad podziałami. Być razem. Niezależnie od poglądów i przekonań ideologicznych. Wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni – dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki zawsze będzie miejscem wspomnienia, czci i jedności. – Jeśli z tego dramatu możemy wyprowadzić coś dobrego, to powinna to być jedność, solidarność, wzajemna życzliwość i szacunek – przekonywał.

"Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat"

- Wiecie, że w kolejnych miesiącach nastąpiło tu wiele wydarzeń gorszących, które nigdy nie powinny zaistnieć. Dziś zwracam się do wszystkim z apelem: wybaczmy to sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne i niesprawiedliwe słowa. Wszystkie gorszące zachowania i momenty poniżenia. Apeluję o wybaczenie, bo ono jest dziś nam i Polsce ogromnie potrzebne – apelował do zgromadzonych.

Andrzej Duda długo wymieniał dokonania Lecha Kaczyńskiego, wśród których szczególną uwagę poświęcił czasom jego prezydentury w Warszawie.

- Był prezydentem, który nie tylko zaprowadził w mieście porządek. Uczynił to, na co Warszawa czekała od wielu lat. Zrealizował dzieło budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś jest ono symbolem nowoczesnej pamięci historycznej. Uczy obecne i dorastające pokolenia. Stworzył też podwaliny pod Muzeum Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik – przypomniał.

"Bez politycznej przepychanki"

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda wielokrotnie mówił, że 10 kwietnia wspominamy wszystkich polskich patriotów, którzy oddali życie ojczyźnie. – Byli reprezentacją naszego narodu w pełnym tego słowa znaczeniu. Jesteśmy winni im jedność, wzajemne wybaczenie, uczciwe, spokojne i rzetelne zbadanie tego, co wtedy się stało. Bez politycznej przepychanki – mówił.

Zdaniem prezydenta, przyczyny katastrofy powinny być wyjaśnione przez ekspertów wspieranych przez tych, którzy obecnie są przy władzy. - Niech zrobią to spokojnie i odpowiedzialnie – apelował.

Prezydent podkreślił, że ci, którzy odeszli nie wrócą, ale zostawili po sobie piękny testament oparty na dumie narodowej. – Spłaćmy ten dług i zjednoczmy się. Dokonajmy wszyscy refleksji pamięci. Bądźmy razem w sprawach najważniejszych – prosił.

"To symbol przełamania wymuszonej niepamięci"

Przemówienie Dudy było przerywane skandowaniem tłumu. "Cześć i chwała bohaterom" – krzyczeli zgromadzeni licznie na Krakowskim Przedmieściu.

Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrała też Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich. Podziękowała Andrzejowi Dudzie za upamiętnienie jej ojca i ciepłe słowa skierowane pod jego adresem.

- Po sześciu latach doczekał się godnego upamiętnienia. To symbol przełamania wymuszonej niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Niepamięci o człowieku i polityku, który swoim życiorysem zaświadczył, że obiektywnie na pamięć zasługuje – mówiła.

Marsz z portretami ofiar

Wcześniej z placu Trzech Krzyży do Pałacu Prezydenckiego przeszedł V Marsz z Portretami. Uczestnicy nieśli czarne-białe portrety ofiar katastrofy smoleńskiej. Inicjatorami pochodu byli Solidarni 2010. "Zwracamy się z gorącym apelem o oddanie hołdu 96 Ofiarom poległym pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku poprzez uczestniczenie w marszu" – zachęcali do udziału w wydarzeniu.

Uczestnicy marszu przeszli trasą: pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH 6. ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ

 

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • TWARDY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 11:38 ~TWARDY

  Podziękuję władzom Warszawy przy najbliższych wyborach. Niech pani phezydent opuści stanowisko , a za nią prezesi i przydupasy ze wszystkich miejskich spółek których to umieściła po kądzieli... Czekam na Wybory.

 • maracje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 10:04 ~maracje

  Apel~Apel

  Panie prezydencie, zamiast apelować, niech Pan szepnie słówko pani Szydło, żeby nie robiła szopek, tylko opublikowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Prezes może będzie miał pretensje, ale pan się nie musi tym przejmować. Wtedy pogadamy.


  co wy z tym wyrokiem? co wy z tym głupim trybunałem? Po kiego grzyba to to jeszcze istnieje? Zlikwidować to gó..., POwskich złodziei postawić przed sądem, HGW wywalić z koryta, bo jeszcze bardziej 'osłupkuje' i zablokuje miasto i MOŻE coś się jeszcze da zrobić z tym krajem.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 09:26 SEBBAX

  Polak gorszego sortu - to faktycznie pojednanie w wykonaniu PiS - jeszcze przypomnę słowa posła PiS p.Pięty "kto nie popiera PiSu to zdrajca, kretyn albo niedostatecznie poinformowany w najłagodniejszym przypadku" itd. o wypowiedziach gwiazdy PiS p. Pawłowicz nie wspomnę.
  moim zdaniem PiS stał się partia obłudy i zakłamania oraz partia, dla której demokracja i konstytucja nie mają znaczenia...

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 09:22 SEBBAX

  justyna~justyna

  Ludzie przestancie hejtowac. Ci ludzie polegli za ojczyzne ! Okazcie im szacunek i Panu prezesowi !

  ??? polegli ??? chyba zginęli podczas wycieczki na koszt podatników...

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 09:01 ~waw

  Szkoda że Pan Duda nie stosuje się do swoich słów, obłuda i zakłamania.

 • leonidas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2016 07:38 ~leonidas

  Pojednanie o ktorym mówi Prezydent należy rozumieć jak pojednanie ale tylko pod sztandarami PiS-u, ale dopóki PiS nie zauważy własnych błędów dopóty pojednania nie będzie. Do PiS-u m pasuje mądre chorwackie przysłowie "Garbaty widzi jedynie garby u innych-nigdy u siebie".

 • Apel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 23:06 ~Apel

  Panie prezydencie, zamiast apelować, niech Pan szepnie słówko pani Szydło, żeby nie robiła szopek, tylko opublikowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. Prezes może będzie miał pretensje, ale pan się nie musi tym przejmować. Wtedy pogadamy.

 • Koniec bliski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 23:01 ~Koniec bliski

  Dubidu~Dubidu

  PIS TO DNO. Kompletny brak pomysłu na Polskę. Dać tylko trochę zasiłków i pobudować parę tablic i pomników, to ich cały pomysł na rządzenie, a raczej rozpaczliwa próba dotrwania "z twarzą" do następnych wyborów... Wielkie Rozczarowanie.

  Żadne rozczarowanie. PiS co innego mówi, a co innego robi, więc bez trudu można było przewidzieć taki rozwój sytuacji. Ta pazerność na zaszczyty i posady ich zgubi.

 • Coś takiego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 22:57 ~Coś takiego


  Tombas1~Tombas1

  Panie Prezydencie Duda jest Pan albo klamca albo jest Pan nie douczony. jakie Pan skończył studia skoro myli Pan podstawowe pojęcia jakimi są bohaterstwo oddania życia a śmierć w tragicznym wypadku. Oddać życie można dobrowolnie o tym wiedzą dzieci w szkołach podstawowych. Wiec za kogo Pan uważa swój naród. Nie dziwię się że Pańska wyższa uczelnia się Pana wyparla. Wnioski Pan sobie wyciągnie sam. A poleć to Pan Lech Kaczyński mógł ale jak by był wysłany przez osoby trzecie. Wtedy on by oddał życie
  MAX~MAX

  Ciekawa myśl oddać życie dobrowolnie, co Ty piszesz człowieku

  A bywa tak, bywa ! W głowie się nie mieści ale bywa.

 • Animalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2016 22:55 ~Animalny

  justyna~justyna

  Ludzie przestancie hejtowac. Ci ludzie polegli za ojczyzne ! Okazcie im szacunek i Panu prezesowi !

  To nie jest żaden hejt, tylko proste stwierdzenie faktów. Mamy okazywać szacunek człowiekowi, który nazywa nas gorszym sortem, komunistami i złodziejami oraz współpracownikami Gestapo ? Takim jak ty wygodnie jest udawać, że nie słyszycie tego, co słyszycie. My nie jesteśmy tacy obłudni.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »