Informacje

11.08.2010 20:10 Nowa jakość ulicy

Łańcuch DNA na Emilii Plater

SERWISY:

Ma być bezpieczniej, ale też ładniej – tak urzędnicy reklamują nową ulicę Emilii Plater. Pomiędzy dworcem Centralnym a ulicą Świętokrzyską, w miejscu parkingu przedzielającego dwa pasy ruchu, pojawią się ławki i ułożona we wzór DNA roślinność i kamienie.

Zielona wstęga brzozowego zagajnika i metalowe siatki wypełnione kamieniami z odzysku (między innymi kostki granitowej z chodników przed Salą Kongresową). Wszystko to przeplatające się w sposób podobny do spirali DNA - tak będzie wyglądał pas zieleni na osi ulicy Emilii Plater.

- Dzięki temu układ staje się bardziej dynamiczny, przestrzenny, a brzozy o różnorodnych kształtach przywodzą na myśl mazowiecki krajobraz – tłumaczą projekt urzędnicy z ratusza.

Od 50 do 100 cm

Jego autorzy z pracowni RS AK Architektura Krajobrazu zadbali o to, żeby łańcuch nie przysłaniał widoczności. W najwyższym miejscu będzie sięgał 100 cm, w najniższym 50 cm. Łańcuch ma spełniać jeszcze jedną ważną rolę. Stanowi barierę dla osób przekraczających jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Roślinność została dobrana tak, żeby mogła rozwijać się w warunkach miejskich. Podłoże z kruszywa o dużej przepuszczalności ma odprowadzać wodę deszczową w głąb ziemi zamiast do kanalizacji burzowej. Takie rozwiązanie posłuży nie tylko nawodnieniu roślin, ale ma też poprawiać cyrkulację wody w środowisku miejskim.

DNA z taboretami

Projektanci zadbali również o wygodę przechodniów. Przy przejściach dla pieszych łańcuch urozmaicą ławki i taborety, znajdzie się również miejsce na kosze na śmieci.

Projekt ma zostać zrealizowany w drugiej połowie września, już po zakończeniu prac drogowych, które trwają w tej chwili. Po ich zakończeniu kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy dla samochodów, buspas i pas rowerowy o szerokości 1,5 m. Przed wejściem do Sali Kongresowej pojawią się stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • peter3773

    zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 08:48 ~peter3773

    Co za imbecyl zaprojektował tam brzozy,a drugi przyjął projekt jak by mało było liści na jesień,a można było jakieś iglaki posadzić ech....widzisz panie i nie grzmisz.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »