Informacje

07.02.2015 07:19 eksperci powiedzieli "nie"

Latarnie gazowe dla Starego Miasta?
"Stworzą niebezpieczny precedens"

SERWISY:


Na ulice Starego Miasta miały wrócić latarnie gazowe, ale cała operacja stanęła pod dużym znakiem zapytania. "Nie" powiedzieli pomysłowi eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ich zdaniem instalacja takich latarni może być sprzeczna z zasadami wpisu Starówki na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plan był taki: na trzech ulicach Starego Miasta - Kanonii, Dziekanii i Jezuickiej - zostają zainstalowane latarnie gazowe, a znikają elektryczne. Łącznie miało być ich 15 – część wolnostojących, inne przymocowane do elewacji budynków. Zarząd Terenów Publicznych chciał w ten sposób przywrócić w ten rejon XIX-wieczny klimat.

Instalacje ułożone, latarni nie będzie

Ulice przeszły remont nawierzchni w ubiegłym roku, ale latarnie gazowe się nie pojawiły.

- Przy okazji wymiany gazociągu ułożono instalację gazową do zasilenia latarni, ale nie możemy zainstalować latarni ze względu na negatywną decyzję stołecznego konserwatora zabytków, który wydał ją na podstawie opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa - wyjaśnia Anna Stasiewicz, zastępca dyrektora ZTP.

"Nie tworzyć precedensu"

NID, który stanowi zaplecze eksperckie ministra kultury i dziedzictwa narodowego, stwierdził, że wymiana latarni na gazowe jest sprzeczna  z "istotą" wpisu Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego?

- Na listę UNESCO została wpisana odbudowa Starego Miasta po II wojnie światowej, która powstała według całościowej koncepcji architektoniczno-konserwatorskiej. Z czego wynika, że powinny być chronione nawet tak drobne elementy jak szyldy czy latarnie, zaprojektowane i zrealizowane w ramach odbudowy Starego Miasta - mówi profesor Małgorzata Rozbicka, dyrektor NID.

I dodaje, że chodzi również o to, żeby nie tworzyć precedensu dla tego obszaru. - Latarnie są małym elementem całego Starego Miasta. Jeżeli jednak uznamy, że można je zmienić, to możemy stworzyć niebezpieczny precedens  - zaznacza Rozbicka.

Urzędnicy nie składają broni

Zarząd Terenów Publicznych nie zamierza jednak składać broni.

- Odbudowa Starego Miasta to był zryw całego narodu, ale nie musi nas odcinać od całej historii - odpowiada Anna Stasiewicz. I przypomina, że w ramach remontu ulic w tym rejonie miasta wymieniano nawierzchnię chodników  z betonowej, która była kładziona po wojnie, na kamienną. - To nie ujmuje nic wpisowi na listę UNESCO, a raczej nobilituje - przekonuje Stasiewicz.

Władze ZTP złożyły już odwołanie do ministerstwa kultury w sprawie instalacji latarni. – Idea odtworzenia gazowego oświetlenia we fragmencie Starego Miasta, będącego przedmiotem konsultacji społecznych w 2010 roku posiada udokumentowane poparcie organizacji społecznych, instytucji kulturalnych oraz historyków – zapewnia Stasiewicz.

W RAMACH REMONTU ULIC NA STARYM MIEŚCIE, W TYM ROKU ROZKOPANY MA BYĆ PLAC ZAMKOWY:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 18:17 ~mati

  A moze tak zamiast tych latarni zajac sie odpadajacym tynkiem i ogolnym stanem kamienic starowki?

 • czk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2015 11:45 ~czk

  Proponuję zlikwidować wogóle latarnie. Wtedy będzie atmosfera nie 19-to wieczna a średniowieczna. Pozatym będzie taniej

 • nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2015 01:05 ~nina

  Zmienić klimat starówki latarniami gazowymi nie z tamtego okresu? Po co? Baz sensu. Raczej powinno się zadbac o podkreślanie tamtego klimatu i czynienie z tego atrakcji dla warszawiaków i przyjesdnych.

 • Jarząb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 13:58 ~Jarząb

  A co na to pełnomocnik Gronkiewicza do spraw UNESCO? Zamierza zabrać głos?

 • tre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 12:59 ~tre

  Dziękujemy za czujność urzędnikom! W ostatniej chwili zapobiegli wykreśleniu Starego Miasta z listy Unesco.
  Oczywiście z faktem, że przy pl. Zamkowym kończy się budowa biurowca, szanowni urzędnicy nie polemizują, bo z faktami się nie polemizuje... A tak będzie argument: biurowiec przepuściliśmy ale latarniom mówimy NIE!

 • jose

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 12:12 ~jose

  Niektórzy urzędnicy muszą zaleczyć swoje kompleksy wydając debilne decyzje (bo innych ich móżdżek nie jest w stanie wygenerować). Mają wtedy swoje pięć minut po których znów nikt nie będzie zwracał na nich uwagi.

 • Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 10:02 ~Warszawa

  Gazówki mogą powstać ale pozza granicami murów. Mogą powtać na Nowym Mieście, na Pradze. Kto ma ochote zmienic klimat okresu odbudowy na Starówce, ten ma ochote rozwałkować Dziedzictwo NŚwiatowe UNESCO? Nie chcemy tam wiecznych niezrozumialych ingerencji - tym bardziej urzednikow miejskich ktorzy chca zmienic "klimat".

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 09:31 ~aaaa

  Słoikowe porządki w cudzym mieście. Są przecież w Warszawie działające zabytkowe latarnie gazowe. Prawdziwe, nie replika. Niech te nowe urzędasy zaczną dbać o istniejące zabytki i niech wezmą się do prawdziwej roboty.

 • Wawi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 08:51 ~Wawi

  A ja żądam powrotu do kurnych chat, bo to też historia.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2015 08:07 ~Dreptak Warszawski

  m51~m51

  zlikwidowac zabytkowa parowozownie i postawc LIDLa (praga pol.) zaden problem, ale teraz zlikwidowac jeszcze te gazowe latarnie 15 szt. to b.wielka glupota.to jest pozbawianie nas naszej historii powoli ale skutecznie.

  Zniszczono nasze zabytki. Świadectwo naszej historii. Ale zrobili to okuoanci. Teraz robią to Polacy o mentalności meneli. To hańba! Dobrze, że są jeszcze ludzie myślący jak Ty, m51. Szacunek.
  Dreptak Warszawski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »