Informacje

13.05.2019 21:42 "trudna sytuacja psychologiczna"

Kuratorium po tragedii w Wawrze: skarg nie było, kontrola w następnym tygodniu

SERWISY:

Warszawskie kuratorium oświaty planuje przeprowadzić kontrolę w szkole, w której doszło w piątek do tragedii. Ta jednak rozpocznie się na początku kolejnego tygodnia. Rzecznik kuratorium tłumaczy to "trudną sytuacja psychologiczną w placówce".

16-letni Kuba zmarł w piątek przed południem w sali lekcyjnej w gimnazjum, którego był uczniem. Chodził do trzeciej, ostatniej klasy. Zginął od ciosów nożem, które zadał jego o rok młodszy kolega Emil - uczeń 8. klasy podstawówki. Obie placówki są połączone, mieszczą się przy ulicy Króla Maciusia I w Wawrze. Zabójstwo widzieli inni uczniowie.

Kuratorium wystąpiło już do dyrekcji

- Podobnie jak w weekend, dzisiaj najważniejszą kwestią było kontynuowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dla uczniów, ale i dla rodziców. Wsparcia wymagali też nauczyciele, dlatego też zespół interwentów pomagał nauczycielom w odpowiednim przygotowaniu się do rozmów z uczniami, którzy, nie ukrywajmy, mieli traumatyczne doświadczenie związane z wydarzeniem piątkowym - powiedział w rozmowie z reporterką TVN24 Andrzej Kulmatycki rzecznik Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Kulmatycki zaznaczył, że po tragedii zadaniem kuratorium, oprócz zapewnienia wsparcia psychologicznego w szkole jest sprawdzenie, w jaki sposób dyrekcja zapewniała bezpieczeństwo uczniom.

Jak wyglądały dyżury nauczycieli

- Jednak teraz ze względu na tę trudną psychologiczną sytuację w szkole, zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kontroli na początku przyszłego tygodnia - powiedział rzecznik.

- Dzisiaj wystąpiliśmy do dyrektora szkoły o przekazanie wstępnych wyjaśnień na temat zdarzenia oraz podjętych działań - dodał.

Kontrola - według informacji przekazanych przez kuratorium - będzie dotyczyć przede wszystkim bezpieczeństwa w szkole. Dyrekcja będzie musiała wyjaśnić między innymi, jak wyglądały dyżury nauczycieli podczas przerwy czy działanie monitoringu.

- Na pewno będziemy sprawdzać sposób pomocy psychologiczno-pedagogicznej w odniesieniu do wszystkich uczniów, jak i do tych dwóch uczniów o których jest mowa, oraz to, czy szkoła odpowiednio działała w kontaktach z rodzicami - opisał Kulmatycki.

"Nie było skarg"

Rzecznik zwrócił uwagę, że za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja. - Na terenie województwa jest kilka tysięcy szkół, dlatego to dyrektor w pierwszym rzędzie zgodnie z przepisami jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa dla swoich uczniów. Natomiast, jeżeli chodzi o tę konkretną szkołę, do kuratorium nie wpływały żadne sygnały od rodziców, nauczycieli czy dyrektora dotyczące przejawów agresji - zapewnił.

Andrzej Kulmatycki przypomniał też, że Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zobowiązanie organów prowadzących do przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kontrola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 14:50 ~Kontrola

  Przyjrzyjcie się zdjęciu rzecznika Kuratorium. Typowy prymus, inteligencik całkowicie oderwany od życia. Wielkie zdziwione oczy, okularki, całkowita naiwność Trzeba było zbrodni, żeby się popukali w wysokie czółka , ale kontrola w szkole będzie za parę dni Może przedtem znowu w szkole ktoś kogoż zadźga.

 • NDW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 11:34 ~NDW

  "Rzecznik zwrócił uwagę, że za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrekcja."
  Tu pełna zgoda, tylko jak zgłosi że są problemy to uzyska fachową pomoc czy sam oberwie po głowie. Tak sobie tylko myślę.

 • kashy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 09:14 ~kashy

  Tak, wszyscy są bardzo pomocni!
  Mieszkam blisko szkoły i to co młodzież wyprawia na przerwach wychodząc na zewnątrz żeby zapalić woła o pomstę do nieba.
  Dzwoniłam do dyrekcji - usłyszałam, że cyt:"Ona dzieci w szkole nie będzie zamykała", (te dzieci to szkoła średnia),.
  Zadzwoniłam do kuratorium - usłyszałam, że nie powinni wychodzić poza teren szkoły, ale powinnam się cieszyć bo nie długo wakacje.
  I na czym stanęło? Młodzież nadal chowa się w domki koło szkoły bluzga, pali, słucha głośno muzyki( każdy inną).
  Takiej dyrektorce i takiemu kuratorowi życzę pod domem takiej młodzieży około 15 osób dziennie przez 7 przerw i tyle samo okienek na lekcje które nie pójdą.

 • diplodok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 09:10 ~diplodok

  Cytat z innego artykułu dotyczącego tej sprawy:
  "Emil miał indywidualny tok nauczania. Do dyrekcji wpływały na niego skargi. Jedną z takich skarg złożyła opiekunka prawna zmarłego nastolatka. W piątek, w dniu, w którym zginął, była w szkole, żeby porozmawiać o groźbach, które wysyłał Emil."
  Cytat z tego artykułu:
  "Natomiast, jeżeli chodzi o tę konkretną szkołę, do kuratorium nie wpływały żadne sygnały od rodziców, nauczycieli czy dyrektora dotyczące przejawów agresji - zapewnił."
  No to były skargi, czy ich nie było?

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 06:39 ~gość

  usa~usa

  no i nic sie nie stalo, co nie? taka polska wlasnie...upolsedzony niebezpieczny kraj nieudacznikow

  sądząc po nicku żyjesz w normalnym, bezpiecznym kraju ludzi sukcesu, gdzie liczba ofiar tego typu zdarzeń jest co najmniej dwucyfrowa.

 • Lipek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 06:13 ~Lipek

  Kontrola, koniecznie po kontroli spisać protokół pokontrolny w 5 egzemplarzach, najlepiej na papierze czerpanym. To załatwi sprawę.

 • usa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 23:54 ~usa

  no i nic sie nie stalo, co nie? taka polska wlasnie...upolsedzony niebezpieczny kraj nieudacznikow

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »