Informacje

18.04.2019 08:15 na laureatów czekają nagrody

"Kwiz nie najłatwiejszy okazać się może". Trwają zapisy na dyktando

SERWISY:

Fani ortografii po raz trzeci mogą zmierzyć się z Dyktandem Warszawskim. Konkurs odbędzie się 12 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zapisy trwają do 28 kwietnia.

W trzeciej edycji autorzy dyktanda, profesorowie Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski, przygotowali tematy związane ze stolicą oraz 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dwa lata temu tekst dotyczył wyprawy nad Zalew Zegrzyński, a w roku ubiegłym nawiązano do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zarówno w pierwszej, jak i drugiej edycji udział w dyktandzie wzięło kilkaset osób. Laureat z 2018 napisał swoją pracę bezbłędnie.

Warunki udziału

W Dyktandzie uczestniczyć mogą osoby, które najpóźniej w dniu konkursu ukończą 16 rok życia, a poza tym mieszkają w granicach administracyjnych Warszawy lub są studentami uczelni warszawskich. Nie mogą w nim wziąć udziału "absolwenci filologii polskiej z tytułem magistra bądź licencjata, a także pracownicy naukowo-dydaktyczni, dydaktyczni oraz naukowi z tego zakresu, pracownicy Biura Edukacji oraz biura Urzędu m.st. Warszawy zajmującego się bezpośrednio organizacją edycji Dyktanda 2019 oraz laureaci pierwszego miejsca poprzednich edycji Dyktanda".

Po pierwszej edycji informowaliśmy o kontrowersjach związanych z konkursem i treścią samego regulaminu. Laureatem został wtedy bowiem Mistrz Ortografii Polskiej 2016 i współautor Wielkiego Słownika Ortograficznego.

Urząd miasta twierdził, że regulamin nie został złamany, jako że zwycięzca Michał Gniazdowski nie był pracownikiem naukowym. Przyznano jednak, że treść przepisów musi ulec zmianie. - Zasady muszą być bardzo skrupulatnie napisane – mówiła Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

Na uczestników czekają nagrody

Zwycięzca trzeciej edycji Dyktanda Warszawskiego otrzyma tytuł Warszawskiego Mistrza Ortografii Polskiej i 5 tysięcy złotych, druga najlepsza osoba – tytuł Warszawskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej oraz 3 tysiące złotych, a trzecia – tytuł Drugiego Warszawskiego Wicemistrza Ortografii Polskiej i 2 tysiące złotych.

Wydarzenie objęła patronatem honorowym Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W Jury zasiądą profesorowie Bralczyk i Markowski oraz profesor Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o pierwszej edycji Dyktanda Warszawskiego:

ab/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »