Informacje

13.08.2012 09:33 podwyżka o kilkaset procent

Kupcy okupują podziemia przy Dworcu Centralnym

SERWISY:


Kupcy z podziemi przy Dworcu Centralnym dniami i nocami okupują lokale, w których pracowali nawet od kilkudziesięciu lat. Sprzeciwiają się drastycznej podwyżce czynszu, jaką zafundował im administrator. Chcą, żeby ich sprawą zajęła się prokuratura.

Zaczęło się od manifestacji przed trzema tygodniami - kupcy protestowali przeciwko drastycznej podwyżce cen za wynajem lokali w podziemiach Dworca Centralnego. Zafundowała im ją spółka Warszawskie Przejścia Podziemne, która wynajęła pas drogi od Zarządu Dróg Miejskich.

Nielegalne przejęcie?

Podwyżka, jak twierdzą, o nawet 400 proc. część kupców już zmusiła do rezygnacji z wynajmu. Inni się nie poddają i protestują – śpią w swoich lokalach, bo boją się, że jak je opuszczą, to zostaną przejęte.

- Protestujemy przeciwko naruszaniu prawa posiadania. Protestujemy też przeciwko braku uznania nas jako strony w zajęciu pasa przydzielonego spółce prywatnej przez ZDM - mówi jeden z kupców.

Dzierżawcy twierdzą także, że spółka zarabia kosztem miasta.

- Spółka będzie płaciła za metr do miasta 40 zł, natomiast będzie brała od nas nawet 500 zł. To jest duża różnica - mówią.

Rozmowy najmeców z WPP nie przyniosły rezultatów. Zdaniem protestujących, spółka podniosła czynsz, bo ich miejsce mają zająć sieciówki.

Kupcy złożyli odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego na umowę podpisaną pomiędzy WPP a Zarządem Dróg Miejskich, a także do prokuratury o nielegalne przejęcie ich towaru.

Bary, księgarnie

W podziemiach przy dworcu znajduje się ponad 150 lokali. Są tam m.in.: bary, sklepy spożywcze, księgarnie czy kioski. Miejscem, w którym znajdują się pawilony zarządza spółka Warszawskie Przejścia Podziemne.

W czerwcu skończyła się umowa na dzierżawę przejść. Była ona  podpisana 20 lat temu, jeszcze przez ówczesnego wojewodę warszawskiego. Obecnie zgoda została udzielona na trzy lata.

- Dla nas stroną jest firma WPP, która za zajęcie pasa drogi na trzy lata z góry musiała zapłacić 7 mln zł. Muszą dbać o to, żeby był porządek, było schludnie w przejściach, czy też było oświetlenie - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Nie wierzę, że kupcy nie wiedzieli, o tym, że kończy się umowa z wojewodą. Zrzeszeni mogli przyjść do nas i wystąpić o zezwolenie. Wtedy też musieliby ponosić koszty utrzymania podziemi - dodaje.

PREZES SPÓŁKI WARSZAWSKIE PRZEJŚCIE PODZIEMNE ODPOWIADA NA ZARZUTY KUPCÓW

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gazwyb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 10:32 ~Gazwyb

  Witam,

  Sprawa dzisiaj będzie miała dalszy ciąg. W godzinach popołudniowych, kupcy planują kolejną pikietę.

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2012 10:23 ~Wojtek

  Mam nadzieje ze kupcy wygraja bo naprawde to co sie teraz dzieje w tej Polsce to totalna masakra i kradziez prywatna spulka niczego sie nie boi podnosi czynsze a prezydent miasta i organy odpowiedzialne nie raguja masakra co z ta Polska dalej ????

 • sdfghjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2012 08:35 ~sdfghjk

  BECIA~BECIA

  Jak kupcy mogą opuścić lokale skoro za nie zapłacili słone pieniądze!!!
  Niektórzy są tam od początku ich istnienia,włozyli pieniądze na budowę pawilonów a póżniej z własnych środków również je wyremontowali!


  Ty spadłaś nawet nie z księżyca.... Nikt na własną rękę nie budował tam żadnych pawilonów. Tu jest mowa o warszafce

 • OLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2012 01:59 ~OLO

  HANDLARZYNY SĄ PAZERNE WIADOMO. NIE CHCA PLACIC BO SIE W CZASIE ZATRZYMALI

 • BECIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2012 10:43 ~BECIA

  Jak kupcy mogą opuścić lokale skoro za nie zapłacili słone pieniądze!!!
  Niektórzy są tam od początku ich istnienia,włozyli pieniądze na budowę pawilonów a póżniej z własnych środków również je wyremontowali!

 • edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 22:11 ~edek

  ela~ela

  miasto wynajeło prywatnej spólce za 40 pln za metr, a spólka bierze od podnajemców 500? 450 pln straty na jednym metrze? to światowy rekord niegospodarności. prokurator potrzebny.

  fakt

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 19:29 ~ela

  miasto wynajeło prywatnej spólce za 40 pln za metr, a spólka bierze od podnajemców 500? 450 pln straty na jednym metrze? to światowy rekord niegospodarności. prokurator potrzebny.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 17:35 ~Tadeusz

  wypuszczenie tego przejścia w prywatne ręce, to jawna niegospodarność. strata 450 pln na metrze kwadratowym to światowy rekord niegospodarności.

 • sędzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 16:56 ~sędzia

  Wszystko to jest cwaniactwo i jednej i drugiej strony . Trafił swój na swego .Jedyni niewinnie cierpiący to zwykli pracownicy tych sklepów , punktów .

 • yoss3x

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2012 15:54 ~yoss3x

  wy caly czas mowicie o Wawie w kontekscie wsi,kto z niej jest,kto ile i gdzie mieszka...Prawda jest taka ze Wawa w porownaniu np do Londynu,Berlina jest strasznym zadupiem gdzie Costa jest trendy miejscem :D
  O,albo kto jest sloikiem,jakie ma tablice...takim gadaniem tylko udowadniacie ze wawa,nie Wawa jeden pies a raczej jedno pole.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »