Informacje

01.10.2013 18:12 Grzegorz K. został skazany w marcu 2011 r.

Kuria ws. skazanego księdza: Nie było bezpośredniego zagrożenia

SERWISY:

"Uważne zbadanie okoliczności pozwalało stwierdzić, że obecnie nie było bezpośredniego zagrożenia ze strony oskarżonego księdza" - zapewnia w specjalnym komunikacie Kuria Diecezji Warszawsko-Praskiej odnosząc się do sprawy księdza Grzegorza K., skazanego za molestowanie, który jeszcze do ubiegłego tygodnia był proboszczem w parafii na Tarchominie.

W 2011 r. ksiądz Grzegorz K. usłyszał zarzuty dotyczące molestowania seksualnego.

Sprawę do prokuratury zgłosił psycholog Marek Sułkowski, który prowadził terapię jednego z wykorzystywanych seksualnie ministrantów. Dorosły już mężczyzna zgłosił się po pomoc, a w trakcie terapii wyszło na jaw, że był w przeszłości ofiarą księdza.

Wyrok skazujący (rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata) zapadł w marcu 2013 r.

Ks. Grzegorz K. nie przyznał się do winy, odmówił składania zeznań i odwołał się od wyroku sądu I instancji.

Psycholog, który zgłosił sprawę prokuraturze, powiadomił też przełożonych ks. Grzegorza z kurii warszawsko-praskiej. Przez dwa lata nie doszło jednak do żadnej interwencji. Dopiero po interwencji dziennikarza programu "Czarno na Białym" ksiądz Grzegorz K. został odwołany z funkcji proboszcza.

"Proces sądowy nie jest jeszcze zakończony"

"Przez dziesięć lat od zdarzeń, które są przedmiotem oskarżenia, nie napłynęły do niej (kurii - red.) żadne informacje ich dotyczące" - napisał dziś w specjalnym komunikacie ks. Wojciech Lipka w imieniu kurii. Podkreślił również, że po ujawnieniu informacji, władza kurialna wszczęła procedurę przewidzianą przez "Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski" dotyczącą takich oskarżeń.

W komunikacie wyjaśniono, że wytyczne przewidują dwojaką procedurę. Albo dochodzenie przeprowadzone jest przez organa państwowe i sądy świeckie, albo wdraża się dochodzenie kanoniczne, które nie jest podejmowane lub zostaje zawieszone, gdy proces prowadzi państwo. "Proces sądowy nie jest jeszcze zakończony wobec złożenia apelacji od wyroku pierwszej instancji" - pisze ks. Lipka odnosząc się do przypadku Grzegorza K.

Ponadto "Wytyczne" wyróżniają kolejne dwie sytuacje: pierwsza dotyczy sytuacji, gdyby ujawnione fakty dotyczyły bieżących wydarzeń i wydawały się prawdopodobne - wówczas należy duchownego natychmiast zawiesić w czynnościach duszpasterskich. Druga sytuacja dotyczy przypadków w z przeszłości, "czynów sprzed wielu lat". "Wytyczne precyzują, że gdy nie ma bezpośredniego zagrożenia, przełożony rozstrzyga czy duchownego należy zawiesić czy odsunąć od pracy z młodzieżą do czasu wyjaśnienia spraw" - czytamy.

"Wykazał on całkowite posłuszeństwo"

Ks. Lipka tłumaczy, że "uważne zbadanie okoliczności pozwalało stwierdzić, że obecnie nie było bezpośredniego zagrożenia ze strony oskarżonego księdza". Następnie dodał, że "niemniej, po wydaniu wyroku w pierwszej instancji, oskarżony ksiądz otrzymał od biskupa ordynariusza polecenie opuszczenia parafii i wszystkich czynności duszpasterskich do czasu wyznaczenia jego następcy i daty urzędowego przekazania parafii". "W tej sprawie wykazał on całkowite posłuszeństwo i współpracę. Obecnie pozostaje do dyspozycji dalszego dochodzenia przed sądami świeckimi" - podkreślono.

Następnie dodano, że "po zakończeniu sprawy prawomocnym wyrokiem, jego osoba i działania zostaną poddane dodatkowemu dochodzeniu kanonicznemu i wszystkie dokumenty zostaną przekazane do Kongregacji Nauki Wiary, właściwej do rozstrzygania przypadków pedofilii osób duchownych".

"Sprawy, w których nie ma dowodów materialnych"

Na koniec Kuria pisze: "Każdy przypadek pedofilii jest krzywdą i niesprawiedliwością doznaną przez ofiary, powodem zgorszenia wiernych i zdradą misji kapłańskiej. Jest ludzkim dramatem o często trwałych skutkach, w szczególności dla pokrzywdzonych i ich rodzin".

I dodaje: "Stosowanie kar kanonicznych jest niemożliwe przed udokumentowaniem winy. Stąd często mozolne i długotrwałe dochodzenia w sprawach, w których nie ma dowodów materialnych, a procesy mają charakter poszlakowy".

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

tvn24.pl/nsz/ja/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2013 13:02 ~stop

  Nick~Nick

  Dla Pasibrzuchów nic się nie stało..

  A co się miało stać. W kościele to norma, nie mogą go wydać ,bo jutro sami mogą potrzebować krycia. Przecież oni wszyscy mają problem, dlatego wybrali ten zawód, nikt nie pyta dlaczego się nie ożeniłeś ? ,a do ofiar łatwy dostęp.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 20:31 ~Nick

  Dla Pasibrzuchów nic się nie stało..

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 20:19 ~bolo

  Głupoty piszecie akurat od niego sie odczepcie i dodam że nie jestem moherem i nie nawidze kleru ale to dobry człowiek

 • jozio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 19:52 ~jozio

  w zyciu dziecka do kosciola nie puszcze... zeby uniknelo brudnych lap czarnych charakterow

 • Buta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 19:49 ~Buta

  Kuriewni wstydu nie mają. I jeszcze mają czelność się stawiać !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »