Informacje

31.03.2014 21:58 Goście: "Kropki nad i"

Kurski z Kaliszem pokłócili się o "czterech śpiących"

SERWISY:

- Polska jest już dawno zdekomunizowana. Czy pan chce zmieniać polskie granice dlatego, że wyznaczył je Stalin? - pytał Ryszard Kalisz (Europa Plus) Jacka Kurskiego (Solidarna Polska). - Pańską głowę trzeba zdekomunizować - odparował Kurski. Politycy spierali się w "Kropce nad i" m.in. o to, czy kontrowersyjny pomnik "czterech śpiących" powinien wrócić na plac Wileński.

Jego pełna nazwa to pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni. W 2011 r. zniknął z pl. Wileńskiego, bo przeszkadzał w budowie metra. Zgodnie z decyzją Rady Warszawy ma tam jednak wrócić.

W "Kropce nad i" na temat kontrowersyjnego pomnika rozmawiali Jacek Kurski (SP) i Ryszard Kalisz (Europa Plus). Obaj reprezentują swoje partie w wyborach do Parlamentu Europejskiego i startują jako "jedynki" z warszawskiej listy.

Ryszard Kalisz przyznał, że nie widzi ku temu przeszkód. - Wydaje mi się, że pomnik wrósł w pejzaż Warszawy - podkreślił, dodając, że został usunięty jedynie czasowo, a jego powrót na dawne miejsce był przewidziany w pierwotnym planie.

"Absolutnie nie powinien wracać"

Innego zdania był Jacek Kurski: - Absolutnie nie powinien wracać - zaznaczył. - Ten pomnik zaprojektowany przez Sowietów, zbudowany przez Sowietów, odsłonięty przez Bieruta, był wisienką na ponurym torcie gmachów opresji ubeckiej, NKWD-owskiej - powiedział eurodeputowany. - To tak naprawdę pomnik armii, która podjęła ponowną okupację Polski - dodał.

Kalisz przekonywał z kolei, że warszawiacy używają nazwy pomnika "czterech śpiących", bo budowla nie kojarzy im się z opresją sowiecką. - Widać wyraźnie, że pan zamiast być wśród warszawiaków, czyta internet i teksty, które nie mają nic wspólnego z emocjami warszawiaków. Ten pomnik wrósł w Warszawę i mieszkańcy miasta nie traktowali go jako symbolu władzy radzieckiej nad Polską, tylko traktowali go jako element pejzażu - wyjaśnił.

- On się tylko sympatycznie nazywa, natomiast był pomnikiem Armii Czerwonej. Tej samej, która teraz najechała na Krym - argumentował Jacek Kurski. Dodał, że skoro pomnik już został usunięty pod pretekstem budowy metra, to nie powinien wracać, a jego brak powinien zostać wykorzystany jako kolejny środek "dekomunizacji Polski". - Jest świetna okazja, żeby się go pozbyć, zdekomunizować pewną przestrzeń emocjonalną w Warszawie - tłumaczył Kurski.

- Ale ona już jest zdekomunizowana, Polska jest dawno zdekomunizowana - oponował Kalisz. - Czy pan chce zmieniać polskie granice, dlatego, że wyznaczył je Stalin? - pytał Kurskiego.- Pańską głowę trzeba zdekomunizować - odpowiedział Kurski.

- A pańską głowę trzeba naprawić, bo pan kompletnie nie ma świadomości warszawskiej - zarzucił europosłowi Kalisz.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Politycy rozmawiali również na temat tego, czy w stolicy powinien pojawić się pomnik Lecha Kaczyńskiego. - Ja uważam, że powinien być - powiedział Kalisz. Dodał jednak, iż w jego opinii pomnik tragicznie zmarłego prezydenta nie powinien stanąć na Trakcie Królewskim.

- Umiejscowienie pomnika na Trakcie Królewskim ma konotacje konfliktu politycznego. A pomniki powinny przede wszystkim, łączyć, a nie dzielić - zauważył Kalisz. Jacek Kurski zgodził się, że pomnik powinien znaleźć się w stolicy. - Nie upieram się, że przy Trakcie Królewskim, ale na pewno w jakimś godnym miejscu. Był to prezydent Warszawy i prezydent Polski - powiedział Kurski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 20:42 ~Rex

  Nie rozumiem dlaczego Olejnik podaje rękę dwum politycznym celebrytom... To jest pseudodziennikarstwo.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2014 12:53 ~mark

  to może postawmy pomnik czterech marines wyzwalających Pragę zgodnbie z jałtańskimi ustaleniami prezydenta USA ze Stalinem, który nam zafundował obecnośc armi radzieckiej przez kilkadziesiąt lat. ja pamietam ze wspomnien najbliższych okupację niemiecką, powstanie i wyzwolenie Pragi. Warszawę Stalin pozostawił Hitlerowi, amerykanie i anglicy pozostawili mu wolną rękę w srodkowo wschodniej Europie i on to cunycznie wykorzystał. To nasza bolesna historia...

 • wrona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2014 20:10 ~wrona

  Możecie opowiadać co się wam podoba, ale to jest kawałek historii, owszem, trudnej, bolsesnej, ale prawdziwej. Ten pomnik jest częścią Warszawy tak jak Bazar Różyckiego, Park Łazienkowski czy wasz idiotyczny dworzec centralny. I na pewno prawdziwszy i bardziej potrzebny niż planowany pomnik Kaczyńskiego. Bo z całym szacunkiem - czym się Kaczyński wpisał w historię Warszawy, oprócz tego że został zamordowany?

 • wawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 23:09 ~wawat

  Urbi~Urbi

  Jestem za postawieniem pomnika ku czci ofiar rzezi Pragi w 1794 roku.
  Sprawdzam. Swój pelniejszy komentarz dodałem 2 godziny temu. Brak go na forum.  Przecież już jest !!
  Stoi przy ul.Jagiellońkiej/Al.Solidarności, przy przystanku tramwajowym w kierunku Ronda Starzyńskiego.

 • ewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 21:54 ~ewka

  co za idiotyczna dyskusja, Kurski tam Kalisz tam... ten warszawiak a ten słoik... nie o pochodzenie tych panów chodzi.. tylko powrót obrzydliwego wiecznie zasranego pomnika " naszych najlepszych przyjaciół".. którego większość Prażan NIE CHCE !!!oraz większość Warszawiaków NIE CHCE...

  popieram pomysł pomnika "ofiar rzezi Pragi w 1794 "

 • Urbi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 19:47 ~Urbi

  Jestem za postawieniem pomnika ku czci ofiar rzezi Pragi w 1794 roku.
  Sprawdzam. Swój pelniejszy komentarz dodałem 2 godziny temu. Brak go na forum.

 • juk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:24 ~juk

  Kurski to słoik i nawet nie wie co to za pomnik. Niech pilnuje swojej zagrody z której pochodzi a nie buduje swoją opinię wypowiadając się o rzeczach które zna z opowiadań. Niech wypowie się najpierw jak łamie przepisy ruchu drogowego a jak go złapać to się immunitetem pajac zasłania bo duża go zabili jak zapłaci mandat.

 • Tóna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:15 ~Tóna

  Macie rację warszawiacy wsprawie pomnika czterech śpiących.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 18:12 ~rami

  Ponieważ jest tu bardzo wielu fanów pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, to proponuję, aby pokruszyć go na kawałki i sprzedać im jako relikwie. Sądząc po zaciekłości myślę, że ceny będą wysokie. Skorzystają na tym miłośnicy pomnika oraz budżet miasta - same korzyści.

 • Armia Czerwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 17:01 ~Armia Czerwona

  era~era

  "On się tylko sympatycznie nazywa, natomiast był pomnikiem Armii Czerwonej. Tej samej, która teraz najechała na Krym - argumentował Jacek Kurski."
  Związek Radziecki nadal istnieje?Myślałem,że Krym najechała armia rosyjska a nie Armia Czerwona.Kurski do szkoły..

  Jakoś sobie nie przypominam, żeby sowieccy sołdaci nosili na głowach rogatywki ? A tacy tam stoją, drzemiąc na postumencie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »