Informacje

22.03.2011 21:12 Rusza sezon na Starym Mieście

"Lampy Drzymały" nie będą (na razie) potrzebne

SERWISY:

Nie będzie ciemności w ogródkach na Starym Mieście. Po spotkaniu z przedsiębiorcami konserwator zabytków zdecydowała, że odkłada w czasie pomysł likwidacji oświetlenia na ogrodzeniach.

Zaczęło się od jednego zdania: nie ma zgody na "nieuzasadnione źródła światła w zabytkowej przestrzeni" - napisała w piśmie do restauratorów Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwator zabytków.

Rozwiązanie dobre, ale nie teraz

Po wtorkowym spotkaniu z przedsiębiorcami zmieniła jednak zdanie. - Nie wiedzieliśmy, że może to wywołać taką burzę. Chodziło o eliminację oświetlenie na ogrodzeniach, które nie do końca oświetla cały ogródek - mówiła w studiu "Miejskiego Reportera" konserwator. - Ale w tej chwili zakaz mógłby być utrudnieniem – dodaje. Jednocześnie zapowiada, że do pomysłu wróci w następnych latach.

- Na przestrzeni czasu takie rozwiązanie jest na pewno potrzebne, ale nie teraz - twierdzi Andrzej Kobel ze Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców Warszawskiego Traktu Królewskiego. - Byliśmy lekko przerażeni na zeszłotygodniowym posiedzeniu zarządu, gdy dotarła do nas decyzja pani konserwator. W punkcie 4 było napisane, że zakazuje się oświetlenia ogródków - opowiada.

Gdzie jak nie na ogrodzeniu?

I chociaż konserwator zastrzegła, że chodzi o oświetlenie na ogrodzeniach, to przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że i tak, to byłby problem. - Bo gdzie można zainstalować oświetlenie, jak nie na ogrodzeniu - zastanawia się Kobel. – Oczywiście można na stolikach, ale to dodatkowe koszty, żeby doprowadzić oświetlenie do stolików i goście mieli komfortową sytuację - przekonuje.


"Lampy Drzymały"

O pomyśle zakazu używania oświtlenia na Starym Mieście pisaliśmy na tvnwarszawa.pl przed kilkoma dniami. Grupa aktywistów zaproponowała używanie lamp na baterie, naftowych lub wręczanych klientom do ręki.

- Jesteśmy w Europie liderem w omijaniu przepisów prawa. Często nie dlatego, że tego prawa nie szanujemy, lecz dlatego, że to prawo, jak rzeczony zakaz oświetlania ogródków kawiarnianych na Starówce, jest po prostu idiotyczne - piszą na swojej stronie internetowej przedstawiciele grupy M20 zajmująca się przestrzenią miejską w Warszawie.

O wycofanie się z konrowersyjnego pomysłu apelował także Karol Kobos, dziennikarz tvnwarszawa.pl.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 12:24 ~sds

  powinnismy robic wsyztsko by nasza starówka ożyła wreszcie z tego letargu! nic sie tam nie dzieje! ale chyba wiadmo juz przez kogo..

 • kubuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 10:25 ~kubuś

  W następnych latach może już nie będzie sie musiała nad tym zastanawiać. Oby. Trzeba sie zastanawiać nad tym co sie gada.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2011 07:52 ~marta2

  A ona chyba nie z Warszawy? To nie powinno być tak , że ludzie o decydującym głosie w sprawach miasta , nie znają go i nie lubią. Co mi z tego , że zachowują się poprawnie dla władz? W Warszawie jedyne co jest pewne to ich wysokie pensje. Raczej na ich rzetelną i uczciwą pracę nie ma co liczyć.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 23:20 ~Rurex

  Pani Trepka ma takie pojęcie o historii Warszawy jak ja o kosmosie, czyli nic o tym nie wie. Czas odstrzelić ja na księżyc.

 • Fan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2011 21:40 ~Fan

  Każdy dzień utrwala we mnie pogląd, że pani N-T powinna zająć się czym innym... I najlepiej w innym mieście...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »