Informacje

05.09.2013 18:32 Afera z neonem

Kupowali głosy na "Warszawskie Słoiki"? "Nie łamaliśmy regulaminu"

SERWISY:

- To bardzo przykre dla nas oskarżenia, tym bardziej, że czujemy się niewinni. Postępowaliśmy zgodnie z regulaminem - mówi Karol Murlak, jeden z twórców neonu "Warszawskie Słoiki", który wygrał konkurs Muzeum Neonów i RWE. Twórcy zostali oskarżeni o kupowanie głosów.

Ważą się losy kontrowersyjnego projektu neonu "Warszawskie Słoiki", który wygrał konkurs Muzeum Neonów i firmy RWE. W nagrodę miał być zrealizowany i stanąć w Warszawie. Pojawił się jednak problem. Jeden z internautów poinformował organizatorów konkursu, że głosy oddawane na serwisie społecznościowym (tak zwane "lajki") były kupione.

"Nie mogę odpowiedzieć"

Zapytaliśmy Karola Murlaka, czy przelał pieniądze firmie Quick Vote Seller, od której miał kupić "lajki", by wygrać konkurs.

- Nie będziemy komentować sprawy do momentu, aż muzeum nie podejmie oficjalnej decyzji. Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie – mówi Murlak i dodaje, że to bardzo przykre dla niego oskarżenia, tym bardziej, że czuje się niewinny. - Postępowaliśmy zgodnie z regulaminem – mówi.

Sprawa wypłynęła po tym, jak na stronie firmy Quick Vote Seller pojawił się wykaz osób, które korzystała z ich usług. Pojawiają się tam nazwiska: Karol Murlak i Magdalena Czapiewska, którzy są twórcami zwycięskiego projektu neonu. Mieli zapłacić 50$ i 91$. Za takie pieniądze można kupić około 1500 głosów.

Muzeum bada sprawę

- Otrzymaliśmy zgłoszenie od internauty, że część głosów oddanych na zwycięską, pracę mogła być oddana w sposób nieuczciwy. Analizujemy to zgłoszenie. Zależy nam na tym, żeby praca zwycięska wybrana była w sposób uczciwy i nie budzący żadnych wątpliwości. W konkursie oddanych było 14 tys. głosów, teraz będziemy analizować numery IP i miejsce skąd głosy zostały oddane – mówi Witolk Urbanowicz z Muzeum Neonów. Zapowiada również, że oficjalny komunikat Muzeum Neonów ma być do końca przyszłego tygodnia.

Jeżeli neon "Warszawskie Słoiki" nie zostanie zrealizowany, szanse taką będzie miał projekt, który zajął drugie miejsce, czyli: "Miło Cię Widzieć". Praca ta miała zawisnąć na moście Poniatowskiego. Neon "+48 22", który zajął trzecie miejsce, został już zrealizowany nad wejściem do klubu "Państwomiasto" przy ul. Andersa 29. Udało się to dzięki zbiórce pieniędzy na portalu "Wspieram Kulturę"

lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Obiektywidz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2013 14:18 ~Obiektywidz

  Smutne jest też to, że z blisko 500 (o ile dobrze pamiętam) nadesłanych projektów, jury wybrało i pokazało publicznie jedynie 5 prac.
  Czy były lepsze zdaniem najbardziej zainteresowanych, a więc mieszkańców Warszawy?
  Cóż, nikt nie zapytał ich o zdanie - ergo: nie wiadomo.

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2013 17:28 ~observer

  gostek kręci aż miło... proste pytanie: czy kupował głosy? Odpowiedź powinna być tak lub nie a nie jakieś wykręcanie sianem typu: nie będziemy komentować sprawy...
  Widać ma coś za uszami, skoro jednoznacznie nie zaprzeczył a mówienie o zgodności z regulaminem tylko to potwierdza. Regulamin zapewne wyklucza wielokrotne głosowanie z jednego IP, więc kupienie sobie kilku tysięcy głosów z róznych IP jest paradoksalnie zgodne z regulaminem. Teraz muzeum ma ćwieka bo jak odrzucą wyniki to "kupiec głosów" pójdzie z tym do sądu i zapewne wygra... Gratulacje dla twórcy regulaminu i prawnika, który go zatwierdzał...

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 21:45 ~starsza

  Ojej ojej.
  A ja to mówiłam od początku że był przekręt.

 • nna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 19:04 ~nna

  Miło Cię widzieć - dużo lepsze na neon.

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 17:15 ~xp123

  temat tego słoja i innych słoiczków nie jest wart dyskusji

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 17:12 ~xp123

  zemsta słoików, Warszawa to już nie to miasto co parę lat temu.Zbieranka zmieniła klimaty niestety na gorsze

 • Nieporozumienie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 14:54 ~Nieporozumienie


  sss~sss

  Organizatorzy powinni wyciąć wszystkie lajki z zagranicznych IP bo niby dlaczego ktoś z zagranicy ma decydować o Warszawie ? No i oczywiście wyeliminowali by oszustów kupujących lajki od firmy zagranicznej.
  Marcin1980SMarcin1980S

  Wycięcie wszystkich "lajków" z zagranicznych IP wcale nie załatwi sprawy. Co z tego, że IP będzie z Polski, jeśli głos będzie oddany z Poznania, Wrocławia czy Szczecina? Dlaczego inni mają decydować o symbolu miasta, w którym mieszkam ja, nie oni? Głupota totalna. Szkoda że nikt o tym nie pomyślał przed tym fejsbukowym głosowaniem...

  Niech ta firma od neonów, która rozpisała konkurs, umieści to swoje godło nad drzwiami do przedsiębiorstwa. Zaraz zaczną się zgłaszać amatorzy przetworów.

 • MOCart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 14:27 ~MOCart

  Wreszcie coś z tym zrobią. od kilku miesięcy prosiliśmy Neon Muzeum o wyjaśnienie- bez skutku. Do redakcji tvn24 też o tym pisałam ponad miesiąc temu.

 • tommasso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 14:18 ~tommasso

  Jak symbol słoików ma się do historii, kultury i życia Warszawiaków, to tak jak by postawić obok siebie syrenkę Warszawską i słoik, bądź też symbol polski walczącej i słoik. Musieli zmanipulować głosowanie bo inaczej nigdy by nie wygrali z Warszawiakami i ludzmi utożsamiającymi się z WaWą

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 11:22 ~pozdrawiam

  Buchalter~Buchalter

  Oprócz puli kupionycvh za dolary głosów było też i trochę autentycznych głosujących.

  a najsmutniejsze jest to, ze ten projekt i tak był lepszy niż cała reszta tych "dzieł" co w tym konkursie startowało.
  właściwie wszystkie oprócz chyba 2 mogły by wisieć w każdym innym mieście w polsce jak nie na świecie i nikt by nawet uwagi nie zwrócił...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »