Informacje

06.07.2013 22:29 krzyczeli: "Ubij komucha"

Kwaśniewski i Urban na urodzinach Jaruzelskiego. Przed hotelem protest

SERWISY:

Z okazji przypadających w sobotę 90. urodzin gen. Wojciecha Jaruzelskiego w jednym z warszawskich hoteli zorganizowano spotkanie, w którym uczestniczyli m.in. współpracownicy Jaruzelskiego z przeszłości, a także obecni politycy lewicy. Spotkaniu towarzyszyły protesty środowisk prawicowych.

Na zamkniętą imprezę o charakterze towarzyskim, zorganizowaną przez Fundację Amicus Europae Aleksandra Kwaśniewskiego przybyli, oprócz b. prezydenta także m.in. Józef Oleksy, Jerzy Urban, Stanisław Ciosek, Kazimierz Kutz, oraz żona i córka gen. Jaruzelskiego: Barbara i Monika. Zaproszenia na sobotnie spotkanie otrzymali też politycy związani z SLD i Ruchem Palikota.

Jeden z uczestników spotkania, poseł SLD Tadeusz Iwiński powiedział PAP, że uczestniczyło w nim ok. 100 osób.

- Były to głównie osoby, które blisko współpracowały z generałem w przeszłości. Byli obecni przedstawiciele armii, bliscy współpracownicy z czasów rządowych oraz ścisłe grono osób, które generał darzy ogromnym zaufaniem oraz politycy lewicy - powiedział Iwiński.

"Bush przesłał życzenia"

Dodał, że obecni byli także politycy, działacze opozycji z czasów PRL, m.in. Józef Pinior i Andrzej Celiński. Jak zaznaczył, życzenia z okazji urodzin Jaruzelskiego przesłał także b. prezydent USA George Bush.

- Całość otworzył Aleksander Kwaśniewski, który wygłosił ocenę skomplikowanego życiorysu i działalności generała Jaruzelskiego. Następnie pokazano film autorstwa Roberta Walencika pokazujący drogę życiową Jaruzelskiego, z jego wypowiedziami i komentarzami prof. Tomasza Nałęcza - relacjonował Iwiński.

"Przepraszał za to, co mu nie wyszło"

Jak podkreślił, sam gen. Jaruzelski był "w bardzo dobrej formie". - Generał wspominał swoje młode lata, m.in. okres, kiedy uczył się razem w jednej szkole z poetą Tadeuszem Gajcym. Opowiadał także ciekawe anegdoty ze swojego życia, a także przepraszał, zresztą nie po raz pierwszy, za to, co mu nie wyszło - powiedział Iwiński.

Podczas spotkania odbyła się także długa dyskusja nt. stanu wojennego, przyczyn jego wprowadzenia i skutków.

Wcześniej prof. Jerzy Wiatr powiedział PAP, że przyjęto iż, będzie to spotkanie przyjaciół, "impreza zamknięta i prywatna". Prof. Wiatr jest współautorem poświęconej Jaruzelskiemu księgi jubileuszowej. Publikacja składa się z 29 tekstów, autorstwa m.in. Kwaśniewskiego i ostatniego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

"Największy żyjący morderca!"

Przed południem przed hotelem, znajdującym się w pobliżu rosyjskiej ambasady, rozpoczęły się protesty środowisk prawicowych m.in. Ruchu Narodowego, Solidarnych 2010 i Młodzieżowego Klub "Gazety Polskiej".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL.

- Jaruzelski to zdrajca narodu i morderca zza biurka. To wstyd, że po tylu latach wolnej Polski świętuje się urodziny kogoś takiego. Dziś mordercy są bohaterami i boję się tego powiedzieć - przekonywał jeden z protestujących.

Zebrani trzymali w rękach transparenty z napisami m.in. "Jaruzelski sto lat ... w kiciu" oraz "Dość promowania komunistycznych zbrodniarzy". Protestujący wznosili także okrzyki: "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Ubij komucha, ubij komucha".

- Cieszymy się, że udało nam się zablokować obchodzenie urodzin Jaruzelskiego w polskim parlamencie. Cieszymy się też, że przyszło wiele ludzi, aby wyrazić swój sprzeciw wobec robienia wydarzenia publicznego i politycznego z urodzin ostatniego przywódcy komunizmu - powiedział dziennikarzom Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego.

Osądzić tych "z krwią na rękach"

Jak podkreślił, winni stanu wojennego i zbrodni komunizmu nie tyle nie zostali osądzeni, ale funkcjonują jako pełnoprawni uczestnicy życia publicznego, a nawet ich dokonania są fetowane.

- Chciałbym, aby gen. Jaruzelski w wariancie minimum zniknął z życia publicznego, żeby formacje lewicowe typu SLD nie robiły sobie z niego wizerunkowej podpory, a wariant maksimum, żeby został sprawiedliwie osądzony za wszystkie zbrodnie, jakie miały miejsce w okresie jego rządów - powiedział Bosak.

Dodał, że obecność na urodzinach generała byłych komunistów tj. Urban i Ciosek pokazuje, "jak bardzo bezkarnie czują się funkcjonariusze dawnego reżimu komunistycznego, którzy mają krew na rękach".

Czytaj też na tvn24.pl: Wenderlich: Jaruzelski był tworem okoliczności. Zalewski: Nie zakłamiecie państwo historii.

PAP/ rf /mtom//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • baca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 21:18 ~baca

  Leśne dziadki świętujący urodziny generała mają za to świetne pojęcie o tamtych czasach tak samo jak i"pasterz".Tym bardziej żałosne są twoje wywody i szkoda twoich owieczek,które jeszcze zamierzasz wywieść w POle.

 • pasterz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 20:25 ~pasterz

  Siusiumajtki demonstrujace z okazji urodzin Generała mają takie pojęcie o tamtych czasach, jak o życiu kulturalnym Marsjan. Zadyma, zdjęcia na pamiątkę pod okiem kamer - co oni więcej chcą i mogą? Cóż więcej wiedzą, niz to, co usłyszą o bossów partyjnych? Nic. Idą za nimi jak barany. Taki to ich świat, takie horyzonty umyslowe.

 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 15:00 ~Donald

  Ludzie jakie zioła palicie, że macie takie odloty?
  Proszę o info.

 • bryndza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 14:03 ~bryndza

  Starsza,twoja odpowiedź na mój wpis dowodzi braku nie tylko wiedzy,ale i logiki.To,że Kaczyński nie jest Twoim idolem to widać gołym okiem.Natomiast co do stanu wojennego to trzeba sięgnąć po inne żródła niż tylko zwykłą propagandę wybielającą pana generała.Jest to zresztą linia obrony Jaruzelskiego w sądzie.Samo to powinno dać wszystkim do myślenia.Czego Ci życzę.

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 13:33 ~starsza

  wwx~wwx

  z perspektywy czasu widać że to Jaruzelski miał rację że powstrzymał solidarnościową hołotę i nie dopuścił do bratobójczej wojenki ale młode pokolenie z wypranymi mózgami tego nie jest w stanie zrozumieć ,a Jaruzelskiemu to już wisi

  Tylko że to młode co lży Jaruzelskieg poiera morderców, złodziei, sprzedawczyków Polski, zboczeńców i pedofilów.

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 13:26 ~starsza

  bryndza~bryndza

  Starsza kocha generała i wierzy w Boga.Coś mi tu nie gra.Ale ponoć pan generał też pochodził z mocno wierzącej rodziny.Boże chroń nas przed takimi wiernymi...

  Kocha? Tylko szanuje.
  Ale ty masz bardzo ograniczone myślenie, musisz od razu kpić. Twoja kpina dowodzi twojej ignorancji.
  Kocham Boga. Ale wiara w Boga nie zwalnia od myślenia. Ja wiem że gdyby nie stan wojenny, dziś by Polski nie było.
  Żeby było jasne, Kaczyński nie jest moim idolem.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 13:02 ~anty

  ~Bełkot, cymbale, gdyby nie Solidarność nadal byłaby komuna. Nadal rządzono by Polską z Moskwy, choć teraz mamy nakazy z Brukseli, więc w podobno gówno weszliśmy.

  ~jar, dowiedz się, doinformuj, a później gadaj...

 • bravojasiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 12:56 ~bravojasiu

  wwx~wwx

  z perspektywy czasu widać że to Jaruzelski miał rację że powstrzymał solidarnościową hołotę i nie dopuścił do bratobójczej wojenki ale młode pokolenie z wypranymi mózgami tego nie jest w stanie zrozumieć ,a Jaruzelskiemu to już wisi

  W końcu jakiś głos rozsądku

 • Donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 12:35 ~Donald

  wwx~wwx

  z perspektywy czasu widać że to Jaruzelski miał rację że powstrzymał solidarnościową hołotę i nie dopuścił do bratobójczej wojenki ale młode pokolenie z wypranymi mózgami tego nie jest w stanie zrozumieć ,a Jaruzelskiemu to już wisi


  Człowieku ile razy mam ci powtarzać. Nie pal więcej tego świństwa.

 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2013 12:05 ~zniesmaczony

  Do sądu to przyjść nie może, ale chodzić na imprezki to ma siłę i się nie męczy. Jeśli był by taki ciężko chory to urodzinki zrobił by w domciu. Straszna ściema szkoda gadać!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »