Informacje

26.09.2016 22:15 zarzut: szkody o 33 mln zł

Kulisy dymisji w adwokaturze.
Zarzuty za reprywatyzację

SERWISY:

Warszawscy adwokaci mają kłopot, bo ich rzecznik dyscyplinarny sam ma problem z dyscypliną. Prokuratura postawiła mu zarzuty karne w związku z działalnością komisji majątkowej. Materiał Łukasza Frątczaka z programu "Polska i Świat" TVN24.

Wyrządzenie szkody w mieniu Skarbu Państwa na ponad 33 miliony zł. zarzucają mec. Krzysztofowi Wąsowskiemu prokuratorzy z Zabrza. Adwokat jeszcze do niedawna był rzecznikiem dyscyplinarnym Okręgowej Rady Adwokackiej. Kilka dni temu podał się do dymisji.

Oficjalne jej powody opisał w oświadczeniu:

"Nie mogę przejść obojętnie wobec licznych głosów Koleżanek i Kolegów, domagających się poddania weryfikacji wyborczej władz wyłonionych na ostatnim walnym zgromadzeniu naszej Izby" – napisał.

Nieoficjalnie powodem może być jednak zapowiedź szefa Naczelnej Rady Adwokackiej, który po serii informacji dotyczących reprywatyzacji postanowił sprawdzić którzy adwokaci mają postawione zarzuty karne.

Szkody na 33 mln zł

Okazało się, że jednym z nich jest sam rzecznik dyscyplinarny warszawskich adwokatów - Krzysztof Wąsowski. Prokuratorzy oskarżają go m.in. o wyrządzenie szkody w majątku Skarbu Państwa na ponad 33 miliony złotych.

- Zaniechał swoich obowiązków, nie dopełnił ich przy weryfikowaniu nieruchomości jakie były przyznawane Kościołowi – wyjaśnia prok. Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Chodzi m.in. o działki w Zabrzu liczące około 44 hektary i – według strony kościelnej – warte około 6,5 mln zł. Zdaniem śledczych, mec. Wąsowski jako wiceprzewodniczący komisji majątkowej powinien ustalić, że jej wartość w rzeczywistości była prawie 6-krotnie wyższa.

Sprawa nie jest nowa. Akt oskarżenia m.in. przeciwko Wąsowskiemu został wysłany do Sądu Okręgowego w Krakowie już w 2011 roku. Co na to środowisko adwokackie?

Koledzy nie wiedzieli

- Oczywiście w momencie kiedy mecenas Wąsowski zdecydował się na kandydowanie na rzecznika dyscyplinarnego powinien ujawnić, że toczy się przeciwko niemu postępowanie sądowe. Ja na przykład o tym fakcie nie wiedziałem – przyznaje dziś adwokat prof. Piotr Kruszyński, dyrektor Ośrodka Badawczego Adwokatury.

- Być może ktoś wiedział, ale na pewno znakomita większość nie miała o tym wiedzy – skomentował mec. Jacek Trela, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej. – Ja też nie wiedziałem – dodał.

Sam mecenas Wąsowski twierdzi, że informacji o zarzutach nie ukrywał. - Uznałem, że w adwokaturze liczy się zasada domniemania niewinności. Jeżeli ktoś nie jest ukarany jakimkolwiek wyrokiem, to nie stanowi to żadnej przeszkody w kandydowaniu – twierdzi sam zainteresowany.

Adwokaci podkreślają, że takie sytuacje obarczają nie tylko konkretną osobę, ale rzutują na całe środowisko. Przyznają też, że osoba z zarzutami (jaką jest mec. Wąsowski) nie powinna kandydować na funkcję w samorządach prawniczych. - Teraz pewnie uważam to za błąd – powiedział Wąsowski w rozmowie z reporterem TVN24.

Warszawska Okręgowa Rada Adwokacka po całym dniu próśb reportera o kontakt, późnym wieczorem zapowiedziała tylko, że będzie wyjaśniać sprawę.

Łukasz Frątczak

Krzysztof Wąsowski zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Aplikant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 11:44 ~Aplikant

  Mec. Kruszyński powinien się zastanowić co za głupoty opowiada. Wykłada na tym samym uniwersytecie, co mec. Wąsowski, a tam nawet studenci wiedzą o fakcie postawienia zarzutów w sprawie komisji majątkowej.

  Prawda jest taka, że w trakcie kampanii wyborczej, były rzecznik czynił aluzje do tych zarzutów, stwierdzając, że najlepszym rzecznikiem będzie ten, kto doświadczył tak wielu uniewinniających postępowań dyscyplinarnych.

  Wszyscy adwokaci są nagle wielce zaskoczeni i o niczym nie wiedzieli. To zabawne z punktu widzenia aplikantów, którzy obserwują ich niedorzeczne gierki samorzadowe.

 • Angelika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 09:28 ~Angelika

  Mecenas Wąsowski to jeden z najporządniejszych ludzi w warszawskiej palestrze. Zanim wydacie sądy, zgłębcie temat Komisji Majątkowej, a zwłaszcza kto i za co ma stawiane zarzuty (ma je postawione niemal cała komisja, a nie jedynie sam Wąsowski). Szkoda, że zrezygnował bo chyba tylko on mógł zrobić tam porządek.

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 15:34 ~the end

  ..Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie!
  Czy ja mógłbym serce złamać? I te pe...
  Gdy się farsa zmienia w dramat, nie gnam w kąt. Czy te oczy mogą kłamać? Ależ skąd! ....

  Jan Pietrzak
  (starszy koscielny)

 • klepo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 15:32 ~klepo


  jana~jana

  Adwokat Wąsowski, bliski PiS-owi... Świat stanął na głowie! A taki był z niego zdeklarowany katolik, z krzyżykiem wpiętym w klapę marynarki...
  kkes~kkes

  A nie PO?? Chyba Ci sie cos pomylilo. Katolik owszem, ale najwiecej kontaktow mial z ludzmi z PO.


  Nie chcę Cię martwić ale poczytaj sobie o nim w Internecie. Trzymał z PiS-em i sympatyzował z nim. Z wzajemnością zresztą.

 • malta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 13:36 malta

  .." mordo ty moja.."

 • joxyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 13:29 joxyz

  MAFIA w togach

 • kkes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 13:05 ~kkes

  jana~jana

  Adwokat Wąsowski, bliski PiS-owi... Świat stanął na głowie! A taki był z niego zdeklarowany katolik, z krzyżykiem wpiętym w klapę marynarki...

  A nie PO?? Chyba Ci sie cos pomylilo. Katolik owszem, ale najwiecej kontaktow mial z ludzmi z PO.

 • abuse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 12:30 abuse

  To skandal! Dlaczego jeszcze nie został ułaskawiony przez PAD?!

 • BógZapłać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 12:20 ~BógZapłać

  jana~jana

  Adwokat Wąsowski, bliski PiS-owi... Świat stanął na głowie! A taki był z niego zdeklarowany katolik, z krzyżykiem wpiętym w klapę marynarki...


  Toż dobrze robił kościołowi. Taki dobry człowiek.

 • jana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 11:42 ~jana

  Adwokat Wąsowski, bliski PiS-owi... Świat stanął na głowie! A taki był z niego zdeklarowany katolik, z krzyżykiem wpiętym w klapę marynarki...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »