Informacje

05.11.2011 14:23 urodziny Kopernika

Kuchenne eksperymenty
i wieszanie gwiazd

SERWISY:

W sobotę tłumy oblegały Centrum Nauki Kopernik. Część zwiedzających wzięła udział w kuchennych eksperymentach, budując chociażby modele z ziemniaków. Impreza z okazji 1. urodzin centrum trwała do późnych godzin wieczornych.

- Przed wejściem utworzyła się długa na ok. 30 metrów kolejka - relacjonował w sobotę  Maciej Wężyk, reporter tvnwarszawa.pl. - Osobna była na warsztaty rodzinne - dodał

Ziemniaczane modele

Każdy, kto przyszedł świętować urodziny otwartego przed rokiem centrum dostał lnianą torbę i specjalny kubek. - Na nim był przepis na ciastko czekoladowe, które można zrobić właśnie w kubku - tłumaczy Wężyk.

Później droga do nauki poprzez zabawę stała otworem. Goście CNK mogli przyjrzeć się eksperymentom od kuchni na poziomie -1. - Dwaj panowie w fartuchach pokazywali między innymi lepkość substancji, podawali też praktyczne informacje. Objaśniali zasady fizyki na obserwacjach wziętych z życia - mówi Wężyk. - Na początku im nie wychodziło, ale później było już lepiej - dodaje.

Nie lada frajdę dzieciom, ale też dorosłym sprawiały... ziemniaki. Za ich pomocą, a także patyków do szaszłyków goście robili modele kryształu.

Przedpremierowa wystawa i prototypy eksponatów

Na poziomie – 1 na zwiedzających czekały prototypy eksponatów nowej wystawy "Słońce Zmian". Będzie to pierwsza ekspozycja czasowa w historii Kopernika. Jej premiera planowana jest na drugie półrocze 2013 roku.  Wystawa będzie się składac z 25 eksponatów, opowiadających o słońcu z perspektywy ludzi, zwierząt i innych istot żyjących na Ziemi.Moc atrakcji dla zwiedzających przygotowało także laboratorium. Laboratorium, które jeszcze nie istnieje. Z okazji urodzin zostało otwarte przedpremierowo i podzielone na cztery części. Wszystkie zwiedzać można było od 18:00 do 22:00

Laboratorium chemiczne – Tu będzie można powtórzyć eksperyment Michała Sędziwoja – alchemika, który wytworzył złoto. W innych doświadczeniach będzie można zobaczyć np. jak metal pokrywa się rdzą.

Laboratorium fizyczne - Zgłębiać będziemy cząstki promieniowania kosmicznego. Dowiemy się, jak wygląda widmo światła diody, żarówki i świetlówki oraz co z tego wynika.

Laboratorium biologiczne - Staną tu mikroskopy, za pomocą których zobaczymy żyjące w wodzie organizmy jednokomórkowe - okrzemki, rozwielitki, eugleny, a także pasożyty - pijawki, zarodźce malarii czy tasiemce.

Urodzinowo w planetarium

Urodzinowe atrakcje przygotowało również planetarium w Centrum Nauki Kopernik. O pełnych godzinach pracownicy opowiedzieli  jakie gwiazdozbiory i planety widać aktualnie na niebie.

Na specjalnej mapie nieba  można było "zawiesić" swoją własna gwiazdę.

Astroeksperymenty i kosmiczny wypoczynek

Centrum Nauki Kopernik przygotowało również dwa specjalne pokazy techniczne, odsłaniające tajniki Nieba Kopernika.

Na urodzinach nie mogło zabraknąć oczywiście tortu. O 19:00 na agorze przy wahadle Foulcault'a pojawił się olbrzymi, bo aż 120-kilogramowy tort urodzinowy. Sto lat Koperniku!

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »