Informacje

05.12.2014 13:31 Nowe wiaty na pl. Wileńskim

"Ładne, kompletnie niefunkcjonalne".
ZTM: uwagi do wiat nieco na wyrost

SERWISY:

Miały zabezpieczać przed deszczem i śniegiem, ale też przed słońcem. Ale nowe wiaty przystankowe odbiegają od oczekiwań pasażerów. - Zaprojektował to ktoś, kto na pewno nie jeździ komunikacją miejską - napisał internauta na jednym z portali społecznościowych. I wywołał burzę.

Pod koniec października odbyło się uroczyste odsłonięcie wiaty przystankowej na rondzie Daszyńskiego. Władze miasta nie mogły nachwalić się, w co też będzie ona wyposażona i jakie funkcje będzie spełniać.

- To przełomowy moment dla naszego miasta. Wzrośnie komfort osób korzystających z komunikacji miejskiej - przemówił wówczas  Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydent miasta.

"Ładne, kompletnie niefunkcjonalne g..."

Nowe wiaty występują w trzech odmianach. Burza dotyczy innego modelu, niż ten z Ronda Daszyńskiego, choć stawianego w ramach tego samego kontraktu. Te, które zezłościły internautę, stanęły m.in. na pl. Wileńskim. Co jest według niego nie tak?

Nie spełniają one podstawowej funkcji - nie chronią przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Wszystkiemu winne są między innymi szpary pomiędzy zadaszeniem, a ściankami bocznymi oraz to, że owe ścianki są za wąskie. - Schronią się za nią trzy osoby - uważa.

Narzeka także na niewygodne i wąskie ławki oraz szklany, przezroczysty dach, który w lato zamiast dawać cień, sprawi, że pasażerowie poczują się "jak w szklarni". - Ładne, kompletnie niefunkcjonalne g....Wychodzi na to, że naprawdę najlepsze były te obleśne przystanki z aluminiowej "trapezówki", z czasów gdy nad Wisłą prężnie wykuwał się kapitalizm. W sumie nie wiem czego oczekiwałem i dlaczego się łudziłem, że tym razem się uda. Ależ byłem naiwnym łosiem - skomentował internauta.

Miesiąc to za mało, by ocenić ławkę

Z zarzutami nie zgadza się Zarząd Transportu Miejskiego. - Miesiąc to zbyt krótki okres, by definitywnie stwierdzić, że wiaty „nie chronią”, „nie dają cienia” a „ławka jest wąska”. Wiaty zostały poddane ostrej krytyce, choć w ciągu ostatniego miesiąca nie odnotowaliśmy silnego wiatru, intensywnych opadów, ani palącego słońca - zwraca uwagę Magdalena Potocka z biura prasowego ZTM.

I dodaje: - Odnosimy wrażenie, że przesłane uwagi zostały sformułowane nieco na wyrost - dodaje.

Jak opisuje Potocka, wnętrze wszystkich wiat jest chronione zabudową z trzech stron, a przed nadmiernym nagrzewaniem dachu chronić ma biały rasterem. - Dodatkowo wprowadzono system odwodnienia sprowadzający wodę opadową poza obrys wiaty bez ochlapywania pasażerów. Wielkość i powierzchnia wiaty, w zdecydowanej większości przypadków, jest uzależniona od powierzchni, jaką dysponujemy do jej ustawienia - zastrzega.

- Oczywiście zachęcamy do przesyłania uwag dotyczących nowych wiat. Wierzymy jednak, że będą to uwagi bazujące na własnych doświadczeniach, a nie przypuszczeniach - mówi.

A co z brakiem rozkładów jazdy i oświetlenia, o czym także wspomina internauta? - Na wszystkich przystankach zostaną zamontowane rozkłady jazdy albo na słupku obok wiaty, albo na samej wiacie. Wiaty będą także oświetlone - zapewnia Potocka.

Wiaty z konkursu

I wyjaśnia: - Od początku mówiliśmy, że powstaną trzy rodzaje wiat - wiaty konkursowe, które stoją właśnie na rondzie Daszyńskiego czy ONZ, wiaty konserwatorskie, które staną w miejscach objętych nadzorem stołecznego konserwatora zabytków, między innymi na pl. Wileńskim oraz ostatnie, seryjne, z których pasażerowie skorzystają poza ścisłym centrum - wymienia Potocka.

Zgodnie z umową w ciągu trzech lat ma powstać 1580 nowoczesnych przystanków. Projekt wyłoniony został w konkursie organizowanym przez miasto w 2006 roku.

W 2010 roku miasto ogłosiło, że szuka firmy, która wykonałaby i eksploatowała wiaty przystankowe. Zgodnie z założeniami zwycięzca miał wykonać wiaty na własny koszt, miał mu się on zwrócić z wynajmowania powierzchni reklamowych na wiatach. Umowa z firmą AMS została podpisana w grudniu 2013 roku.

Przystanek z wifi

Wszystkie wiaty zostaną wyposażone w technologię Near Field Communication oraz kody QR. Dzięki bramce gateams.com, pasażerowie będą mogli zaplanować podróż, czy sprawdzić informacje o Warszawie. W wiatach konkursowych i konserwatorskich dostępne będzie również Free WiFi.

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2015 14:40 ~Konrad

  Witam, moja sugestia co do "nowych wiatach dla warszawy", brakuje w nich podświetlenia dla rozkładu jazdy.
  - wieczorem wiata i reklamy w niej są podświetlone natomiast najważniejsza część wiaty dla podróżującego w godzinach wieczornych czyli rozkład jazdy nie posiada podświetlenia.
  Czy podświetlenie rozkładu jazdy nie było brane pod uwagę ?

 • mmmtaemusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 11:01 ~mmmtaemusz

  zrzędzące cebulaki raz stanął na 3 minuty pod wiatą i spadły na niego w ciągu tych 3 minut wszystkie plagi egipskie, ulewa, grad, śnieg, huragan, latajaće żaby kijanki i susza skutkujaca udarem słonecznym... stare wiaty miały dokładnie takie same "szpary" miedzy dachem a ścianką i jakoś tam nie było problemu ani lamentów... deszcz żeby wpaść przez tą szparę musiałby padać pod kontem 90stopni... ale fizyka i materamtyka to nie jest mocna strona kościółkowych z pisu...

 • srgehrt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 09:28 ~srgehrt

  nnn~nnn

  "bo taki mamy klimat... to nie wina wiat a pogody" albo "Polacy to taki naród co tylko narzeka ...."

  jeśli ktoś jeszcze się nie zorientował to od lat obowiązuje polityka przesadzania ludzi do samochodów, sam starałem się ale w tym roku już się poddałem i zrezygnowałem z komunikacji...


  Perfekcyjne wyrażenie myśli 90% społeczeństwa myślącego. Aż żal, że pod moją firmą same płatne parkingi, bo i ja bym się do korków dorzucił mimo, że blisko nie mam (18km w ruchu miejskim).

 • zokie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 11:44 ~zokie

  Stara wiata i ławka dużo lepsza od nowej.Stara wiata ma boki i posiada swoją głębokość zabezpieczającą przed opadami,a to co postawili nie sprawdza się ani przed deszczem ani wiatrem. Zapraszamy tego co to wymyślił niech postoi w deszczu, a klimat mamy taki, że w zimie pada śnieg. Nowa wiata jest wyłącznie do ekspozycji reklam a nie dla ludzi. JEST ŁADNA ALE KOMPLETNIE NIEFUNKCJONALNA. Stałam pod nią , teraz w czerwcu, na przystanku Dworkowa 4 podczas deszczu, byłam kompletnie przemoczona.

 • mma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 18:38 ~mma

  Wiata i ławka na przystanku Koło to dopiero idiotyzm.Stara wiata i ławka dużo lepsza od nowej.Może jest tam i wąsko ale stara wiata miała boki a to co postawili to jakas masakra komu to ma służyć Nie sprawdza się ani przed deszczem ani wiatrem Zapraszamy tego co to wymyślił niech postoi w deszczu

 • Amka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 21:06 ~Amka

  By ocenic funkcjonalnosc wiaty wystarczy 5 min. Nie wiem po co komu miesiace, nikt miesiacami /jeszcze/ nie przesiaduje na przystankach.

 • pasarzerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:19 ~pasarzerka

  I właśnie, niech taka paniusia z urzędu lub ZTM poczeka w takiej wiacie z "podpupnikiem" podczas deszczu z wielką siatą zakupów i że by jej nie utudniać za bardzo dodajmy jej tylko jedno zmęczone po całym dniu w żlobku/przedszkolu dziecko w wieku dwóch/trzech lat (bo dwujka mogła by ją za mocno sfrustrować), które z braku możliwości skorzystania z ławki trzeba wziąć na ręce, a bywa różnie wiem coś o tym. Projekt nowych wiat to porażka utrudniająca codzienne życie zarówno osobom starszym jak i rodzicom z małymi dziećmi korzystającym z komunikaqcji miejskiej. My zamiast się rowijać to mam wrażenie że się uwsteczniamy :(

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:55 ~Mirek

  Bo oni jeżdżą wyłąćznie samochodami i takie rzecy oglądają tylko na obrazkach.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:52 ~Mirek

  Wiaty maja zasłąnić ludzi czekających na przystankach przed wiatrem, deszczem, śniegiem i słońcem (dach powinien być co najmniej przyciemniony). Jak będą spełniać te podstawowe cele to można wybrać te najładniejsze. Ale nie odwrotnie!

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2014 19:57 ~nnn

  "bo taki mamy klimat... to nie wina wiat a pogody" albo "Polacy to taki naród co tylko narzeka ...."

  jeśli ktoś jeszcze się nie zorientował to od lat obowiązuje polityka przesadzania ludzi do samochodów, sam starałem się ale w tym roku już się poddałem i zrezygnowałem z komunikacji...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »