Informacje

09.09.2014 11:28 ROBI ZDJĘCIA I WZYWA POLICJĘ

Ktoś fotografuje pijących nad Wisłą.
Policja: zdjęcie to za mało na mandat

SERWISY:

 

"Jeździ rowerem w Warszawie nad Wisłą i robi zdjęcia ludziom pijącym alkohol. Później dzwoni na policję" - zdjęcie rowerzysty z takim podpisem pojawiło się w internecie. Użytkownicy portali społecznościowych ostrzegają się przed mandatami i grożą mężczyźnie utopieniem w rzece.

Zdjęcie, którego celowo nie publikujemy, pojawiło się na jednym z popularnych portali społecznościowych z podpisem nie pozostawiającym miejsca na wątpliwości (pisownia oryginalna):

Ten oto czlowiek, jezdzi rowerem w WARSZAWIE nad Wisłą i robi zdjęcia ludziom pijącym alkohol. Później dzwoni na policje i czeka na przyjazd, po okazaniu zdjęć policja musi wystawić mandat za picie w miejscu publicznym każdej osobie która widnieje na zdjęciu. Policjanci przyznali, ze maja okolo 120 zgloszeń dziennie od tego gościa. Udostępniajcie ku przestrodze.  Picie piwa nad rzeką to nie przestępstwo!!!

Nie wiemy, kim w rzeczywistości jest mężczyzna ze zdjęcia. Stołeczna policja potwierdza, że zgłoszeń znad Wisły jest dużo, a niektóre rzeczywiście pochodzą od jednej osoby. - W miniony piątek na zgłoszenia tej osoby interweniowaliśmy 2 razy, a w sobotę 5 razy - informuje Robert Szumiata z komendy w Śródmieściu. I zastrzega: - Reagujemy na wszystkie tego typu informacje.

Czy można pić na bulwarach?

Szumiata wyjaśnia też, jakie są zasady karania za picie "pod chmurką": - Przede wszystkim podstawą do ukarania pijących alkohol jest zastana przez policjanta sytuacja lub relacja świadka zdarzenia, a nie sama fotografia. Jeśli taki ktoś będzie twierdził, że nie pił alkoholu w sytuacji przedstawionej na zdjęciu, i zakwestionuje relację świadka, my kierujemy wniosek o ukaranie do sądu, a fotografia może być uznana za dowód.

Sporną sprawą jest jednak to, czy na warszawskich bulwarach rzeczywiście nie wolno spożywać alkoholu. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zabrania spożywania go "na ulicach, placach i w parkach". Bulwary formalnie nie łapią się do żadnej kategorii. W ustawie napisano wprawdzie, że samorządy mogą doprecyzować zapisy, ale Warszawa tego nie zrobiła.

Efekt? Nikt nie potrafi lub nie chce odpowiedzieć jednoznacznie na nasze pytanie. - Proszę zgłosić się do straży miejskiej, oni pracują tam najczęściej, więc mają na ten temat największą wiedzę - usłyszeliśmy w stołecznym ratuszu.

- Tam, gdzie mamy potwierdzone dane, np. geodezyjne, że bulwar jest w obrębie ulicy czy parku, tam interweniujemy - tłumaczy Monika Niżniak, rzeczniczka warszawskiej straży. I zapewnia, że udostępni nam listę tych miejsc "najszybciej, jak to możliwe".

Pewne jest, że za picie w wymienionych w ustawie miejscach można dostać mandat w wysokości 100 zł. Można go też nie przyjąć. Sprawa trafi wtedy do sądu i to on będzie rozstrzygał, czy dany fragment bulwarów jest ulicą, placem lub parkiem.

Inaczej ma się sprawa z praskim brzegiem. - Na prawym brzegu Wisły, na przykład na plaży przy moście Poniatowskiego, nie ma podstaw do nakładania mandatów za picie alkoholu - zapewnia Niżniak.

Grożą, że go utopią

W sprawie samozwańczego strażnika jest jeszcze jeden wątek. Pod opublikowanym w sieci zdjęciem mężczyzny na rowerze rozpętała się burza. Większość z kilkuset komentarzy jest obelżywa, a niektóre to jawne groźby i nawoływanie do przemocy, włączenie z utopieniem rowerzysty w Wiśle.

Co na to policja? - Jeśli osoba ma zastrzeżenia co do faktu upublicznienia jej wizerunku, sprawa będzie rozpatrywana przez sąd z powództwa cywilnego - tłumaczy Szumiata. I dodaje: - Natomiast jeśli osoba, pod której adresem kierowane są groźby karalne, poczuje się zagrożona lub zniesławiona, powinna zgłosić się na policję.

Nad Wisłą warszawiacy zostawiają puste butelki po piwie. Zobacz archiwalne zdjęcia:

jb/mz/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2015 15:53 denm

  Zostawić tam ten syf i szybko bulwary opustoszeją. Właściciele knajp chcąc uratować biznes sami zaczną sprzątać po swojej klienteli i brać za nich odpowiedzialność.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2015 01:16 ~Adam

  aga~aga

  Bo to prawda, że widok pijących alkohol na ulicy, nad wisłą, czy gdziekolwiek jest ohydny bez dwóch zdań. Jakim trzeba być desperatem, żeby lecieć na bulwary celem nachlania się piwskiem... człowiek, który zamiast napić się w lokalu, w domu czy na własnej działce przy grillu wybiera się w krzaki na oiwo dla mnie jest obszczymurem, degeneratem i marginesem społecznym. takich ludzi trzeba tępić jak zarazę.

  Po pierwsze nie wszyscy idą się nachlać, a wypić piwo, po drugie kto chce siedzieć w lokalu jak jest ładna pogoda na dworze? Po trzecie w domu jaka przyjemność picia skoro na dworze ładna pogoda? Po czwarte nie każdy ma ogród przy domu. Po piąte skoro każdy pijący jest degeneratem itd. nasuwa się pytanie: twój ojeciec był alkoholikiem i Cię bił i/lub dalej bije - skoro masz takie zdanie i wszystkich pakujesz do jednego wora to musisz mieć jakiś problem

 • wszystkojedno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2014 18:39 ~wszystkojedno

  AZZ~AZZ

  A nie lepiej zamiast na tęczę wydać pieniądze na sprzątanie co tydzień bulwarów i będzie można pić i będzie czysto :D

  A może najwyższy czas nauczyć się po sobie sprzątać :P ?A nie wydawać publiczne pieniądze na takie rzeczy?

 • Sandokan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2014 08:11 ~Sandokan

  Przed chwilą (15.09.14; 8:00)zakończył się w Radiu RDC wywiad z tym człowiekiem. Nie ma już żadnych wątpliwości, że TO JEST AKCJA POLITYCZNA wymierzona w władze Warszawy, o czym sam ten człowiek jawnie powiedział (ze jest wymierzona we władze). Kiedy zestawiłem to z czasem zbliżających się wyborów zrozumiałem intencje owej "praworządności". Człowiek ten widzi rozwiązanie problemu nie w wyznaczeniu wolnej od zakazu strefy jak to jest możliwe, ale karaniem, a raczej wymuszaniem karania przez władzę (Policję), powołując się... na matki z dziećmi. Kiepska to wymówka. Dla matek z dziećmi wydajemy z podatków miasta i państwa miliardy na parki, ogródki jordanowskie, "orliki", skate parki, itp. Tylko jeden rodzaj władzy usiłował w historii rozwiązywać problemy w ten sposób: totalitaryzm.

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 23:54 ~rowerzysta

  Nie ma co tu deliberować po prostu trzeba pić w miejscach do tego przeznaczonych.

 • AZZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 13:04 ~AZZ

  A nie lepiej zamiast na tęczę wydać pieniądze na sprzątanie co tydzień bulwarów i będzie można pić i będzie czysto :D

 • zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 11:27 ~zet

  aga~aga

  Bo to prawda, że widok pijących alkohol na ulicy, nad wisłą, czy gdziekolwiek jest ohydny bez dwóch zdań. Jakim trzeba być desperatem, żeby lecieć na bulwary celem nachlania się piwskiem... człowiek, który zamiast napić się w lokalu, w domu czy na własnej działce przy grillu wybiera się w krzaki na oiwo dla mnie jest obszczymurem, degeneratem i marginesem społecznym. takich ludzi trzeba tępić jak zarazę.

  a donosicielstwo damesso ago nie jest ohyden bez dwóch zdań? To że takie państwo jak ty nie uznaje wyjścia ze znajomymi w plener na piwo to nie znaczy że jest to margines, obszczymurstwo i degenracja!

 • tomazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 09:43 ~tomazy
  Stefun~Stefun

  Czekam aż zrobi mi zdjęcie i wezwie policję. Oczywiście się nie przyznam więc sprawa pójdzie do sądu, a przed sądem złoże wniosek o odszkodowanie, ponieważ nie wyraziłem zgody na fotografowanie mnie. Za naruszenie mojego prawa do ochrony wizerunku (nie dotyczy organów ścigania i kontrolnych) spokojnie mogę żądać ok. 10000zł, po odliczeniu 100zł mandatu zostaje mi 9900zł.
  Róbcie w ten sposób a gościu szybko zrezygnuje z donosicielstwa bo będzie musiał się wziąć za robotę żeby wypłacać odszkodowania
  tomazy~tomazy


  nie WNIOSEK o odszkodowanie tylko jak już to POZEW, bo to jest pismo procesowe a żeby zwrócił ci się ten mandat pseudocwaniaku to musiałbyś udowodnić szkodę jaką poniosłeś, tym że facet bez twojej zgody zrobił ci zdjęcie (szkoda nie będzie manadat bo on jest za wykroczenie i szkode jak już ponosi porządek publiczny obrazony przez picie piwa ;-)
  Stefun~Stefun

  Poczytaj sobie prawo o ochronie danych osobowych i prawo do ochrony wizerunku. Potem cwaniakuj. Nawet jeśli łamię prawo to On nie ma prawa ani mnie fotografować, ani nagrywać (fonia, video)
  Z tego samego prawa korzystał Sikorski po nagraniach z restauracji, więc nie cwaniakuj jak nie znasz prawa...
  asre~asre


  zgadza sie.. kolega Stefun ma racje. Zgodnie z prawem musze wyrazic na pismie zgode na sfotografowanie mnie i uzycie mojej geby gdziekolwiek. W przeciwnym wypadku mozna sie domagac niemalych pieniedzy. Polecam zapoznac sie z prawem.


  to prosze podac mi konkretne przepisy bo tak możemy sobie pisać bez sensu. Z jakiego przepisu to wynika jakiej ustawy?

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 09:33 ~aga

  Bo to prawda, że widok pijących alkohol na ulicy, nad wisłą, czy gdziekolwiek jest ohydny bez dwóch zdań. Jakim trzeba być desperatem, żeby lecieć na bulwary celem nachlania się piwskiem... człowiek, który zamiast napić się w lokalu, w domu czy na własnej działce przy grillu wybiera się w krzaki na oiwo dla mnie jest obszczymurem, degeneratem i marginesem społecznym. takich ludzi trzeba tępić jak zarazę.

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 21:54 ~Jaro

  Kurde w międzyczasie jakaś niezła mucha usiadła Pani na czole ale policjant zachował zimną krew!! Ja albo bym się zaczą śmiać albo bym jej przywalił z plaskacza!! Muszce oszywiście!! ??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »