Informacje

24.04.2015 08:23 konkurs na pomnik przy muzeum POLIN

"Las" upamiętni Polaków ratujących Żydów. Ma wyrosnąć na Muranowie

SERWISY:

Jury wybrało zwycięzcę konkursu na pomnik polskich Sprawiedliwych, którzy podczas okupacji niemieckiej w Polsce nieśli pomoc Żydom. Nie będzie to monument, lecz teren zielony. Drzewami ma być obsadzona część terenu przy żydowskim muzeum POLIN na Muranowie.

- W czwartek, po długotrwałych obradach, jury międzynarodowego konkursu na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji "Ratującym-Ocaleni", podjęło decyzję o wyborze zwycięskiego projektu. Autorami koncepcji jest duet austriackich architektów: Eduard Freudmann i Gabu Heindl - poinformowała w komunikacie przesłanym do naszej redakcji Aldona Rusiniak z Fundacji Pamięć i Przyszłość.

"Rozsiewanie wieści poprzez rozsadzanie drzew"

Rusiniak informuje też, ich projekt nosi tytuł "Las" i, jak przeczytać można w podsumowaniu werdyktu, jest "oparty na nowatorskiej koncepcji upamiętnienia, które odbywa się tu poprzez zainicjowanie procesu, a nie stworzenie monumentalnego obiektu architektonicznego. Praca akcentuje takie pojęcia, jak troska, zobowiązanie, kruchość i ryzyko, a także podkreśla sam akt udzielania Żydom schronienia przez Sprawiedliwych.

Kolejnym istotnym aspektem projektu jest jego partycypacyjny charakter i potencjał do rozciągnięcia idei upamiętnienia w przestrzeni i czasie. Zasadzona w ramach projektu szkółka leśna umożliwi bowiem rozsiewanie wieści o działaniach Sprawiedliwych poprzez rozsadzanie drzew do miejsc historycznie związanych z życiem Żydów w Polsce".

Nawiązanie do Ogrodu Sprawiedliwych

Jak pisaliśmy wcześniej, prezentując prace konkursowe, Eduard Freudmann i Gabu Heindl przygotowali projekt nawiązujący do Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem. Twórcy proponują obsadzenie terenu, m.in. przy pomniku Willy’ego Brandta. Miałaby powstać też polana - miejsce do organizacji eventów.

Nowe upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma zostać ukończone jesienią 2015 r.

/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Freda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2015 20:33 ~Freda

  To jakiś kolejny chory pomysł, teren od strony ulicy Karmelickiej jest trawiasty, są to tak naprawdę jedyne w okolicy błonia. Można tam usiąść sobie na ławce lub na trawie. Dużo osób przychodzi tam z małymi dziećmi, młodzież gra w kometkę, starsi przychodzą żeby posiedzieć na ławce, popatrzeć sobie na okolicę. A teraz na co popatrzą? na ścianę lasu? Po co to komu potrzebne? Czy ktoś konsultował ten pomysł z mieszkańcami? Trudno mi wyobrazić sobie żeby ktokolwiek w Izraelu pozwolił Polakom sadzić np. palmy. Tylko u nas nikt się nie liczy z polskim zdaniem.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 10:24 ~aaaa

  Ok. Wszystko fajnie, ale po co nam to? Taki pomnik powinien być w Izraelu i w Nowym Jorku, bo tam jest najbardziej potrzebny. Tutaj wszyscy wiedzą jak było. No i kto ma za to zapłacić? Znowu Polacy?

 • Śmietanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 17:20 ~Śmietanka


  z Muranowa~z Muranowa

  Brak muzeum na wizualizacji skutecznie utrudnia wyobrażenie sobie, jak to ma wyglądać. W tej chwili otoczenie muzeum jest bardzo ładne, pytanie, jak nowe elementy wpłyną na całość.Natomiast sama idea upamiętnienia Polakow ratujących Żydów jak najbardziej godna poparcia
  nick~nick

  Polacy ich po to ratowali, żeby teraz jakiś amerykański debil, który jakimś cudem jest jednocześnie szefem FBI obwiniał nas o współudział w Holokauście.

  Jakimś cudem ? To jest jeden z najinteligentniejszych Amerykanów, wybrany za pomocą drobiazgowej selekcji. Creme de la creme.

 • MMoralise

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 17:13 ~MMoralise

  Myslę,że lepiej zainwestowac w obronę przeciwlotniczą.Bo wiemy już,że Izrael kupi F-35,no i ...nie darują nam tych rzekomych "nazistowskich obozów koncentracyjnyh w Polsce"przecierz zielone ludziki...już są.

 • niestety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:57 ~niestety

  Robin Chłód~Robin Chłód

  Niezły pomysł. Może by tak wyznawcy religii smoleńskiej wzięli z tego przykład i zamiast bezsensownie wydawać pieniądze na kolejny pomnik, posadzili 96 drzew w jakimś spokojnym miejscu.


  Raczej nie przejdzie. Oni chcą monumentu. Mało im pomnika na Powązkach, tablic pamiątkowych i krypty w przedsionku na Wawelu.

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:54 ~FAGO

  Ale dlaczego nie wpadł na to Polak tylko Austryjak? No co za ironia losu nie prawda? A nic nie napisali jakie drzewa tam posadzą?

 • księgowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:34 ~księgowy

  A kto bedzie za to płacił? :)

 • drzewo nie kamieńcy8a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:16 ~drzewo nie…

  Drzewa rosną, próchnieją i usychają, - i po pomniku.

 • wwl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:05 ~wwl

  Będzie gdzie wypić.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2015 13:04 ~nick

  z Muranowa~z Muranowa

  Brak muzeum na wizualizacji skutecznie utrudnia wyobrażenie sobie, jak to ma wyglądać. W tej chwili otoczenie muzeum jest bardzo ładne, pytanie, jak nowe elementy wpłyną na całość.Natomiast sama idea upamiętnienia Polakow ratujących Żydów jak najbardziej godna poparcia

  Polacy ich po to ratowali, żeby teraz jakiś amerykański debil, który jakimś cudem jest jednocześnie szefem FBI obwiniał nas o współudział w Holokauście.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »