Informacje

29.07.2017 15:30 na Żoliborzu

Kwiaty przed pomnikiem żołnierzy "Żywiciela"

SERWISY:

Złożeniem kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy "Żywiciela" na Żoliborzu uczczono w sobotę zbliżającą się 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Powstanie w tej dzielnicy zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. jeszcze przed godziną "W".

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę w intencji ofiar powstania, odczytano apel pamięci i oddano trzykrotną salwę honorową. Na zakończenie wieńce i kwiaty pod obeliskiem złożyli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, przedstawiciele prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Nrodowej, władz miasta i dzielnicy Żoliborz oraz organizacji kombatanckich, harcerskich i mieszkańcy. Hołd bohaterom powstania oddały także licznie przybyłe poczty sztandarowe.

"Dla dobra kolejnych pokoleń"

Przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej "Żywiciel" i Miłośników Ich Tradycji Lidia Wyleżyńska "Zora" podkreśliła znaczenie idei powstania, któremu poświęcona została - jak mówiła - "najpiękniejsza młodzież i życie licznych kolegów, dla dobra kolejnych pokoleń". - Stało się ono elementem tożsamości narodowej młodych Polek i Polaków - powiedziała Wyleżyńska.

Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovacs, w liście odczytanym podczas uroczystości, podkreśliła, że "chodząc po ulicach Żoliborza, nie sposób nie pamiętać o dniach z okresu Powstania Warszawskiego". "Właśnie tutaj padły strzały 1 sierpnia. Później, przez 63 dni walki warszawiaków - żołnierzy i cywilów - za wolność, zapisały się w księdze dziejów złotymi literami. Choć w ówczesnych czasach Polska i Węgry z przyczyn geopolitycznych były po przeciwnych stronach barykady, więzi tysiącletnie łączące nasze narody i solidarność międzyludzka okazały się silniejsze od interesów politycznych" - napisała ambasador w liście.

Powstańcze państwo

1 sierpnia 1944 roku ok. godz. 13.30 na ul. Krasińskiego żołnierze AK, którzy przenosili broń na miejsce koncentracji jednego z oddziałów, natknęli się na patrol niemiecki. Rozpoczęła się strzelanina. Niemcy ściągnęli posiłki ze Śródmieścia, a do walk przyłączyły się kolejne powstańcze oddziały. Przez cały okres powstania Żoliborz - odcięty od Śródmieścia przez siły niemieckie na linii Dworca Gdańskiego - stanowił powstańcze państwo "Rzeczpospolitą Żoliborską" ze sprawnie zorganizowaną administracją wojskową i cywilną.

Żołnierze "Żywiciela" podkreślają, że nie było takiej struktury jak "Zgrupowanie Żywiciel", a oni byli żołnierzami swojego dowódcy "Żywiciela" - płk Mieczysława Niedzielskiego w XXII, a potem II Obwodzie Armii Krajowej i 8. Dywizji Piechoty AK im. Romualda Traugutta. Oprócz sześciu zgrupowań - "Żaglowiec", "Żbik", "Żmija", "Żniwiarz", "Żubr" i "Żyrafa" - na Żoliborzu działała także służba sanitarna, a harcerze kanałami przenosili meldunki.

Prochy "Żywiciela" złożono z jego żołnierzami

Powstanie warszawskie zakończyło się na Żoliborzu 30 września. "Żywiciel" mimo ran nie chciał poddawać dzielnicy, podporządkował się jednak rozkazom dowódcy powstania gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora". Do niewoli poszło ok. 1500 żoliborskich żołnierzy. Po wojnie płk Mieczysław Niedzielski "Żywiciel" trafił do USA, gdzie pracował jako robotnik. Zmarł 18 maja 1980 roku w Chicago w wieku 83 lat. Jego prochy sprowadzono do Polski we wrześniu 1992 roku i złożono na Powązkach Wojskowych w kwaterze powstańczej, gdzie spoczywają jego żołnierze.

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodzić będziemy 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Już od piątku trwają uroczystości z tej okazji. Wieczorem odbył się koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas którego Monika Borzym zaśpiewała wiersze poetki Anny Świrszczyńskie. Zaprezentowano także wystawę "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017". Uroczystości z tej okazji będą trwały do 6 sierpnia.

Ważnym punktem obchodów będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i uroczystość nadania odznaczeń państwowych, która odbędzie się 31 lipca w Parku Wolności przy Muzeum.

1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Warszawy tradycyjnie zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom.

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

Koncert "Jestem Przestrzeń"

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • k44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:46 ~k44

  Nie na Krasińskiego tylko na Suzina pod Starą Kotłownią padły pierwsze strzały i tam się zaczęło.

 • Kropidło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 19:46 ~Kropidło

  Z Powązek Wojskowych znikną groby zdrajców Polski.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 18:52 Bl0to

  To tu był dziś ten ksiądz oderwany od rzeczywistości co zaczął polityczne bzdury wygadywać? Wstydź się człowieku, właśnie przez takich jak ty dzieje się to co się dzieje i następuje uzurpacja Państwa Polskiego!!! Nie nadajesz się do roli bycia księdzem, tyle ci powiem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »