Informacje

06.02.2019 07:02 "czarno na białym"

"Kura znosząca złote jaja".
Na czym zarabia Srebrna

SERWISY:

Ma nieruchomości w bardzo atrakcyjnej okolicy, warte miliony złotych, a zarządzają nią ludzie związani z Prawem i Sprawiedliwością. - To bardzo kontrowersyjne, że tak olbrzymi kapitał gromadzony jest tak blisko partii, która obecnie jest partią rządzącą - komentują aktywiści miejscy. Daria Górka, dziennikarka programu "Czarno na białym" TVN24 przyjrzała się spółce Srebrna.

Doskonałe lokalizacje, nieruchomości, których wartość liczyć można w milionach - tak wygląda sytuacja spółki Srebrna, której członkowie są związani z Prawem i Sprawiedliwością. Na podstawie oficjalnych i ogólnodostępnych danych z Krajowego Rejestru Sądowego można oszacować (2017 rok jest ostatnim, za który dostępne jest sprawozdanie finansowe spółki) majątek, jakim dysponuje.

Ile za wynajem?

Na czysto Srebrna zarobiła wtedy 1 700 694 złote i 16 groszy. Jak czytamy w sprawozdaniu, "przedmiotem działalności spółki jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, drukowanie i wydawanie książek, gazet, czasopism i innych periodyków. Reklama oraz produkcja filmów i ich dystrybucja".

Na stronie internetowej firmy możemy z kolei przeczytać, że komercyjnie wynajmowane są powierzchnie w dwóch budynkach, w centralnej części Warszawy. Pierwszy mieści się w Alejach Jerozolimskich 125/127. To ośmiokondygnacyjny biurowiec "klasy B, w pobliżu dworca PKP i PKS, w odległości 6 km od portu lotniczego". Spółka oferuje możliwość aranżacji wnętrz oraz wynajem miejsc parkingowych. Dziennikarka "Czarno na białym" zadzwoniła, żeby dowiedzieć się o ceny wynajmu. Usłyszała, że to 70 złotych za metr kwadratowy netto.

Jest też drugi budynek, w którym można wynająć lokal - osławiona już Srebrna 16. To tu stanąć miały dwie 190-metrowe wieże, o których pisze "Gazeta Wyborcza". Tutaj, według rozmówcy dziennikarki, trzeba zapłacić 55 złotych za metr.

"Duże pieniądze, duże zyski"

Na swojej stronie spółka zachęca do wynajmowania powierzchni w czterokondygnacyjnym biurowcu. Wspomina o bliskości dworców, a także o hotelach w pobliżu. Obie nieruchomości dzieli około 500 metrów. Ale jest jeszcze trzeci adres, który znajduje się w sprawozdaniach spółki Srebrna. To Nowogrodzka 84/56, czyli siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem ekspertów, tereny, gdzie są te nieruchomości, uważane są za centrum biurowe. - Są tu duże pieniądze, duże zyski, dużo firm z Zachodu tu inwestuje - wylicza  Paweł Dąbrowski z firmy Dąbrowski Nieruchomości Komercyjne.

Ta okolica to przede wszystkim rondo Daszyńskiego, które jeszcze niedawno nie było tak zabudowane. W ostatnich latach zmieniło się jednak nie do poznania. Jak mówi Dąbrowski, grunty warte są tutaj miliony złotych, a biurowce na tych działkach jeszcze więcej. - W tej chwili jest kilka transakcji, które się finalizują, to są setki milionów złotych - twierdzi Dąbrowski.

"Kura znosząca złote jaja"

Jedna z międzynarodowych firm świadczących usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych przekonuje, że "otwarcie II linii metra oraz wzmożona aktywność deweloperów w rejonie ronda Daszyńskiego na warszawskiej Woli spowodowała prawdziwy rozkwit tej części miasta w ostatnich latach".

City Center West - tak określa się ten rejon - uznawany jest za najdynamiczniej rozwijającą się strefę biurową w Warszawie. Powierzchni biurowych jest tu więcej niż w większości miast regionalnych w Polsce.

"W 2016 roku oddane do użytku zostały tutaj aż trzy projekty biurowe: Warsaw Spire (wieża), Proximo I oraz Prime Corporate Centre (...). Pod koniec 2016 roku w CCW w fazie budowy znajdowało się około jednej czwartej całkowitej powierzchni budowanej w Warszawie" - brzmi fragment raportu firmy CBRE.

Dlatego okolica stwarza możliwość dla różnych firm. - Spółka (Srebrna – red.) funkcjonuje bardzo dobrze i biorąc pod uwagę grunty, na których ma nieruchomości, to tutaj może być tylko lepiej - zaznacza Karol Perkowski, działacz ruchów miejskich ze stowarzyszenia Wygra Warszawa. - Nie jest to majątek partyjny, ale związany, i to bardzo ściśle związany, z ludźmi z otoczenia tej partii - dodaje.

Głównym udziałowcem spółki jest Fundacja Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego, której spółka wypłaciła 15 tysięcy złotych dywidendy za 2017 rok. Podobnie było w poprzednich latach.

Reszta zysku poszła na dokapitalizowanie spółki. - Srebrna jest kurą znoszącą złote jaja, niektórzy mówią, że jest to finansowe zaplecze Prawa i Sprawiedliwości. Na pewno jest to perła w koronie w majątku ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością - mówi Perkowski.

O analizę finansów spółki na podstawie danych z KRS dziennikarka "Czarno na białym" poprosiła profesora Macieja Gutowskiego, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu, profesora w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza, autora około 150 publikacji między innymi z dziedziny prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego.

- Spółka ma spore kapitały własne, ma nieruchomości o wartości około 20 milionów złotych, przy czym księgowo one są trochę mniej warte z uwagi na amortyzację - mówi Gutowski.

Na taśmach

W sprawozdaniu finansowym spółki pojawiają się trzy wspomniane już adresy: Al. Jerozolimskie 125/127, Nowogrodzka 84/86 i Srebrna 16, o której ostatnio głośno. Właścicielem tych trzech lokalizacji jest Skarb Państwa, ale spółka Srebrna wieczyście użytkuje te grunty.

W opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą" kolejnych taśmach także pojawia się wątek wartości nieruchomości przy Srebrnej 16:

G. (austriacki biznesemen Gerald Birgfellner): Bo jej wartość dzisiaj, (zrobiliśmy?) wycenę i jej wartość obecnie to 16 milionów euro. Jeśli będziemy mieli wuzetkę, to około 32 milionów - dwukrotność. A jeśli będziemy mieli pozwolenie na budowę, mamy działkę o wartości 45-47 milionów euro. A więc zwiększamy wartość bez stawiania budynku, tak?

K. (Kazimierz Kujda, który nie jest prezesem Srebrnej od 2015 roku, zastąpiła go jego żona): Tak, rozumiem pana, zgadzam się z panem i myślę tak samo.

Projekty medialne

Oprócz zarządzania nieruchomościami, spółka prowadzi także inną działalność. - Również, co ciekawe, spółka Srebrna prowadzi projekty medialne, między innymi posiada udziały w firmie, która wydaje portal niezależna.pl - wyjaśnia Karol Perkowski.

Chodzi o udziały w spółce Słowo Niezależne, która prowadzi prawicowy portal, oprócz tego Srebrna, według sprawozdania z 2017 roku posiada udziały także w Geranium Sp. z. o. o. , Forum S. A., Multibarman sp. z. o .o, Siedleckiej Oficynie Wydawniczej i "Gazecie Częstochowskiej". Łączna wartość wszystkich tych akcji to 3 mln 294 tysiące 412 złotych.

13 009 629, 73 - dokładnie tyle pieniędzy według sprawozdania finansowego z 2017 roku jest w kasie i na rachunkach spółki. A w 2016 roku zysk netto przekroczył 2,3 miliona złotych. - Spółka sobie dobrze radzi, posiada spory majątek, wypracowuje zysk, ma niewielkie zobowiązania. Spółka w dobrej kondycji - ocenia Gutowski.

- Moim zdaniem jest to bardzo kontrowersyjne, że tak olbrzymi kapitał gromadzony jest tak blisko partii, która obecnie jest partią rządzącą - wyjaśnia Perkowski.

Redakcja "Czarno na białym" wysłała do spółki Srebrna pytanie dotyczące majątku, jakim dysponuje. Do czasu emisji tego materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Daria Górka, TVN24

ran/pm/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kali Kraść

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2019 22:45 ~Kali Kraść


  Alernatywy~Alernatywy

  Tak to nienormalna sytuacja że firma zarabia na swojej działalności zamiast omijać podatki, kraść, oszukiwać. To nie jest ten model gosPOdarki akceptowanej przez część ludzi.
  PanPikuś~PanPikuś


  Gdyby PO okazała się właścicielem spółki Srebrna i zarabiała ""na swojej działalności"", to dawno w Polsce byłyby wcześniejsze wybory do parlamentu i PO utraciłoby władzę.


  W punkt. PiS prowadzi nierządy w tym kraju zgodnie z filozofią Kalego

 • PanPikuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 18:17 ~PanPikuś

  Alernatywy~Alernatywy

  Tak to nienormalna sytuacja że firma zarabia na swojej działalności zamiast omijać podatki, kraść, oszukiwać. To nie jest ten model gosPOdarki akceptowanej przez część ludzi.


  Gdyby PO okazała się właścicielem spółki Srebrna i zarabiała ""na swojej działalności"", to dawno w Polsce byłyby wcześniejsze wybory do parlamentu i PO utraciłoby władzę.

 • Alernatywy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 13:24 ~Alernatywy

  Tak to nienormalna sytuacja że firma zarabia na swojej działalności zamiast omijać podatki, kraść, oszukiwać. To nie jest ten model gosPOdarki akceptowanej przez część ludzi.

 • minipudzianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 12:43 ~minipudzianek

  dziadek~dziadek

  1,7 milina wciągu roku od takiej działalności i takiego majątku? Bardzo dziwne i aż niewiarygodne. Właściwie, to nic dziwnego, jeżeli w CBA na najwyższych stanowiskach są ludzie ze spółki, to kto ma to sprawdzić?

  Te 1,7mln to jest zysk. Równie dobrze mogli mieć 101,7mln i 100mln wypłacić kolesiom jako pensje i wykazać pozostałe 1,7mln jako zysk.

 • mafia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 12:36 ~mafia

  Syn mówi do ojca:
  - tato, rozważam karierę w zorganizowanej grupie przestępczej

  Ojciec na to:
  - na księdza idziesz synu czy do PiS wstępujesz?

  :-)

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 10:48 ~Rob

  No i niech sobie zarabiają. Oni przynajmniej nie okradają Narodu zabierając pieniądze z OFE i "gubiąc" po drodze 19 miliardów.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 09:28 ~Tomek  jajca~jajca

  OLIGARCHIA PIS-owska, pookrągłostołowa.
  IZA~IZA

  KAZDY SIE UWŁASZCZYL RSW zostało podzielony przez Sejm w 1990 i 1991 r., jako nowi właściciele preferowane były partie polityczne. „Solidarność” i Porozumienie Centrum przejęły „Express Wieczorny”, Kongres Liberalno-Demokratyczny i część działaczy Unii Demokratycznej nabyło „Życie Warszawy”, Konfederacja Polski Niepodległej dziennik „Sztandar Młodych” i tygodnik „Razem”, a SdRP „Trybunę”[2]. "
  issa~issa


  no wiesz....ale założenie (ustawy) było takie, zeby partie miały głos-dostęp do spoleczeństwa, poprzez słowo pisane(w owych gazetach).
  A nie zeby przejąć wyłącznie nieruchomosci, należące do tych gazet, a jednocześnie do calego społeczeństwa (np. do mnie też, bo tez na nie zasuwałam) i się na nich paść.
  Express wiczorny został szybko rozpirzony przez piSSiorów - tym samym powinni zwrócic społeczeństwu reszte jego majatku, bo nie takie były założenia ustawy.
  Taka drobna roynica....

  Express Wieczorny wychodzi do dziś: https://issuu.com/search?q=express%20wieczorny. Podobnie jak Tygodnik Motor i kilka innych "starożytnych" czasopism. Fakt, trochę mniejszy zasięg ma, ale to kwestia czytelników.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 09:24 ~Tomek

  "To bardzo kontrowersyjne, że tak olbrzymi kapitał gromadzony jest tak blisko partii, która obecnie jest partią rządzącą" - no właśnie - Srebrna od Nowogrodzkiej jest rzut beretem...

 • tyle w temacie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2019 09:00 ~tyle w temacie

  Był PRL, wszystko należało do robotników, chłopów i przemilczanej inteligencji, bo należało do państwa. Potem nastał Okrągły Stół i okazało się, że garstka obywateli czerpie mega zyski z majątku ponoć wspólnego. Ta garstka to np. właściciele Spółki SREBRNA.

  Czyli cwane wycyckało nas.

 • gość2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2019 22:36 ~gość2

  Nagonka trwa i ma trwać.Inne partie też dostały i przez kiepskie zarządzanie musiały się pozbyć.Teraz zazdroszczą że PIS potrafiła zarządzać
  z głową i ich majątek rośnie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »