Informacje

26.10.2016 18:43 trzy dni kwestowania

Kwesta na Aleję Katakumbową. Aktorzy wybierają się na Powązki

SERWISY:

Renowację kaplic i grobowców w Alei Katakumbowej jednej z najważniejszych nekropolii w Polsce zapowiada Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Tegoroczna kwesta z udziałem wielu wybitnych artystów odbędzie się 29-30 października i 1 listopada.

W kweście - jak co roku - mają wziąć udział wybitne postaci teatru i filmu, m.in. Maja Komorowska, Danuta Szaflarska, Jerzy Zelnik i Daniel Olbrychski. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków.

Renowacja wszystkich kaplic

- Cmentarz na Starych Powązkach to najwspanialsza polska nekropolia, która jest świadectwem naszych dziejów. W ciągu 42 lat działalności komitet, którego założycielem był Jerzy Waldorff, przyczynił się do odnowienia ponad 1400 kaplic i grobowców. Pamiętajmy, że pielęgnując zabytki Starych Powązek pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach i ich osiągnięciach - mówił w środę Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

W ciągu najbliższych lat komitet zamierza przeprowadzić renowację i konserwację wszystkich kaplic i grobowców znajdujących się w Alei Katakumbowej. Przylegają one bezpośrednio do północnej, arkadowej ściany katakumb (ma ok. 200 metrów długości). Przy niej znajduje się 87 zabytków, zbudowanych najczęściej w XIX wieku z piaskowca i marmuru. Największym obiektem jest kaplica rodziny Skiwskich, która wymaga pilnego remontu z powodu pękającej ściany.

- W przyszłym roku planujemy odnowić 22 kaplice i pomniki nagrobne poczynając od zachodniego krańca katakumb do grobowca Marii Wisnowskiej znajdującego się naprzeciwko alejki biegnącej do bramy św. Honoraty" - zapowiedział Święcicki.

109 pomników

Wymienił też nagrobki, które będą odnawianie w najbliższym czasie. Upamiętniają one Rocha Mianowskiego, rodzinę Zarembów, Feliksa Bielawskiego, rodzinę Gerlicz, rodzinę Lutostańskich i rodzinę Krysińskich.

W ostatnich dwóch latach, dzięki działalności komitetu, udało się zabezpieczyć przed zniszczeniem 109 pomników nagrobnych w Alei Zasłużonych. Ma ona charakter narodowego panteonu, głównie wybitnych polskich twórców: pisarzy i poetów, malarzy i muzyków, a także ludzi teatru. Największym obiektem, którego odnowienie udało się zakończyć w tym roku, jest neoromańska kaplica rodziny Leona Epsteina, zbudowana w końcu XIX wieku. Prace polegały m.in. na naprawie dachu kaplicy, wzmocnieniu kamiennych pilastrów, konserwacji metalowych elementów, renowacji tynków i remoncie ołtarza.

Poza kwestą Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami finansowany jest z dotacji m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z pieniędzy otrzymywanych od darczyńców - prywatnych osób, firm lub instytucji.

"Tradycyjnie na kwestarzy zapraszamy przede wszystkim aktorów scen polskich. Podobnie jak w ubiegłych latach kwestować będzie ok. 250 osób, poza aktorami będą z nami artyści innych profesji, w tym z zespołu Mazowsze, będą także dziennikarze, urzędnicy. W najbliższej kweście zapowiedzieli swój udział m.in. Mariusz Benoit, Jerzy Karwowski, Emilia Krakowska, Anna Nehrebecka, Jerzy Zelnik, Joanna Trzepiecińska, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Magdalena Zawadzka, Ewa Wiśniewska, Joanna Szczepkowska i wielu innych aktorów" - powiedział Święcicki.

Przed grobem Jerzego Waldorffa w Alei Katakumbowej wystawiona zostanie skarbonka, do której zazwyczaj trafia najwięcej pieniędzy od odwiedzających nekropolię warszawiaków. "Stary cmentarz warszawski jest jak olbrzymia księga opisująca w różnych warstwach - bardziej i mniej ważnych, tyczących się spraw publicznych i osobistych - dzieje dwustu lat trudnej sławy i chwały stolicy fatalnie usytuowanej na europejskim rozdrożu. Chodząc od grobu do grobu, jak gdyby się przerzucało karty owej wielkiej księgi do przodu, to znów wstecz" - pisał Waldorff w książce "Za bramą wielkiej ciszy: Dwieście lat dziejów Powązek".

Wielu wybitnych Polaków

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1750 r. ofiarował 2,4 ha gruntu z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę, Jana Kiepurę, Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Kieślowskiego.

Trwa zbiórka funduszy na remont i odbudowę grobów powstańców warszawskich oraz miejsc związanych ze zrywem 1944 r:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 17:08 ~Normalny

  Tyle dotacji , darów i kwestowania a widzę że ścieżki są w tragicznym stanie . Trzeba oddać Powązki pod lepsze zarządzanie to może będzie lepiej .

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2016 23:38 ~Zapytuję

  Z całym szacunkiem - czy pani Szaflarska powinna wystawać na zimnie w czasie tej kwesty ? Nawet, jeżeli bardzo chce?

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2016 20:27 ~oko

  Widziałam te odrestaurowane grobowce..Czegoś im brak..Są..zbyt nowe,nowoczesne;rażą blichtrem błysku"zobacz!Odnowiliśmy nagrobek z kwesty!"..Za mało jest w to włożone..artyzmu!Nie mają poprzedniej duszy..Są jak pucnięte obiekty muzealne.

 • makaron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2016 19:28 ~makaron

  Na renowację Powązek dam, a nie żebry Owsiaka nigdy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »