Informacje

10.07.2019 20:01 PROFESOR ANTONI ZIEMBA

Kurator Muzeum Narodowego:
zostałem ostatecznie zwolniony

SERWISY:


"Zostałem ostatecznie zwolniony dyscyplinarnie" – oznajmił w mediach społecznościowych profesor Antoni Ziemba, który pełnił w Muzeum Narodowym funkcję kuratora.

Informacja o możliwym odwołaniu Ziemby krążyła od piątku. Wówczas jednak na stronie internetowej muzeum pojawił się krótki wpis, który później zniknął: "W związku z nieprawdziwymi doniesieniami medialnymi, oświadczamy, że Profesor Antoni Ziemba pozostaje pracownikiem MNW".

Ale we wtorek wieczorem Ziemba podał, że został zwolniony dyscyplinarnie.

"Żegnam się z Wami"

"Wiem to od prawnika MNW. Słyszałem też, że szefowa działu kadr dostała decyzję o tym i polecenie wysłania jej do mnie. Treści uzasadnienia nie znam, ale prawnie powinno być takie samo jak w piśmie o zamiarze zwolnienia. Żegnam się z Wami, dziękuję za wszystko, było fajnie, ale wszystko przemija. Co umiałem, w Muzeum zrobiłem. Żal tylko ludzi - Was, Kochani" – napisał na Facebooku.

Podkreślił, że zamierza walczyć o powrót do muzeum.

Profesor Ziemba to historyk sztuki, który specjalizuje się w późnośredniowiecznej i nowożytnej sztuce europejskiej.

"Naruszenie obowiązków pracowniczych"

Muzeum Narodowe w Warszawie potwierdziło zakończenie współpracy z profesorem Ziembą. - Z uwagi na pojawiające się pytania, wyjaśniamy, że przyczyny zwolnienia związane były wyłącznie z naruszeniem obowiązków pracowniczych, nałożonych na każdego pracownika przez przepisy Kodeksu pracy. Powyższa decyzja poprzedzona była licznymi konsultacjami, w tym wymaganymi przez prawo konsultacjami z organizacjami związkowymi działającymi w MNW - poinformowała Magdalena Łobodzińska z muzealnego działu Komunikacji i Programów Publicznych.

Dodała, że muzeum jako instytucja kultury rozpoznawana w kraju i za granicą, zobowiązana jest do upowszechniania najwyższych standardów w sferze zachowań i działań swoich pracowników.

- Zachowując fundamentalną w demokratycznym państwie prawnym zasadę równości wobec prawa, Muzeum Narodowe w Warszawie nie może pozostawać obojętne wobec uchybień pracowników, usprawiedliwiając je publiczną czy też środowiskową rozpoznawalnością osoby. Szanując dorobek naukowy Profesora Antoniego Ziemby, dziękujemy za jego wkład w rozwój Muzeum Narodowego w  Warszawie, życząc dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym - zaznaczyła Łobodzińska.

Konflikt w muzeum?

Jak podaje "Gazeta Stołeczna", dyrektor MNW profesor Jerzy Miziołek zarzucił Ziembie działanie na szkodę muzeum, które miało polegać na skierowaniu do Stowarzyszenia Muzealników Polskich prośby o interwencję w sprawie konfliktu w placówce. Dziennik podaje, że związkowcy spotkali się po tym z ministrem kultury Piotrem Glińskim i dyrektorem Miziołkiem. Miało zakończyć się podpisaniem protokołu rozbieżności.

"Stołeczna" zaznacza, że to kolejna odsłona konfliktu na linii dyrektor – pracownicy. Z informacji dziennika wynika, że od kiedy Miziołek objął swoją funkcję, odeszło ponad 50 osób – część została zwolniona, a inni mieli zrezygnować albo mieli być do tego przymuszeni.

Przez 4 miesiące 2018 roku obowiązki dyrektora MN pełnił Piotr Rypson, który pracę doktorską na temat staropolskiej poezji wizualnej obronił w Instytucie Polonistyki UW. Z Muzeum Narodowego został zwolniony przez profesora Miziołka.

Organizacje związkowe przeciwko zwolnieniu

Sprzeciw przeciwko decyzji o zwolnieniu profesora, wyraziły też organizacje związkowe działające w muzeum.

"Wszystkie organizacje związkowe, działające w Muzeum Narodowym w Warszawie: NSZZ "Solidarność", NSZZ Pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie, Związek Zawodowy Konserwatorów Dzieł Sztuki MNW, powiadomione przez dyrekcję placówki o zamiarze rozwiązania umowy bez wypowiedzenia prof. Antoniemu Ziembie, wyraziły negatywną opinię co do tego zamiaru" - przekazała PAP Monika Janisz z Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" MNW.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o kontrowersjach wokół wystawy dwóch instalacji: "Pojawienie się Lou Salome" z 2005 r. (femme fatale z dwoma psami, które mają twarz Friedricha Nietzschego i Paula Ree.) i Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" z 1972 r. (kobiety w zmysłowy sposób jedzące banany).

Później odbył się protest przed placówką:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mini Strand

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 11:33 ~Mini Strand

  piszecie coś o "czerwonym plugastwie", ja nie wiem czy to trafne? Widzę co prawda nowych, młodszych, którzy nie wiedzą co to PRL
  a zachowują się jak Wszechwiedzący Towarzysze z minionej epoki ale prawdą jest ze ta cecha jest NOWA. Chcą zmieniać często dobre na inne, nie ważne jakim kosztem byle było tak jak oni chcą. Chcą być inni, rozpoznawalni, wyjątkowi ale życie to nie facebook

 • Do przodu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 08:39 ~Do przodu

  Dobra atmosfera~Dobra atmosfera

  Tam się jeszcze nie kłócili ? Gdzie Dobra Zmiana, tam rozróba i wyrzucanie ludzi.

  A mimo to sporo jeszcze zostało czerwonego plugastwa do wyczyszczenia.

 • Bb8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2019 08:01 ~Bb8

  Dobra atmosfera~Dobra atmosfera

  Tam się jeszcze nie kłócili ? Gdzie Dobra Zmiana, tam rozróba i wyrzucanie ludzi.

  Tam zniszczenie, kumoterstwo i nieudolnosc. Zniszczenie stadniny w Janowie, wycinanie puszczy, niszczenie muzeow i zaklamywanie historii. Niedlugo doiemy sie, ze Kaczynski i jego odkrycie tego roku to najlepsi malarze barokowi. I tylko ich prace warto w Muzeum wystawiac. Jeszcze moze pojawi sie cos od sukienkowych pedofilow chronionych przez ten rzad. Jakos cichutko po filmie Sekielskiego. Nie ma sprawy, wszyscy niewinni

 • ELLAMPA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 23:51 ~ELLAMPA

  WROCLAWSKA FOTOGRAFKA NATALIA LACH-LACHOWICZ ...ZDJECIAMI Z BANANAMI, I INNYMI DODATKAMI...PO SESJI ZDJECIOWEJ, KTORA ZROBILA ZE SWOIM MEZEM ANDRZEJEM LACHOWICZEM NA POCZATKU 1972 R... NIGDY NIE UZYSKALA MOJEJ ZGODY NA PUBLIKACJE TYCH PERWERSYJNYCH ZDJEC... Z MOIM WIZERUNKIEM... ...MIMO WIELOKROTNYCH PISM URZEDOWYCH SADOWYCH...ZWIAZKU FOTOGRAFIKOW...

  OSOBISTYCH DO N.LACH-LACHOWICZ I JESZCZE WTEDY ZYJACEGO A.LACHOWICZA...PANI NATALIA LACH LACHOWICZ NIE ZGLOSILA SIE NIGDY NA ZADNE NA WEZWANIE DO SADU... MIMO , ZE POKWITOWALA ODBIOR ZAWIADOMIENIA O WEZWANIU DO ZANIECHANIA PUBLIKOWANIA ZDJEC Z ROZNYMI REKWIZYTAMI... BEZ MOJEJ ZGODY PUBLIKUJE MOJ WIZERUNEK CZERPIAC Z TEGO ROZNE ZYSKI...ITD... UWAZAM ZE TO JEST SZCZYT TUPETU... WSTYD I HANBA

 • Dobra atmosfera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2019 23:44 ~Dobra atmosfera

  Tam się jeszcze nie kłócili ? Gdzie Dobra Zmiana, tam rozróba i wyrzucanie ludzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »